۱۰ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۹:۱۷
کد خبرنگار: 2506
کد خبر: 84022146
۱ نفر

برچسب‌ها

قاضیان بی‌ادعای دنیای رزمی؛ عاشقانِ سفیدپوش

تهران- ایرنا- داوران قشر زحمت‌کشی هستند که کمترین حقوق و مزایا را در ورزش ایران دارند و با صداقت و عشق برای رساندن حق به حق‌دار، قضاوت می‌کنند.

اول سپتامبر، روز جهانی داور است. قشری پرتلاش و کم ادعا که کمتر دیده می‌شوند. در یک رقابت، آنهایی که می‌برند رسیدن به موفقیت را ثمره تلاش خود می‌دانند و آن دسته‌ای که طعم شکست را می‌چشند، دیواری کوتاه‌تر از داوران پیدا نمی‌کنند.

داوران ورزش‌های رزمی ایران کمترین دستمزد را دریافت می‌کنند و حتی در بسیاری از مواقع با هزینه خود در رویدادهای مختلف حضور می‌یابد. این قاضیان بی‌ادعا نقش مهمی در موفقیت‌های ورزش دارند اما جایگاه آنان در حقوق و مزایا بسیار اندک است.

بر این اساس، گفت‌وگوی ایرنا با چند داور سرشناس رشته‌های رزمی ایران را می‌خوانیم:

جهانگیری: داوری یک عشق است

«علی جهانگیری» از اساتید سرد و گرم چشیده ووشوی ایران است. او حدود ۳۰ سال است در این رشته فعالیت می‌کند و اکنون ریاست کمیته داوران فدراسیون را برعهده دارد.

وی که بالاترین درجه بین‌المللی ووشو را دارد، می‌گوید: بارها در مسابقات قهرمانی جهان و آسیا و همچنین سه دوره بازی‌های آسیایی قضاوت کرده‌ام. به هر چه می‌خواستم در داوری رسیده‌ام و با این تجربه می‌گویم که داوری واقعا عشق است و چیز دیگری ندارد.

جهانگیری گذری به مسابقات جهانی شانگهای زد و اظهار داشت: برای قضاوت در همین رویداد، پولی به ما پرداخت نشد. در مسابقات داخلی نیز دستمزد داوران کم است و همه دوستان به خاطر علاقه در مسابقات شرکت می‌کنند.

وی در مورد تغییر نسل در داوری ووشو، گفت: جوانان خیلی خوبی داریم و با قاطعیت مدعی هستم که داوران ما بهتر از سایر کشورها هستند. آنها با سواد هستند و با علم روز آشنایی دارند. از حدود چهار سال قبل تلاش برای جوانگرایی را آغاز کردیم و افرادی که توان خوبی دارند و به زبان انگلیسی مسلط هستند را وارد گود شدند.

جهانگیری ادامه داد: فکر نمی‌کنم به غیر از فوتبال، داوران سایر ورزش‌ها به حق خود رسیده باشند وقتی با هزینه خودمان به مسابقات می‌رویم، تنها عشق است که داوران را نگه داشته است.

بردبار: آرزویم قضاوت در المپیک است

«بابک بردبار» رئیس کمیته داوران فدراسیون بوکس که از سال ۱۳۷۰ داوری را آغاز کرده است، گفت: تمامی مراحل داوری را طی کرده و اکنون داور سه ستاره بین‌المللی هستم. در ایران چهار داور سه ستاره داریم، که البته من درجه حرفه‌ای نیز دارم.

وی در پاسخ به این سوال که می‌گویند داوری عشق است و چیز دیگری ندارد، عنوان کرد: واقعیت این است که می‌گویم داوری، نوعی دیوانگی است. در تمامی دوره‌های بین‌المللی که شرکت کرده و مدرک می‌گیریم، هزینه را خودمان پرداخت می کنیم.

رئیس کمیته داوران فدراسیون بوکس، تصریح کرد: در داخل کشور نیز برای قضاوت به طور معمول پولی پرداخت نمی‌شود یا اگر هم به داوران حق الزحمه‌ای بدهند، بسیار اندک است.

وی در مورد قضاوت در مسابقات مهم، گفت: پیکارهای انتخابی المپیک ریو، قهرمانی جهان، مسابقات قهرمانی اروپا و آفریقا را داوری کرده‌ام. به المپیک جوانان آرژانتین هم دعوت شدم که متاسفانه نتوانستم بروم.

بردبار با بیان اینکه آرزویش قضاوت در المپیک است، توضیح داد: با توجه به اینکه شاکله فدراسیون جهانی بوکس (آیبا) تغییر کرده است، امید زیادی به دعوت شدن به توکیو دارم.

وی در مورد اینکه گفته می‌شود داوری جهان دارای مشکلات زیادی است، گفت: بله مشکلات بود و به همین دلیل داوران قضاوت کننده در المپیک ریو، همگی تعلیق شدند.در مسابقات مهم، مافیایی وجود داشت و حتی به من نیز پیشنهاد شد تا رای به نفع برخی بوکسورها بدهم که قبول نکردم و شاید همین دلیل موجب شد به المپیک قبلی دعوت نشوم. الان همه چیز تغییر کرده و خوشبختانه شرایط خیلی بهتر شده است.

بردبار با بیان اینکه ایران بهترین داوران را دارد، گفت: داوران ما به روز هستند و شاید کاستی‌های باشد، اما قاضیان خوبی داریم که موجب افتخار هستند.

سلیمی: داوران قشری پرتلاش و بی‌ادعا هستند

«جواد سلیمی» رییس کمیته داوران فدراسیون کاراته ایران و از چهره‌های مطرح داوری کاراته در سطح جهان محسوب می‌شود. او از سال ۱۳۷۴ وارد عرصه داوری شد و اکنون دارای بالاترین درجات داوری است. سلیمی از سال ۲۰۰۰ میلادی نیز داور بین‌المللی شده است.

وی با تبریک روز جهانی داور به تمامی قاضیان کاراته کشور، گفت: ‌داوران قشری پرتلاش و بی‌ادعا هستند که با سلامت قضاوت می‌کنند و باید از همه آنها بابت تلاش‌هایشان تشکر کنم.

سلیمی با اشاره به جایگاه رفیع ایران در داوری جهان، گفت: نگاه جهانیان به داوران ما ایده‌آل است و خوشبختانه همه، داوران ایران را قبول دارند. این به خاطر تلاش‌های مسمتر در سالیان اخیر است.

وی که سابقه قضاوت در تمامی مسابقات مهم بین‌المللی کاراته را دارد، تصریح کرد: ۱۵ داور برای المپیک توکیو انتخاب شده بودند که من هم در این فهرست قرار داشتم.با تعویق المپیک، آن فهرست کنسل شد. اگر المپیک برگزار شود، امید زیادی دارم تا دوباره در لیست داوران المپیکی باشم.

رییس کمیته داوران در مورد جایگاه رفیع زنان داور در کاراته کشورمان، توضیح داد: اکنون چند داور زن بین‌المللی و ممتاز آسیایی داریم که مراحل اخذ درجات جهانی را طی می‌کنند.

وی در خصوص کمک فدراسیون به داوران برای حضور در دوره‌های بین‌المللی، گفت: وقتی داوران برای مرتبه اول تا سوم برای گرفتن درجه می‌روند به طور قطع کمکی صورت نمی‌گیرد، چراکه تعداد داوران کاراته بسیار زیاد است. اما طبق تصمیم رییس فدراسیون، داوران به تناوب با کمک فدراسیون در مسابقات مهم شرکت کرده و قضاوت می‌کنند.

سلیمی عنوان کرد: دستمزد داوران رشته‌های رزمی در مقایسه با فوتبال اصلا قابل گفتن نیست. با این حال در مسابقات داخلی در حد توان فدراسیون، حق الزحمه داده می‌شود.

مهاجری: داوران باید دیده شوند

«بابک مهاجری» از داوران خوش‌آتیه ورزش ایران تلقی می‌شود. او از سال ۱۳۷۲ وارد این جرگه شده و اکنون رئیس کمیته داوران فدراسیون جودو است و بالاترین مدرک بین‌المللی را دارد.

وی در خصوص سابقه قضاوت در رویدادهای مهم، گفت: در بازی‌های آسیایی، قهرمانی بزرگسالان، نوجوانان و جوانان قاره کهن، قهرمانی اروپا و بسیاری از رویدادهای بین‌المللی قضاوت کرده‌ام.

مهاجری با بیان اینکه داوری شغل نیست، ادامه داد: اصلا نگاه مادی نداریم، چون پولی در داوری وجود ندارد. گاها خیلی از جیب خودمان هزینه کرده‌ایم، اما آنهایی که از بیرون به ورزش نگاه می‌کنند، داوری را بخشی پول‌ساز می‌دانند که اینگونه نیست. فقط علاقه و تمام.

وی در مورد تغییر نگرش در داوری جودوی کشور، توضیح داد: طرح رنکینگ داوران را آغاز کرده و مقداری به وضعیت سروسامان داده‌ایم. آنها با نظرات ۱۲ نفر از داوران بین‌المللی دارای رنکینگ می‌شوند.

مهاجری ادامه داد: داوران بالای ۵۵ سال را بازنشسته کردیم. از استان‌ها خواستیم همراه با داورانی که برای قهرمانی کشور و لیگ اعزام می کنند، یک تا سه داور خوب جوان هم بفرستند تا بتوانیم در صورتی که آنها توانایی داشته باشند، اقدامات برای ارائه درجات را آغاز کنیم.

رییس کمیته داوران فدراسیون جودو، تصریح کرد: هرچند این اقدامات با انتقادهایی همراه است اما باید این ریسک می‌شد تا به فکر آینده باشیم. البته داوران جوان را مراقبت می کنیم تا حقی از جودوکاری ضایع نشود.

وی در مورد جایگاه نامناسب داوران جودوی ایران در سطح جهان، گفت: این مساله نیاز به دیپلماسی بین‌المللی در ورزش دارد تا بتوانیم داوران کشورمان را مطرح کنیم. در گذشته داوران انتخاب نمی‌شدند و کشورها همراه با تیم‌های اعزامی خود، داور نیز اعزام می‌کردند، اما اکنون فدراسیون جهانی داوران را گزینش و هزینه آنان را پرداخت می‌کند.

مهاجری گفت: بزرگان ورزش می‌گویند که مربیگری و داوری، ۲ بال تاثیرگذار ورزش هستند.بارها قهرمانان مطرح ما در مسابقات جهانی و آسیایی به دلیل آشنا نبودن با قوانین روز با یک اخطار باخته‌اند. معتقدم همانگونه که به مربیگری توجه می‌شود باید داوران نیز دیده شوند.

مهدوی: داوران تکواندو، پاک و پرتلاش هستند

حافظ مهدوی رییس کمیته داوران فدراسیون تکواندو، قضاوت را از سال ۱۳۶۸ آغاز کرده و اکنون داور درجه یک بین المللی است. او از چهره‌های مطرح تکواندوی ایران در زمینه‌های مختلف محسوب می‌شود.

وی گفت: سابقه قضاوت در المپیک ریو، چندین دوره مسابقات جهانی رده‌های سنی مختلف، جام جهانی، پیکارهای قاره‌ای و گرندپری را دارم.

مهدوی در خصوص شرایط داوری تکواندو گفت: فدراسیون جهانی جوانگرایی را دنبال کرده و در کنار آن از باتجربه‌ها نیز استفاده می‌شود.خوشبختانه فدراسیون ایران نیز همین مسیر را طی می‌کند تا پشتوانه خوبی در داوری داشته باشیم. این اتفاقات موجب می‌شود تا دستمان هیچگاه خالی نماند.

رئیس کمیته داوران تکواندو، تصریح کرد: شرایط داوری این رشته مطلوب است. در واقع داوری هم ردیف تکواندو در حال پیشرفت است.

وی با تمجید از پاکی داوران این رشته در جهان و ایران گفت: عملکرد داوران این رشته در المپیک ۲۰۱۶ ریو به‌گونه‌ای بود که رئیس فدراسیون جهانی از هر ۳۰ داور حاضر در آن با اهدای لوح، قدردانی کرد. خوشحالم در رشته‌ای هستم که پاکی و احترام در آن حرف اول را می‌زند.

مهدوی در خصوص اینکه گفته می‌شود داوری رشته‌های رزمی فقط عشق است و سود مادی ندارد، توضیح داد: واقعا این صحبت درست است. فقط عشق و علاقه است و مسائل مالی وجود ندارد. یقین داشته باشید که داوران ورزش‌های رزمی برای پول این مسیر را انتخاب  نکرده و عاشق قضاوت هستند.

وی سپس به‌عنوان رئیس کمیته داوران فدراسیون تکواندو از تلاش‌های تمامی داوران این رشته قدردانی کرد.

صادق‌پور: داوران بوکس ایران، به‌روز هستند

«فرزاد صادق‌پور» از داوران سه ستاره بین‌المللی بوکس ایران است. او می‌گوید پیش از انقلاب اسلامی مربی بوده و پس از اینکه بوکس دوباره پس از ۱۰ سال مجوز فعالیت گرفت، به سوی داوری رفت.

او در خصوص شرایط مالی داوران، گفت: داوری علاقه است و هیچ فردی به خاطر درآمد و پول، داور نمی‌شود. فدراسیون بوکس هم شرایط مالی چندان خوبی ندارد و نمی‌توان انتظار داشت که داوران را حمایت کند.

صادق‌پور با بیان اینکه داوران باید آمادگی خود را حفظ کنند، افزود: هر روز تمرین دارم و داوری می کنم. خیلی روزها، مربیان سایر رشته‌ها و دوستان رسانه‌ای همراه با ما در تمرینات شرکت می‌کنند و می‌ببینند که چگونه خودمان را آماده نگه می‌داریم.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۶۰۰ مبارزه بین‌المللی را داوری کرده است، ادامه داد: دو دوره بازی‌های آسیایی، انتخابی المپیک پکن، دانشجویان جهان و چندین رویداد بین‌المللی از مهمترین آنها است.

این داور مطرح ادامه داد: حتی برای قضاوت در انتخابی المپیک توکیو در قاره آمریکا که قرار بود در آرژانتین برگزار شود هم انتخاب شده بودم و سه روز به آغاز مسابقات اعلام شد که به دلیل کرونا، این رویداد لغو شده است.

وی در خصوص مشکلات در داوری بین‌المللی بوکس، گفت: برخی رفتار مافیایی بوده که امیدوارم به اتمام برسد. البته تاکنون به من چنین پیشنهادی نشده است.

صادق‌پور بیان کرد: داوران باید هر روز تمرین کنند تا آماده باشند. به روز بودن اطلاعات نیز دیگر عامل مهمی است که خوشبختانه داور بوکس ایران این مسیر را به خوبی طی می کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =