گروه‌های شورشی سودان بر سر ایجاد صلح با دولت توافق کردند

تهران- ایرنا- گروه‌های شورشی سودان بر سر ایجاد توافقنامه صلح با دولت عبدالله حمدوک نخست وزیر این کشور با هدف پایان بخشیدن به نزاع‌های ۱۷ ساله در سودان با یکدیگر به توافق رسیدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جبهه موسوم به انقلابی سودان، متحد اصلی گروه‌های شورشی در غرب منطقه دارفور و ایالت‌های جنوبی «نیل آبی» و «کردفان جنوبی» روز شنبه توافق اولیه صلح با دولت را امضا کردند.

مراسم امضای رسمی قرار است امروز (دوشنبه) در جوبا پایتخت سودان جنوبی که نقش میزبان و واسط را در مذاکرات طولانی مدت ۲۰۱۹ ایفا کرده بود، برگزار ‌شود؛ خبرگزاری رسمی سودان اعلام کرده که مقامات ارشد دولتی و رهبران گروه‌های شورشی روز شنبه توافق اولیه بر سر ترتیبات امنیتی و دیگر مسائل را امضا کردند.   

طبق این گزارش، توافق نهایی درباره موضوعات کلیدی از جمله مسائل امنیتی، مالکیت زمین‌ها، تقسیم قدرت و بازگشت مردم جنگ زده به خانه شان است. این توافق همچنین شامل برچیده شدن نیروهای شورشی و ادغام آنها در ارتش ملی می‌شود.

خبرگزاری سودان اعلام کرده که حمدوک نخست وزیر سودان به همراه چند تن از وزیران روز یکشنبه به جوبا سفر کرده است.

دو گروه موسوم به جنبش آزادی سودان به رهبری عبدالواحد نور و جنبش آزادیبخش خلق شمال سودان به رهبری عبدالعزیز الحلو با بخش‌هایی از این توافق مخالفت کردند.

این درحالی است که توافقنامه‌های قبلی سودان یکی در سال ۲۰۰۶ در نیجریه و دیگری که در سال ۲۰۱۰ در قطر به امضا رسید، سالها بعد ناکام ماند.

براساس تخمین سازمان ملل، حدود ۳۰۰ هزار نفر در جریان تسلط گروه‌های شورشی در دارفور در سال ۲۰۰۳ کشته شدند. بار دیگر درگیری‌ها در کردفان جنوبی و نیل آبی در سال ۲۰۱۱ به دنبال عدم حل مشکلات ناشی از جنگ داخلی ۲۰۰۵-۱۹۸۳ در سودان، آغاز شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =