۱۰ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۱۳
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 84022085
۰ نفر

برچسب‌ها

توسعه چین به روایت « وانگ یی» در پاریس

پکن- ایرنا- وزیر خارجه چین و عضو شورای دولتی این کشور با یاداوری اینکه توسعه چین بر اساس سخت کوشی مردم کشورش، محیط صلح و دوستی جهان و همکاری برابر بین المللی به دست آمده است اظهار کرد: در عین حال، توسعه چین نه تنها به نفع مردم چین بلکه به نفع مردم سراسر جهان است.

به گزارش ایرنا از رادیو بین المللی چین، «وانگ یی» روز دوشنبه در سخنانی در موسسه مطالعات روابط بین المللی فرانسه در ادامه پکن را یکی از سازندگان صلح جهان و مدافع نظام بین المللی دانست و گفت: توسعه چین به جهانیان نشان می دهد راهی که خود چینی ها انتخاب کرده اند با تمایل یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون جعمیت و گرایش عصر برای تحقق صلح و توسعه هماهنگ است این راه صحیح نه تنها به نفع چین بلکه به نفع جهان است که قاطعانه پایبند آن خواهیم ماند.

او افزود: تحت هدایت حزب کمونیست چین، مردم چین با تلاش مداوم راهی موفق برای تحقق توسعه و شکوفایی یافته اند که همان مفهوم راه سوسیالیستی با ویژگی های چینی است.

وزیر خارجه چین گفت: طی بیش از ۷۰ سال پس از برقراری جمهوری خلق چین به ویژه پس از اجرای سیاست اصلاحات و درهای باز، مردم چین با پایبندی در این راه به دستاوردهای چشمگیری رسیده اند.

به گفته وی قدرت چین با پیشرفت جهشی ارتقا یافته و زندگی مردم نیز بهبود یافته است سال آینده برابر با صدمین سالگرد تاسیس جمهوری حزب کمونیست چین است، هدف اصلی این حزب برای تحقق شکوفایی ملت و رفاه مردم هرگز تغییر نکرده است.

وزیر خارجه چین با یاداوری اینکه چین و اروپا به عنوان دو قدرت مسئولیت پذیر باید با تقویت همکاری میان خود دنیا را باثبات تر کنند گفت: جهان بیش از پیش دچار بلاتکلیفی و بی ثباتی شده است مخصوصا خودداری تنها ابرقدرت دنیا از برعهده گرفتن مسئولیت های بین المللی خود و خروج مکرر از پیمان ها و توافقنامه های بین المللی باعث شده است که کشورهای کوچک و متوسط دست و پای خود را گم کنند با این حال، چین و اروپا به عنوان دو قدرت مسئولیت پذیر باید با تقویت همکاری میان خود دنیا را باثبات تر کنند.

وانگ یی همچنین از سیاستهای جدید مطرح شده از سوی اتحادیه اروپا درباره اقتصاد دیجیتال استقبال کرد و گفت: چین مایل است در تدوین قواعد بین المللی درباره اقتصاد دیجیتال با اروپا همکاری کند.

وزیر خارجه چین تمایل کشورش به همکاری با فرانسه و اروپا برای پیشبرد اصلاحات سازمان اقتصاد جهانی و انتخابات دبیرکل این سازمان را اعلام کرده و گفت: زمان کنونی مقطع حساسی برای همکاری چین با فرانسه و اروپا است و آنها نه تنها در مقابل مردم خود بلکه در برابر کل دنیا مسئول هستند.

وانگ یی اظهار کرد: در مواجهه با فضای بین المللی که همواره در حال تغییر است، کشورش پیشنهاد می کند تا کاملا به مزایای بازار و پتانسیل تقاضای داخلی بپردازیم و  الگوی توسعه جدیدی ایجاد کنیم که در آن  چرخه های داخلی و بین المللی یکدیگر را ارتقا دهند.

وی ادامه داد: ما تقاضای داخلی را بیشتر گسترش خواهیم داد و درهای خود را نیز به سوی جهان بازتر خواهیم کرد تا بهبود مشترک جهان را با بهبودی خود توسعه دهیم و نیز پیشرفت مشترک جهان را با پیشرفت خود توسعه دهیم.

وزیر خارجه چین با یاداوری اینکه کشورش همچنان به توسعه صلح آمیز پایبند خواهد بود اظهار کرد: چین شوروی پیشین نیست و تمایل ندارد و امکان ندارد که به آمریکای دوم تبدیل شود هر قدر پیشرفت کنیم، هرگز به دنبال سلطه طلبی نخواهیم بود ما به مسیر جدید مبادلات بین کشورها پایبندیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =