۱۰ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۴۱
کد خبرنگار: 1110
کد خبر: 84022028
۰ نفر

برچسب‌ها

رئیس جمهوری لبنان مصطفی ادیب را مامور تشکیل کابینه کرد

تهران-ایرنا- میشل عون رئیس‌جمهوری لبنان روز دوشنبه مصطفی ادیب را پس از کسب حمایت اکثریت پارلمانی، رسما مامور تشکیل کابینه جدید این کشور کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از رسانه های لبنان، مصطفی ادیب سفیر لبنان در برلین روز دوشنبه موفق شد حمایت ۹۰ نفر از ۱۲۸ عضو پارلمان این کشور را برای احراز پست نخست‌وزیری بدست بیاورد.

نمایندگان فراکسیون های مختلف پارلمانی لبنان امروز با حضور در کاخ ریاست جمهوری با عون دیدار کردند و گزینه های مورد نظر خود را برای تصدی پست نخست وزیری معرفی کردند.

بر اساس این گزارش، ۹۰ نماینده پارلمان مصطفی ادیب را به عنوان نخست وزیر پیشنهاد کردند. ۱۶ نفر نیز نواف سلام را پیشنهاد دادند و ریا الحسن و فضل شلق نیز هر کدام حمایت یک نماینده پارلمان را بدست آورد. برخی از نمایندگان نیز گزینه ای را پیشنهاد نکردند.

بر اساس قانون اساسی لبنان، رئیس جمهوری پس از مشورت با نمایندگان پارلمان، فردی را که حائز حمایت اکثریت پارلمان باشد به عنوان نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه می کند.

به گزارش خبرگزاری ملی لبنان، عون پس از حمایت اکثریت پارلمانی از نخست وزیری ادیب، وی را به کاخ ریاست جمهوری فراخواند تا به طور رسمی حکم ماموریت تشکیل کابینه را به وی ابلاغ کند.

ادیب پس از دیدار با عون در سخنانی گفت که در دیدار با رئیس‌جمهوری در جریان تصمیم نمایندگان پارلمان برای انتخاب او به عنوان نخست‌وزیر جدید قرار گرفت.

وی ضمن قدرانی از اعتماد نمایندگان لبنان به او، افزود:‌ اکنون وقت حرف زدن و وعده دادن نیست،‌ بلکه زمان آن است که برای بهبود وضعیت کشورمان در کنار یکدیگر با همه توان کار و تلاش کنیم. 

نخست‌وزیر جدید لبنان افزود: به امید خدا در انجام این ماموریت و انتخاب یک تیم کاری منسجم و هماهنگ برای اجرای اصلاحات سیاسی جهت هدایت کشور در مسیری درست موفق خواهیم شد.

ادیب ادامه داد: فرصت پیش‌روی ما محدود است و همه جریان‌ها و گروه‌های سیاسی باید این موضوع را درک کنند. من به لبنانی‌ها می‌گویم که سرنوشت ما این است که بر دردها و غصه‌ها غلبه کنیم و عزم و اراده ما برای اینکه سرزمین‌مان استوار و پابرجا بماند راسخ است. در کنار هم امید به آینده را می‌سازیم.

ادیب که از سال ۲۰۱۳ تاکنون به عنوان سفیر لبنان در آلمان فعال است دارای مدرک دکترا در رشته حقوق و علوم سیاسی است.

بعداز انفجار مهیب عصر ۱۴ مرداد ماه بندر بیروت، حسان دیاب نخستوزیر لبنان تحت فشارهای داخلی و خارجی مجبور شد استعفای دولت خود را اعلام کند و به درخواست عون دولت او تحت‌عنوان دولت پیشبرد امور تا تشکیل دولت جدید به کار خود ادامه می‌دهد.

فراکسیون های وابسته به احزاب المستقبل، حزب الله، جنبش امل و جریان ملی آزاد از مهمترین حامیان نخست وزیری ادیب هستند. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =