سازمان جهانی بهداشت درمورد نابودی دستاوردهای بهداشتی بر اثر کرونا هشدار داد

تهران- ایرنا- سازمان جهانی بهداشت هشدار داد که کووید– ۱۹ می‌تواند پیشرفت کشورها در بخش مراقبت‌های بهداشتی را در کوتاه مدت از بین ببرد.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رویترز روز دوشنبه گزارش داد؛ نتایج مطالعات سازمان جهانی بهداشت حاکی است که بیش از ۹۰ درصد کشورهای مختلف جهان شاهد مختل شدن خدمات بهداشتی خود به واسطه شیوع ویروس کرونا بوده اند.

این مطالعه همچنین نشان داد؛ پیشرفت های بزرگی که در طول دهه ها در بخش مراقبت های پزشکی به دست آمده، درمعرض خطر نابودی در کوتاه مدت هستند.

سازمان جهانی بهداشت که مقر آن در ژنو است، به طور معمول درمورد تأثیر کرونا بر دیگر برنامه های نجات‌بخش هشدار داده و به کشورهای مختلف توصیه هایی کرده است اما در این تحقیق، نخستین داده های این سازمان در مقیاس و ابعاد مختل کننده ارائه شده است.

در گزارشی از این تحقیق آمده است: تأثیر همه گیری کووید– ۱۹ بر خدمات بهداشتی ضروری، منشاء نگرانی زیادی است و دستاوردهای بهداشتی مهم در معرض نابودی در کوتاه مدت قرار دارند.

در این تحقیق، پاسخ های ارائه شده از بیش از یکصد کشور از ماه می تا ژوئیه (اردیبهشت تا مرداد) در نظر گرفته شده است.

از جمله خدماتی که در این مدت بیشترین تأثیر را متحمل شده، ایمن سازی معمول (۷۰ درصد)، تنظیم خانواده (۶۸ درصد) و تشخیص و درمان سرطان (۵۵ درصد) بوده است و حال آنکه خدمات اورژانس در حدود یک چهارم از کشورهای مورد مطالعه مختل شده است.

یافته های این تحقیق حاکی است که منطقه شرقی مدیترانه از جمله افغانستان، سوریه و یمن، بیشترین تأثیر را از این مسأله گرفته اند و کرونا پس از این منطقه، بر مناطق جنوب شرق آسیا و آفریقا اثر بالایی داشته است.

از آنجایی که نخستین موارد ابتلا به کووید– ۱۹ در دسامبر سال گذشته میلادی (دیماه ۹۸) شناسایی شد، گمان می رود که این ویروس تقریباً ۸۵۰ هزار نفر را به کام مرگ کشانده باشد.

محققان تصور می کنند که آمار مرگ های غیرمرتبط با کرونا نیز در برخی مناطق افزایش یافته که دلیل آن مختل شدن خدمات بهداشتی بوده است؛ اگرچه محاسبه دقیق این آمار، کار آسانی نیست.

تحقیق سازمان جهانی بهداشت همچنین نشان داد که منطقی است، پیش بینی شود که حتی یک اختلال ناچیز در خدمات بهداشتی ضروری می تواند منجر به افزایش گسترش بیماری و مرگ و میر ناشی از علل غیر از کووید– ۱۹ در کوتاه مدت تا میان مدت و طولانی مدت شود؛ اگرچه انجام تحقیقات بیشتری در این زمینه، مورد نیاز است.

یافته های این تحقیق همچنین از احتمال احساس شدن این اختلال حتی پس از پایان همه گیری کرونا خبر می دهد.

سازمان جهانی بهداشت در مطالعه خود اعلام کرد: این تأثیر ممکن است پس از همه گیری فوری احساس شود؛ زیرا کشورهای مختلف ممکن است در تلاش برای دستیابی به خدمات، دریابند که منابع لازم، پایمال شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =