نماینده مجلس: حل مشکل آب شیراز در گرو انتقال آب از خارج استان است

شیراز-ایرنا- رییس مجمع نمایندگان فارس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به یک برآورد کارشناسی که نیاز به ۳۰۰میلیون لیتر مکعب آب در افق ۱۴۲۵ برای شهرستان شیراز پیش‌بینی کرده است، گفت: اگر این بحث کارشناسی را به عنوان یک واقعیت بپذیریم، برای حل مشکل کم آبی شیراز، هیچ راهی جز انتقال آب‌های تخصیصی از خارج از استان برای ما باقی نمی‌ماند.

به گزارش دریافتی ایرنا، ابراهیم عزیزی دوشنبه در نشست مشترک بررسی انتقال آب سد تنگ سرخ و بشار به شیراز که با حضور استاندار فارس و سایر مسوولان ذی‌ربط برگزار شد، به مشکلات پیش رو برای تامین آب مورد نیاز مردم شیراز و همچنین ضرورت انتقال آب به این کلانشهر اشاره و بیان کرد: برای تامین آب مورد نیاز مردم این شهر، همه بخش‌ها باید با جدیت و سرعت تلاش کنند.

نماینده مردم شهرستان‌های شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر خط دوم انتقال آب را از ۶۰ میلیون به ۹۰ میلیون مترمکعب برسانیم و با احتساب ۳۰ میلیون لیتر مکعبی که از قبل داشتیم، این رقم در مجموع ۱۲۰میلیون لیتر مکعب می‌شود لذا باز هم ۱۸۰میلیون لیتر کمبود داریم که به ناچار باید از چاه‌ها برداشت کنیم و این هم محال است.
عزیزی، سزاوارترین اقدام در شرایط کنونی را اقدام برای جذب آب‌هایی دانست که از خارج استان به فارس تخصیص یافته است و عملی کردن این اقدام را نیازمند تغییر نگرش‌ها دانست.
این نماینده مجلس پیشنهاد داد: نشست مشترکی با مجمع نمایندگان استان کهگیلویه و بویراحمد، وزیر نیرو، رییس سازمان برنامه و بودجه و استانداران ۲ استان در این زمینه برگزار شود تا با یک همت جمعی، این پروژه مهم جلو رود.
عزیزی، همچنین به بحث تامین مالی پروژه‌های حوزه آب اشاره کرد و اظهار داشت: با منابع دولتی نمی‌توانیم این پروژه‌ها را جلو ببریم لذا باید به دنبال مشارکت بخش غیردولتی باشیم که برای این کار باید برای سرمایه‌گذار جاذبه ایجاد کرد نه اینکه وی را در هزارتا پیچ و خم اداری گیر بیندازیم.
وی، ضمن اینکه از نهادهایی همچون شهرداری شیراز، اوقاف و امور خیریه و واحدهای صنعتی خواست تا در کنار بخش خصوصی در پروژه انتقال آب به شیراز سرمایه‌گذاری کنند، گفت: هنر ما به عنوان نماینده یا مسوول باید این باشد که موانع را برداریم.
عزیزی، در مورد پروژه انتقال آب از سد تنگ سرخ نیز گفت: باید واقعیت‌های موجود را بپذیریم تا بتوانیم بر اساس آن یک تصمیم منطقی و هوشمندانه اتخاذ کنیم.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =