نمکی: سیاست دارویی وزارت بهداشت تشویق سرمایه‌گذاری خارجی به جای واردات است

تهران - ایرنا - وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سیاست دارویی این وزارتخانه را تشویق به سرمایه گذاری خارجی در کشور به جای واردات دارو عنوان کرد.

به گزارش ایرنا، سعید نمکی روز دوشنبه در مراسم افتتاح کارخانه تولید قلم انسولین که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، گفت: امروز شاهد بهره برداری از یکی از پروژه های بسیار مهم بعداز انقلاب با سرمایه گذاری مشترک ایران و دانمارک در کشورمان هستیم. این حرکت یکی از حرکت های بسیار سازنده و مهم در تاریخ نظام دارویی بعداز انقلاب اسلامی، است.

وی افزود: ما قبل از انقلاب اسلامی، شاهد سرمایه گذاری های فراوان مشترکی در عرصه نظام دارویی کشور با معتبرترین کمپانی های خارجی در کشورمان بودیم. ایران همواره سرزمین فرصت های طلایی برای تجارت و سرمایه گذاری در طول تاریخ بوده است. اگر گذشته این سرزمین را ورق بزنیم، خواهیم دید که در مسیر تجارت طولانی راه ابریشم، ایران همواره یکی از بهترین کانون ها برای تجارت و سرمایه گذاری جهانی بوده است.

نمکی خاطرنشان کرد: مسلما این دورانی که ما در تحریم های ظالمانه و غیرمنطقی تحت فشار مستبدانه برخی اندیشه ها در جهان قرار داریم، خواهد گذشت و آنهایی که در این ایام سخت در کنار جمهوری اسلامی بودند، برنده این بازی تجاری و سرمایه گذاری بین المللی خواهند بود.

وی ضمن تقدیر از تلاش های سازمان غذا و دارو و سایر مدیران و دست اندرکاران که برای برپایی این صنعت بسیار مدرن و پیشرفته در کشورمان گام برداشتند، اضافه کرد: با توجه به اینکه سالها در حوزه مدیریت صنعت دارو فعالیت کردم، می دانم که هر گامی که در این عرصه برمی داریم، با چه مشکلاتی همراه است تا به محصول نهایی دست پیدا کنیم.

وزیر بهداشت عنوان کرد: یکی از نیازهای امروز صنعت دارویی جهان، پرداختن به داروهایی است که ما برای بیماری های غیرواگیر نیاز داریم. انسولین هم یکی از داروهایی است که با توجه به گسترش بیماری دیابت در جهان، در بسیاری از کشورهای دنیا مطرح است. از طرفی، رفتن به سوی شیوه های جدید استفاده از داروها، کار را سخت تر کرده است، مثلا، امروز سخت است که مردمی را که از انسولین پن استفاده کرده اند را دوباره به انسولین ویال و فرم های دیگر انسولین برگردانیم.

وی گفت: کمپانی نوونوردیسک به عنوان یکی از صاحبان صنعت دارویی جهان و یکی از پیشگامان، امروز در کنار ماست و امیدواریم این همکاری، بتواند به عنوان یک طلیعه نو در سرمایه گذاری در صنعت دارو با کمپانی های معتبر و صاحب نام جهانی در کنار عزیزان سخت کوشمان در داخل کشور که سالهای بعداز انقلاب  با رفتن کمپانی های چند ملیتی توانستند صنعت دارویی را توسعه داده تا به خودکفایی ۹۷ درصدی تولید دارو در کشور برسیم، قرار گیرد و با این حرکت مشترک و هماهنگ، کارهای بزرگی را در صنعت دارویی به ثمر برسانیم.

در صدد هستیم که در راه پیشگیری از بیماری ها گام برداریم

نمکی اظهار کرد: در مورد بیماری های غیرواگیر در صدد هستیم که در راه پیشگیری از بیماری ها گام برداریم، این بدان معنا نیست که اگر در راه پیشگیری گام برمیداریم به نیازهای دارویی آن گروه از جمعیت که نیازمند دارو هستند، بی توجه هستیم، لذا کمپانی نوونوردیسک به عنوان یکی از صاحبان تکنولوژی داروهای قلبی و عروقی، متابولیک و داروهای هورمونی، می تواند به ما در توسعه زیرساخت هایمان کمک کند و امیدوارم در آینده ای نزدیک، بتوانیم به عنوان یک مرکز توزیع و تهیه دارو برای کل منطقه بدل شویم.

وی گفت: ما نیز در وزارت بهداشت و در دولت، آمادگی هرگونه کمک و مساعدت در حوزه سرمایه گذاری های خارجی را داریم. سیاست ما در دولت جمهوری اسلامی براین است که به جای واردات دارو، صاحبان فن و دانش و تکنولوژی را تشویق کنیم که در این سرزمین با تضمین ۱۰۰ درصدی، سرمایه گذاری کنند و ما نیز در عرصه دارو گام های بزرگتری برداریم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =