کمیسیون اروپا برای پایان تنش در مدیترانه خواستار مذاکره با ترکیه شد

تهران – ایرنا – کمیسیون اروپا بازوی اجرایی اتحادیه اروپا روز دوشنبه خواستار مذاکره با ترکیه شد و از آنکارا تقاضا کرد از اقدامات یکجانبه در شرق مدیترانه، خودداری کند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، سخنگوی کمیسیون اروپا در یک نشست رسانه ای گفت که چنانچه این مذاکرات ثمری دربرنداشته باشد، اتحادیه اروپا به سوی اعمال تحریم ها پیش می رود.

۲۷ وزیر امور خارجه اتحادیه اروپا هفته گذشته درمورد تنش بین یونان و قبرس (اعضای این اتحادیه) با ترکیه (متحد ناتو) بحث و گفت و گو کردند.

همچنین یک دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا در حالی که خواست نامش فاش نشود، روز جمعه گفت: علاوه بر سیاست چماق (تحریم ها)، سیاست هویج (مشوق ها) نیز مطرح است تا آنکارا را به مشارکت جدی در مذاکرات وادارد.

وی افزود: این مشوق ها می تواند در قالب پیشرفت هایی در اتحادیه گمرکی اتحادیه اروپا و اختصاص کمک های مالی بیشتر برای برنامه های پناهندگی باشد.

تنش‌ها میان ترکیه و یونان بر سر منابع نفت و گاز شرق مدیترانه در هفته‌های اخیر ابعاد تازه‌تری به خود گرفته است.

این اختلاف با آغاز اکتشافات گاز توسط ترکیه در نزدیکی سواحل یونان در شرق مدیترانه شدت یافته است. در این مأموریت،  کشتی تحقیقاتی «عروج رییس» (Oruc Reis) ترکیه به همراه کشتی‌های جنگی در حال جست وجو برای یافتن میادین احتمالی گاز در جنوب سواحل ترکیه است.

در نتیجه این تنش ها، حضور نظامی فرانسه در این منطقه تقویت شده و  آمریکا نیز یک فروند کشتی جنگی خود را در آب های نزدیک جزیره کِرِت یونان مستقر کرده است.

در همین حال، «جوسپ بورل» مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هشدار داد که این اتحادیه در حال آماده کردن فهرستی از تحریم‌ها علیه ترکیه است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =