رایزنی فراکسیون های پارلمانی لبنان با میشل عون برای معرفی نخست وزیر جدید

تهران - ایرنا - نمایندگان فراکسیون های مختلف پارلمان لبنان امروز (دوشنبه) در دیدار با «میشل عون» رئیس جمهوری این کشور، گزینه های پیشنهادی خود برای تصدی پست نخست وزیری را ارائه کردند. «مصطفی ادیب» سفیر لبنان در آلمان تاکنون از بیشترین حمایت برخوردار بوده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی لبنان (ان ان ای)، نماینده حزب دمکراتیک لبنان به ریاست «ولید جنبلاط» با حضور در کاخ ریاست جمهوری «بعبدا» در دیدار با عون رئیس جمهوری این کشور گفت: ما به عنوان یک حزب مانند حزب سوسیالیست اهداف عالی داریم و خواستار انتخابات زودهنگام پارلمانی به دور از هرگونه گرایش فرقه‌ای و بر اساس اصول دمکراسی هستیم و تا زمان تحقق آن از دولت می‌خواهیم تا بر «توافق طائف» باقی بماند. ما امیدواریم که دولت جدید بر اصلاحات اقتصادی تمرکز کند چرا که ملت لبنان از گرسنگی رنج می‌برد و جوانان آن برای رسیدن به آینده‌ای بهتر به خارج از کشور مهاجرت می‌کنند.

توافق طائف که در سال ۱۹۸۹ در شهر «طائف» عربستان بین طوائف مختل لبنان بدست آمد، به جنگ داخلی در این کشور خاتمه داد.

گزارش خبرگزاری لبنان حاکی از آن است که نماینده جنبلاط در این دیدار خاطرنشان کرد: حزب دمکراتیک و سوسیالیست، ادیب را به عنوان گزینه تشکیل دولت لبنان معرفی می‌کند و جنبلاط با آرزوی موفقیت برای دولت جدید  امیدوار است که کابینه این کشور هر چه سریعتر تشکیل شود.

او با اعلام عدم مشارکت این حزب در دولت تاکید کرد که فشاری برای انتخاب ادیب به عنوان گزینه آنها به منظور تصدی نخست‌وزیر لبنان وجود نداشته است.  

«ان ان ای» افزود که در همین راستا «اسعد حردان» نماینده "جبهه ملی" نیز پس از دیدار با میشل عون با معرفی ادیب به عنوان نخست‌وزیر جدید لبنان گفت: ما مخالف هرگونه خلاء قدرت در کشور هستیم و از ثبات و اجماع سیاسی حمایت می‌کنیم.

«سمیر الجسر» به نمایندگی از جناح «المستقبل» هم گفت: رئیس جمهوری ما را از تصمیم خود برای معرفی ادیب به عنوان نخست‌وزیر به منظور تشکیل کابینه جدید لبنان مطلع کرد و ما از آن حمایت می‌کنیم.

«محمد رعد» نماینده حزب "وفاداری به مقاومت" لبنن نیز گفت که میشل عون  ما را از نامزدی ادیب به عنوان نخست‌وزیر جدید لبنان آگاه کرد و ما آمادگی کامل خود را برای همکاری مثبت با وی اعلام کرده‌ایم  و همه را به توافق و همکاری با دولت جدید دعوت می‌کنیم.

بر همین اساس «فرید الخازن» نماینده «جبهه میهنی»، پس از شرکت در رایزنی‌های پارلمان در کاخ ریاست جمهوری لبنان گفت: ما تصمیم گرفتیم که ادیب را به عنوان نخست‌وزیر جدید کشور معرفی کنیم و امیدواریم که او از افرادی کاردان در دولت استفاده کند که بتوانند کشور را از ورطه کنونی نجات دهد.

به دنبال انفجار اخیر بندر بیروت در ۴ اوت (۱۴ مرداد) و آغاز فشارها به دولت این کشور، «حسان دیاب» نخست‌وزیر لبنان استعفای خود و دولتش را به طور رسمی اعلام کرد.

اخبار مرتبط

  • آرامش به بیروت بازگشت

    آرامش به بیروت بازگشت

    بیروت- ایرنا- میدان‌های "ریاض الصلح" و "الشهداء" که محل اصلی برگزاری تظاهرات در پایتخت لبنان…

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =