حمایت اکثریت پارلمان لبنان از «مصطفی ادیب» برای تصدی نخست وزیری

تهران-ایرنا-مصطفی ادیب سفیر لبنان در برلین روز دوشنبه موفق شد حمایت ۹۰ نفر از اعضای پارلمان این کشور را برای احراز پست نخست‌وزیری بدست بیاورد.

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه تلویزیونی المنار، نمایندگان فراکسیون های مختلف پارلمانی لبنان امروز با میشل عون رئیس جمهوری این کشور دیدار کردند و گزینه های مورد نظر خود را برای تصدی پست نخست وزیری معرفی کردند.

بر اساس این گزارش، ۹۰ نفر از ۱۲۸ عضور پارلمان لبنان مصطفی ادیب را به عنوان نخست وزیر پیشنهاد کردند.

۱۶ نفر نیز نواف سلام را پیشنهاد دادند و ریا الحسن و فضل شلق نیز هر کدام حمایت یک نماینده پارلمان را بدست آورد. 

بر اساس قانون اساسی لبنان، رئیس جمهوری پس از مشورت با نمایندگان پارلمان، فردی را که حائز حمایت اکثریت پارلمان باشد به عنوان نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه می کند.

 اداره کل ریاست‌جمهوری لبنان اعلام کرد که رئیس جمهوری، ادیب را برای تعیین وی بعنوان نخست‌وزیر جهت تشکیل دولت جدید،‌ فراخوانده است.

فراکسیون وفاداری به مقاومت وابسته به حزب‌الله و فراکسیون پیشرفت و آزادی به ریاست نبیه بری رئیس پارلمان و جنبش امل و همچنین فراکسیون لبنان قوی وابسته به حزب جریان آزاد ملی به ریاست جبران باسیل  حمایت خود را از نخست‌وزیری ادیب برای تشکیل دولت جدید این کشور اعلام کرده اند.

بعداز انفجار مهیب عصر ۱۴ مرداد ماه بندر بیروت، حسان دیاب نخست وزیر لبنان تحت فشارهای داخلی و خارجی مجبور شد استعفای دولت خود را اعلام کند و به درخواست ژنرال عون دولت او تحت عنوان دولت پیشبرد امور تا تشکیل دولت جدید به کار خود ادامه می دهد.

ادیب که از سال ۲۰۱۳ تاکنون به عنوان سفیر لبنان در آلمان فعال است دارای مدرک دکترا در رشته حقوق و علوم سیاسی است.

وی که متاهل و دارای ۵ فرزند است، زندگی حرفه ای خود را به عنوان مدرس در رشته های حقوق بین الملل، جغرافیای سیاسی و روابط بین الملل در دانشگاه های لبنان و فرانسه آغاز کرده است.

ادیب از سال ۲۰۰۰ میلادی تا ۲۰۱۳ به عنوان مشاور نجیب میقاتی نخست وزیر وقت لبنان فعالیت کرده و در سالهای ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ به عنوان نماینده نخست وزیر وقت در کمیته ویژه تدوین قانون جدید انتخابات لبنان حضور داشته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =