قرارگاه تحول مجلس ایجاد می‌شود

تهران-ایرنا- نایب رییس مجلس شورای اسلامی، از ایجاد قرارگاه تحول مجلس با حضور نماینده رییس مجلس، رییس کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی و برخی از حقوقدانان شورای نگهبان خبر داد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از خانه ملت، سید امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی این مطلب را در جریان سفر خود به قم و در دیدار با آیت‌الله محمد یزدی عضو شورای نگهبان و رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم مطرح کرد.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی یادآورشد: در این قرارگاه رئیس مجلس یک نفر حقوقدان به عنوان نماینده خود انتخاب کرده است؛ رئیس کمیسیون تدوین آئین نامه داخلی و برخی از حقوقدانان شورای نگهبان و مرکز پژوهش‌های مجلس و برخی از اندیشکده‌های خارج از مجلس طرف مشورت هستند تا آئین نامه مجلس اصلاح شود.

وی با بیان اینکه هدف از این کار آسان کردن قانونگذاری در مجلس است، اظهارداشت: قصد داریم تا تعداد زیادی از قوانین کم کنیم و در بسته تنقیح  به سمت جامع نویسی گام برداشته و در کنار آن مجمع نخبگانی درست کنیم.

نایب رییس اول مجلس خاطرنشان کرد: "در حوزه نظارت مجلس نیز سوال، استیضاح و تذکر را جزو قوانین داریم که بی‌فایده است؛ بر این اساس باید کاری کنیم که نظارت مجلس قدرت نفوذ داشته باشد و موجب بازدارندگی از فساد شود. "

 قانون اصلاح انتخابات ریاست جمهوری احتمالا ‌آذرماه به دولت ابلاغ می‌شود

 نماینده مردم مشهد در مجلس همچنین از اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری با کمک مرکز پژوهش‌های شورای نگهبان خبر داد و گفت: روی این قانون یک ماه کار شده و  هم اکنون به صورت طرح در کمیسیون شوراها و در حال بررسی است.

قاضی‌زاده هاشمی با بیان اینکه در این طرح برای داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری معیارهایی همچون سن، مدرک تحصیلی و سابقه مدیریتی در نظر گرفته شده است، یادآورشد: براساس این طرح، هر کسی نمی‌تواند در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کند و باید جزو مقامات سیاسی باشد؛ مثلا در سوابق خود سابقه استانداری داشته باشد و بین ۴۰ تا ۷۰ سال سن داشته باشد و همچنین کاندیدا باید ایرانی‌الاصل باشد.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی افزود: براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته قانون جدید انتخابات ریاست جمهوری احتمالا تا آذر ماه پس از رفع ایرادات احتمالی شورای نگهبان تصویب و برای اجرا به دولت ابلاغ خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =