استاندار فارس: آموزش و پرورش نباید وجه المصالحه گروه‌های سیاسی قرار گیرد

شیراز-ایرنا-استاندار فارس با بیان اینکه هر دستگاه تخصصی باید مسوولیت عملکرد و تصمیماتش را بپذیرد و پاسخگوی مطالبات مردمی و افکار عمومی باشد، گفت: وظیفه آموزش و پرورش آگاهی‌بخشی و تعلیم و تربیت دانش آموزان است، از همین رو این نهاد نباید وجه المصالحه گروه‌های سیاسی قرار گیرد.

عنایت‌الله رحیمی، دوشنبه در نشست شورای آموزش و پرورش استان فارس بیان داشت هر دستگاه اجرایی باید بتواند انتقادها یا تخریب‌های احتمالی را در حوزه وظایف خود پاسخ دهد تا از این رهگذر خدمات نظام جمهوری اسلامی و دولت پاس داشته شود.

وی، درباره بازگشایی مدارس از پانزدهم شهریورماه افزود: در شرایط موجود ضمن توجه به تصمیمات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا باید به نحوی عمل کنیم که هیچ آسیبی به دانش‌آموزان وارد نشود.
استاندار فارس پیشنهاد کرد، از دانش‌آموزانی که علائم ابتلا به بیماری کرونا دارند پیش از بازگشایی مدارس در مناطق سفید آزمایش گرفته شود.
رحیمی، همچنین از اداره ‌کل آموزش و پرورش و سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس خواست با هماهنگی ستاد استانی مدیریت کرونا همه‌ امکانات مورد نیاز را برای حفاظت از سلامت دانش‌آموزان فراهم کرده و از دغدغه والدین بکاهند.
برای اجرای طرح "آجر به آجر" تبلیغات کافی صورت گیرد
استاندار فارس در بخش دیگری از سخنان خود بر اجرای طرح "آجر به آجر" تاکید کرد و اظهار داشت: باید برای اجرای هر چه بهتر این طرح، برنامه‌ریزی و تبلیغات کافی صورت گیرد، زیرا موجب ارتقای مکان‌ها و زیر ساخت‌های آموزشی خواهد شد.
رحیمی افزود: طرح "آجر به آجر" این امکان را فراهم می‌کند که مشارکت‌های کوچک و اندک نیز برای ساخت مکان‌های آموزشی جذب شود.

طرح آجر به آجر با هدف گسترش فرهنگ مشارکت مردمی و زمینه سازی برای جلب کمک آحاد مردم در امر مدرسه‌سازی در دستور کار وزارت آموزش و پرورش قرار گرفته است.

رییس شورای آموزش و پرورش فارس، همچنین با اشاره به اینکه تامین مسکن فرهنگیان باید در اولویت قرار گیرد، گفت: راه تحول کشور از مسیر آموزش و پرورش می‌گذرد، بنابراین فرهنگیان به عنوان دست اندرکاران این تحول نباید گرفتار تامین معیشت و مسکن باشند، هر چند این قشر ارزشمند باوجود همه مشکلات و کاستی‌ها رسالت خود را انجام می‌دهند.

رحیمی، در مورد پرداخت سهم پنج درصدی آموزش و پرورش از پرداخت عوارض شهرداری نیز بیان کرد: این موضوع تکلیفی قانونی است که در صورت اجرا نشدن، نقض قانون به شمار می‌رود و باید پیگیری شود.
استاندار فارس همچنین در باره سرویس مدارس گفت: باید بخشی‌نگری را کنار گذاشت و تامین نیازها و خواسته‌های دانش‌آموزان را مد نظر قرار داد.

شهرداری‌ها سهم پنج درصد آموزش و پرورش را پرداخت کنند

مدیر کل آموزش و پرورش استان فارس نیز در این نشست، به اجرای بند سه ماده ۱۳ قوانین اجرایی شورای آموزش و پرورش اشاره و بیان کرد: سهم پنج درصدی عوارض ساختمانی باید از شهرداری به حساب آموزش و پرورش واریز شود.

فرهاد اسماعلی افزود:در جلسه پیشین شورای آموزش و پرورش مقرر شد که دستگاه‌های خوددریافت (pos) تا پایانا مردادماه ۹۹ در شهرداری‌های استان فارس نصب شود تا این مبلغ مستقیما به حساب آموزش و پرورش واریز شود.
وی گفت: در استان فارس این مهم در تمام شهرستان‌ها به جز داراب، نوبندگان فسا و یکی از بخش‌های شهرستان قیروکارزین صورت گرفته است، اما در مناطق یازده گانه شهرداری شیراز دستگاه‌های خود دریافت نصب نشده است.
مدیرکل آموزش و پرورش فارس اضافه کرد: بر این اساس وجوه دریافتی پنج درصد عوارض ساختمان سهم آموزش و پرورش سال ۹۹ تا امروز (دهم شهریور) از مردم دریافت شده اما در برخی شهرستان‌ها به حساب آموزش و پرورش واریز نشده است که این موضوع با اعلام به واحد تخلفات اداری، پیگیری خواهد شد.
اسماعیلی در بخش دیگری از سخنان خود درباره آخرین وضعیت دسترسی دانش آموزان به زیرساخت های مورد نیاز شبکه آموزشی دانش‌آموزان (شاد)، گفت: آمار بسیار دقیقی به تفکیک تعداد، منطقه و حتی اشخاص هر منطقه از منظر دسترسی به تجهیزات تهیه شده است که تامین نیاز آنها در دستور کار آموزش و پرورش قرار دارد.
پروژه مهر و بازگشایی مدارس، نماد مدیریت در کشور است
معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش و قائم مقام ستاد بازگشایی مدارس استان فارس، پروژه مهر و بازگشایی مدارس را نماد مدیریت در کشور خواند و اظهار داشت: چالش‌های بسیاری به دلیل شیوع کرونا برای آغاز به کار مدارس در مهر ۹۹ و بازگشایی مدارس وجود داشت که با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، تمام موارد پیش‌بینی شده است.
رسول قانونی افزود: براساس شیوه‌نامه تدوین شده، مدیر مدرسه، مسوول باز نگه داشتن مدرسه، رعایت مسائل بهداشتی و آموزش برخط است، همچنین معلمان وظیفه آموزش در شرایط مختلف اعم از حضوری، نیمه حضوری، ترکیبی یا تراکمی را بر عهده دارند.
وی، با بیان اینکه در سال تحصیلی جدید برای اولیا نیز به عنوان معلم یار، نقشی در نظر گرفته شده است، تاکید کرد: چگونگی آموزش با توجه به وضعیت شیوع بیماری در استان و بر اساس سناریوهای پیش‌بینی شده انجام خواهد شد و تاکنون ۶ هزار و ۷۴۰ مدرسه در فارس، برای بازگشایی مدارس و نظارت بر آن فرم خوداظهاری پُر کرده‌اند.
قائم مقام ستاد بازگشایی مدارس استان فارس ادامه داد: در سال تحصیلی آتی ۵۷۴ مدرسه مدیر از میان بازنشستگان و ۸۰۷ نفر نیز از طریق آزمون مدیریت پذیرفته شدند و آموزش‌های لازم به آنها ارائه شده است. 
قانونی افزود: در حال حاضر نقل و انتقالات دائم و موقت فرهنگیان صورت گرفته است، انتقال موقت سه هزار نفر به صورت خودکار تمدید شده و همچنین صلاحیت ۲ هزار و ۵۰۰ نفر برای آموزش در مدارس غیردولتی، تایید شده است.
وی، همچنین به دیگر فعالیت‌های انجام شده برای بازگشایی مدارس فارس اشاره و بیان کرد:امکان استفاده از ۱۱۴ پروژه عمرانی در قالب ۶۶۰ کلاس درس با زیربنای ۷۵هزار مترمربع برای آغاز به کار مدارس در سال جدید فراهم شده است.
وی ادامه داد: تاکنون بیشترین محتوای بارگذاری شده در شبکه "شاد "توسط دبیران فارس تهیه شده است و تولید محتوای قرآن سوم، زیست شناسی نظری و الکتروتکنیک فنی و حرفه‌ای در استان فارس انجام شده است.

پیشتر اعلام شدکه آغاز سال تحصیلی مدارس و دانشگاه‌ها روز پانزدهم شهریورماه ۹۹ خواهد بود.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ظهر امروز (دهم شهریورماه ۹۹) گفت: تاکنون ۳۷۵ هزار و ۲۱۲ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و با فوت ۱۰۹ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جانباختگان این بیماری به ۲۱ هزار و ۵۷۱ نفر رسید.

بنا به گفته سیما سادات لاری، ۲۷ استان کشور در وضعیت قرمز یا هشدار هستند و بر اساس آخرین اطلاعات کرونا، استان‌های تهران، مازندران، گیلان، قم، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، یزد، زنجان و قزوین در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین استان‌های آذربایجان غربی، البرز، لرستان، هرمزگان، اردبیل، بوشهر، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، مرکزی، ایلام، چهارمحال و بختیاری، گلستان، خوزستان و فارس در وضعیت هشدار قرار دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =