چین: کمیسیون مشترک فرصتی برای حمایت از برجام باشد

پکن- ایرنا- سخنگوی وزارت امور خارجه چین با یاداوری برگزاری کمیسیون مشترک برجام در روز سه شنبه در وین اظهار امیدواری کرد که این کمیسیون فرصتی برای حمایت از برجام و اجرای صادقانه قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت باشد.

به گزارش ایرنا «جائو لی جیان» روز دوشنبه در پکن در جمع خبرنگاران همچنین اظهار امیدواری کرد که این کمیسیون محلی برای رسیدگی صحیح به اختلافات در مورد اجرای برجام تحت چارچوب کمیسیون مشترک، هماهنگی تلاش ها برای رسیدگی به چالش های فعلی و ادامه روند پیشبرد سیاسی حل مساله هسته ای ایران باشد.

وی بار دیگر یاداوری کرد که تنش پیرامون برجام به دلیل خروج ایالات متحده آمریکا از برجام و یکسری اقدامات یک جانبه و غیرقانونی این کشور علیه ایران علیرغم مخالفت های بین المللی، زیاد شده است.

این مقام وزارت خارجه چین با بیان اینکه برجام به یک نقطه عطف مهم رسیده است تصریح کرد: جلسه کمیسیون مشترک برجام در سطح مدیران سیاسی فردا در وین تشکیل خواهد شد و در مرحله بعدی مدیرکل کنترل تسلیحات وزارت خارجه چین هیاتی را در این نشست سرپرستی خواهد کرد.

نشست کمیسیون مشترک برجام فردا سه شنبه با حضور سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه برگزار می شود این نشست به ریاست هلگا اشمید معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه و نمایندگان کشورهای فرانسه، آلمان، انگلیس، چین و روسیه برگزار خواهد شد به این ترتیب نشست یادشده در سطح معاونان وزیر و مدیران سیاسی وزارت امور خارجه ایران و گروه ۱+۴ تشکیل خواهد شد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تیرماه گذشته پس از دریافت نامه وزیر امور خارجه کشورمان درباره پایبند نبودن کشورهای اروپایی به این توافق، گفته بود که نشست بعدی کمیسیون مشترک برجام در نخستین زمان ممکن که شرایط سفر مهیا باشد، برگزار می‌شود.

وی در بیانیه‌ای که آن زمان منتشر شد تصریح کرد که به دلیل محدودیت‌های ناشی از بحران کرونا، تاکنون امکان برگزاری نشست‌های کمیسیون مشترک برجام فراهم نبوده است.

با این حال نشست پیش رو از آن جهت حائز اهمیت است که ایالات متحده آمریکا در اقدامی غیر قانونی خواستار بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =