۹۰ سردخانه در جنوب کرمان برای ذخیره خرما آماده شد

جیرفت - ایرنا - رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان از آماده شدن ۹۰ واحد سردخانه در هفت شهرستان جنوبی این منطقه برای ذخیره‌سازی خرما خبر داد.

سعید برخوری روز سه‌شنبه با اعلام این خبر به رسانه‌ها، ظرفیت این تعداد سردخانه را ۱۶۰ هزار تُن برای ذخیره‌سازی انواع محصولات کشاورزی خصوصا خرما اعلام کرد.

وی از پیگیری ۲۰ طرح جدید انبار سرد در منطقه جنوب کرمان خبر داد و ویژگی بارز این سردخانه‌ها را به‌روز بودن و گنجایش مختلف آن‌ها از یکهزار تا پنج هزار تُن عنوان کرد.

وی وقفه سال گذشته در تخصیص تسهیلات بانکی را علت رکود و کندی پیشرفت طرح‌های در دست ساخت سردخانه‌ای دانست و بر پیگیری ساخت هر چه سریعتر این واحدها تاکید کرد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان گفت: با تکمیل طرح‌های در دست ساخت این منطقه، ظرفیت موجود به بیش از نیاز پایدار موجود ارتقا پیدا می‌کند که بر این اساس محوریت برنامه‌ریزی‌های منطقه‌ای به سمت اصلاح، تکمیل و نوسازی واحدهای قبلی جهت‌دهی و اولویت‌بندی می‌شود.

وی با بیان اینکه بسته‌بندی و ذخیره‌سازی محصولات کشاورزی به وضعیت بازار محصولات تولیدی وابسته است، اظهار داشت: گرایش و جذب سرمایه‌گذاری در این صنعت مستلزم پایداری بازار است.

برخوری توسعه واحدهای ذخیره‌سازی محصولات کشاورزی را به نیاز شخصی واحد تولیدی یا بازرگانی و خدمات دهی عمومی گره زد و هزینه‌بری بالای طرح‌های صنعتی و حمایت نکردن بانک‌ها را از علت‌های تامین نیاز جدید احتمالی موجود در بازار تولید دانست.

 فصل برداشت خرما مدتی است که در جنوب کرمان آغاز شده و باغداران منطقه برای ذخیره محصولات خود، نیازمند سردخانه‌هایی با ظرفیت‌های مختلف هستند تا گرفتار ترافیک‌های تخلیه بار نشوند.

سطح زیرکشت خرما در شمال استان کرمان ۳۰ هزار هکتار با تولید حدود ۳۰۰ هزار تُن محصول  و در شهرستان‌های جنوبی هم افزون بر ۳۰ هزار هکتار با بیش از  ۲۰۰ هزار تُن محصول است.