عشایر نقش مهمی در تولید فرآورده‌های لبنی و دامی دارند

قصرشیرین- ایرنا- معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار قصرشیرین گفت: عشایر به عنوان قشر مولد جامعه نقش مهمی در تولید فرآورده‌های لبنی و دامی دارند.

حجت اله خدرویسی روز دوشنبه در آیین تودیع و معارفه رییس امور عشایری قصرشیرین و سرپل ذهاب افزود: عشایر همچنین مرزداران مهمی برای کشور هستند که در دوران جنگ تحمیلی نیز در کنار رزمندگان اسلام از مرزهای ایران اسلامی دفاع کردند.

وی اظهار داشت: عشایر ذخایر انقلاب و سرمایه های کشور هستند و این جمعیت مولد با توجه به خودکفایی نقشی مهم و اثرگذار در تولید و  اقتصاد کشور و استان کرمانشاه دارند.

معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار قصرشیرین گفت: جامعه عشایری تعطیلی ندارند و همیشه ی ایام در مناطق صعب العبور برای چرای دام ها و تولیدات لبنی و دامی تلاش می کنند و در این راه خستگی ناپذیرند.

خدرویسی اضافه کرد: در مجموع سه هزار خانوار عشایری با حمعیت ۲۰ هزار تن در مناطق قشلاقی قصرشیرین و سرپل ذهاب سکونت دارند که شامل ایلات و طوایف خزل، سنجابی، قلخانی، گوران و کرند هستند.

 وی ادامه داد: این عشایر از نیمه دوم آبان ماه در مناطق قشلاق سومار، خان لیلی، نفت شهر، بازی دراز، خسروی، گندمبان و اطراف شهر و نیز حاشیه روستاهای کرکهرک، انجیربان، گره صدف، تنگه حمام، پل شیرازی، کنه کبود، تق تق و حسین آباد مستقر می شوند.  

وی تهیه سوخت، مواد خوراکی، مواد شوینده، آرد، تعمیر و مرمت راه روستایی و ارایه خدمات بهداشتی و آموزشی با همکاری شبکه بهداشت و آموزش و پرورش را از جمله خدماتی ذکر کرد که از سوی امور عشایری شهرستان قصرشیرین به عشایر ارایه می شود.

در پایان از زحمات اردشیر مرادی رییس قبلی امور عشایری شهرستان های قصرشیرین و سرپل ذهاب تقدیر و شهریار بهرامی به عنوان رییس جدید این اداره  معرفی شد.
قصرشیرین در غرب کرمانشاه بیش از ۲۷ هزار تن جمعیت و ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد.