سینمای ایران سهم مهمی در گسترش فرهنگ مقاومت دارد

تهران- ایرنا- رئیس سازمان سینمایی سوریه گفت: برخی سیاست‌مداران جهان با روش‌های فرومایه‌ای در حال تخریب فرهنگ مقاومت هستند اما سینمای ایران و جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت یکی از ابزارهای مهم گسترش این فرهنگ در دنیا است.

مراد شاهین در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درباره وضعیت این روزهای سینمای سوریه، اظهار داشت: سینمای سوریه نیز مانند دیگر بخش‌های کشور ما تحت تأثیر فشارهای اقتصادی است. البته که ما همواره تلاش می‌کنیم با این مشکل به روش‌های مختلفی مقابله کنیم چرا که محاصره و فشار بر سوریه چیز جدیدی نیست و برای ما قدیمی شده است.

وی درباره حضور فعال سینمای کشور سوریه در جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت سینمای ایران با بیان اینکه ما آرزو داریم که به طور دائم در جشنواره فیلم مقاومت ایران شرکت کنیم، گفت: البته خوشحالیم که امسال با فیلم Palms Blood خون نخل به کارگردانی نجدت اسماعیل آنزور در جشنواره فیلم مقاومت حضور داریم.

مدیر سازمان سینمایی سوریه ادامه داد: فیلم خون نخل حمله نیروهای تاریک و کفارِ رژیم صهیونیستی و آمریکایی بر فراز شهر پالمیرا و محاصره‌ای که در معرض آن قرار گرفته است را نشان می‌دهد. البته این فیلم تنها تا لحظه‌ای را که شهر توسط نیروهای ارتش سوریه آزاد شد روایت می‌کند و نشان می دهد که خون گرانبها و عزیز شهدای ارتش باعث عظمت این پیروزی بوده است.

شاهین با تاکید بر اینکه امروز ما باید فرهنگ مقاومت را با پرداختن به حرکت‌ها و جنبش‌های مقاومت و ایستادگی در جهان گسترش دهیم، گفت: برخی سیاست‌مداران جهان با روش‌های فرومایه‌ و رفتارهای غیراخلاقی در حال تخریب فرهنگ مقاومت و به انحراف کشیدن آن هستند بنابراین ما برای گسترش این فرهنگ و شفاف سازی مزایای آن در سطح استراتژیک نیاز به کارهای جدی‌تری داریم و جشنواره بین المللی فیلم مقاومت یکی از ابزارهای مهم گسترش این فرهنگ است.

وی درباره ایجاد بخشی تحت عنوان «مدافعان سلامت» در جشنواره فیلم مقاومت نیز گفت: این بخش نیز با هوشمندی به این دوره جشنواره اضافه شده، چرا که بیماری کرونا خسارات بسیاری به تمام مردم دنیا زده و باید در این شرایط قدردان پزشکان و پرستاران باشیم که توانسته اند در این خط مقدم به حفاظت و سلامت مردم کمک کنند.

شاهین با بیان اینکه نام شهید بزرگوار قاسم سلیمانی نباید از خاطره نسل‌های مردمان مقاومت حذف شود، گفت: نام سردار سلیمانی باید در هر رویداد سینمایی که برگزار می‌شود حضور دائمی داشته باشد تا فرهنگ مقاومت را از یک سو تقویت کند و از سوی دیگر یادآور این باشد که خون شهدای ما فراموش نخواهد شد و هرگز در برابر مطالبه حق آنها سکوت نخواهیم کرد.

مدیر سازمان سینمایی سوریه خاطرنشان کرد: ایجاد یک بخش تحت نام سیدالشهدای مقاومت در جشنواره فیلم مقاومت از جمله اقدامات درست و مناسب این رویداد هنری است و باعث اعتبار و بالا بردن سطح بخش بین‌المللی این جشنواره می‌شود.

شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت در دو زمان ۳۱ شهریور تا ۶ مهرماه همزمان با هفته دفاع مقدس در بخش‌های «مدافعان سلامت»، «جشنواره جشنواره‌ها» و انتخاب استانیِ بخش «فیلمسازان بسیجی» و «نشان رسول» و یکم تا هفتم آذرماه همزمان با هفته بسیج در بخش‌های «سینمای ایران و جهان»، «سیدالشهدای مقاومت»، «روایت قلم»، «نقد و پژوهش تحلیل» و انتخاب برگزیدگان ملی «فیلمسازان بسیجی» به دبیری مهدی عظیمی‌میرآبادی به همت انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح برگزار می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =