بیشترین آمار رعایت نکات بهداشتی متعلق به هیئت‌های مذهبی تهران بود

تهران- ایرنا- معاون امور فرهنگی و تبلیغی سازمان تبلیغات اسلامی از رعایت ۹۴ درصدی شیوه نامه‌های ستاد ملی مقابله با کرونا در هیئت‌های مذهبی خبر داد و گفت: بیشترین تعداد از این آمار مربوط به استان تهران و کمترین آمار مربوط به استان مازندران است.

حجت الاسلام مصطفی جلالی روز سه شنبه درباره میزان رعایت شیوه نامه های بهداشتی در هیئت های عزاداری دهه اول محرم به خبرنگار معارف ایرنا گفت: حدود ۳۲ هزار مجوز برای برگزاری هیئت در کشور صادر و تا دهم شهریور درحدود دو هزار و ۶۰۰ گزارش برای عدم رعایت پروتکل ها ارسال شد. تقریبا دو هزار و ۳۰۰ هیئت تذکر شفاهی گرفتند و برای ۳۰۰ هیئت تذکر صادر و در مجموع فقط ۱۸ هیئت به دلیل تخلف از شیوه نامه های موردنظر تعطیل شد.

وی با اعلام جزییات آمار هیئت های ثبت شده در سامانه بیرق اظهار داشت: چهار هزار و ۹۲ هیئت در استان تهران، دو هزار و ۴۸۳ هیئت در استان خوزستان، دو هزار و ۱۷۸ هیئت در استان فارس و هزار و ۸۸۹ هیئت در استان کرمان به ثبت رسیده است.  

به گفته جلالی در استان البرز هزار و ۳۹۲ هیئت، در استان مازندران هزار و ۲۹۴ هیئت، در استان قم هزار و ۲۸۶ هیئت، استان اصفهان هزار و ۲۱۰ هیئت، استان آذربایجان شرقی هزار و ۶۵ هیئت، استان همدان هزار و ۵۹ هیئت، در استان یزد هزار و ۴۸ هیئت و در سایر استان ها از ۹۲۶ تا ۱۷۵ هیئت در سامانه بیرق ثبت شده است.

وی با ارائه گزارشی از اقدامات کارگروه هیئت و نظارت بر رعایت شیوه نامه های بهداشتی اظهار کرد: بیش از ۱۲۵ جلسه هم اندیشی قبل از ماه محرم در سطح ملی و استانی با حضور مدیران هیئت ها و مداحان شاخص و محلی برگزار شد و ۴۸۰ جلسه توجیهی نیز ویژه مدیران هیئت ها در سطح ملی و استانی تشکیل شد.

جلالی ادامه داد: بیش از یک میلیون و ۸۸۵ هزار پیامک به منظور اطلاع رسانی از طریق سامانه پیامکی ویژه مدیران هیئت ها و مداحان ارسال شد و محصولات رسانه‌ای به منظور توجیه خادمان هیئت ها تولید شد.

وی  افزود: علاوه بر برگزاری جلسات آموزشی ویژه مربیان بهداشت در شهرستان‌ها، ابلاغ دستورالعمل انضباطی و تشکیل کمیته های انضباطی در استانها، در این مدت ۳۱ هزار و ۹۷۸ هیئت در سامانه بیرق ثبت نام کردند و برای ارتباط دو سویه با هیئت ها ۴۰۰ گروه تعاملی به تفکیک شهرستانها و ۳۰ گروه تعاملی برای تشکل‌های شاخص استان‌ها ایجاد شد.

جلالی افزود: همچنین آموزش بهداشتی اجرایی و محتوایی هیئت ها از طریق ۹ جزوه در سامانه تعاملی صورت گرفت و علاوه بر کمک به انتشار محصولات بخش کتاب در سطح هیئت ها از طریق سامانه تعاملی، اقداماتی برای راه اندازی پویش روضه محلی صورت گرفت که درحدود ۱۰۰ مورد خصوصاً در جنب منازل خانواده های شهدا بود.

معاون سازمان تبلیغات اسلامی هفته پیش گفته بود: در بازرسی اولیه از ۲۵هزار هیئت مذهبی در کشور می توان گفت ۹۶ درصد از هیئت ها موارد بهداشتی را رعایت می کنند. به عنوان نمونه ۶۴درصد از هیئت ها فاصله اجتماعی را کاملا رعایت کرده بودند و ۲۵ درصد از باقی هیئت ها به‌خوبی، هفت درصد متوسط، سه درصد ضعیف و یک درصد اصلاً پروتکل های بهداشتی را رعایت نکرده بودند.

وی افزود: در این بازرسی ها مشخص شد که ۷۸ درصد از هیئت ها از فضای باز و ۲۲ درصد از هیئات از فضای مسقف با رعایت فاصله گذاری استفاده می‌کردند.

معاون سازمان تبلیغات اسلامی به ضدعفونی کردن در ورودی هیئات اشاره و اذعان کرد: در ۷۳ درصد از هیئات، عزاداران هنگام ورود به هیئت توسط خادمان ضدعفونی می‌شدند، همچنین ۱۲ درصد از هیئات از تونل ضدعفونی، ۹درصد از دستگاه ضدعفونی استفاده کردند و ۶ در صد از هیئات نیز هنگام ورود ضدعفونی نداشتند.

وی افزود: ۷۵ درصد از هیئات مذهبی اطلاع‌رسانی‌های لازم برای پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا را به عزاداران سید الشهداء (ع) کاملاً ارائه داده بودند و باقی هیئات تا حدی این اطلاع‌رسانی‌ها را ارائه کرده بودند. تهویه مناسب هم یکی از عواملی بود که در بازرسی‌ها موردتوجه قرار گرفت و در این بازرسی‌ها مشخص شد ۹۰ درصد از هیئات تهویه مناسب، ۷ درصد تهویه متوسط و ۳ درصد از هیئات نیز از تهویه ضعیف برخوردار بودند.

رهبر معظم انقلاب هفته گذشته در دیدار تصویری با مسئولان وزارت آموزش و پرورش از برپایی مراسم سوگواری ملت در دهه اول محرم امسال به عنوان پدیده‌ای در تاریخ کشور یاد کرده و افزودند: با وجود محدودیت‌های شدید ناشی از کرونا، مردم، گویندگان و مرثیه خوانان، ضمن حفظ شور حسینی و تشکیل مجالس عظیم و معنوی، دستورالعمل‌ها را رعایت کردند که به عنوان یک مُرید اهل بیت، صمیمانه از همه عزیزان تشکر می‌کنم.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha