مکرون: طالبان به تعهدات خود در قبال صلح عمل کند

تهران _ ایرنا_ رئیس جمهوری فرانسه با اذعان به این که دولت افغانستان تمام تعهدات خود را در زمینه صلح عملی کرده است، تاکید کرد: اکنون طالبان نیز باید با اعلام آتش‌بس به تعهداتشان برای آغاز مذاکرات صلح بین افغانی وفا کند.

به گزارش روز سه‌شنبه ایندیپندنت، "امانوئل مکرون" در گفت و گوی تلفنی روز یکشنبه خود با اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان حمایت کشورش را از روند صلح بین‌افغانی اعلام کرد.
کاخ ریاست جمهوری افغانستان در بیانیه‌ای با اشاره به این گفت‌وگوی تلفنی اظهار داشت که روسای جمهوری دو کشور در این مکالمه تلفنی در مورد گسترش همکاری‌ها میان دو کشور، پروسه صلح و ادامه کمک‌های دولت فرانسه به افغانستان صحبت کردند.

در این گفت‌وگوی تلفنی طرفین در مورد رهایی ۴۰۰ زندانی خطرناک طالبان از زندان‌های افغانستان نیز صحبت کردند.
 
جزئیات بیشتری در باره این تماس تلفنی منتشر نشده است.

ایندیپندنت نوشت: گفت‌وگوی تلفنی روسای جمهور فرانسه و افغانستان در پیوند با روند صلح و به‌ویژه رهایی ۴۰۰ زندانی خطرناک گروه طالبان، در پی اعلام تصمیم لویه‌جرگه مشورتی صلح در افغانستان برای آزادسازی آن گروه از زندانیان طالبان انجام می‌گیرد.

هفته گذشته اکثریت اعضای لویه‌جرگه مشورتی صلح تصمیم گرفتند که ۴۰۰ زندانی خطرناک طالبان از بند رها شوند تا مذاکرات صلح آغاز شود. 

فرانسه و چند کشور خارجی دیگر واکنش نشان دادند و با توجه به آن‌که برخی از زندانیان وابسته به طالبان متهم به قتل و کشتار شهروندان آن کشورها در افغانستان هستند، از حکومت افغانستان خواستار محاکمه و جلوگیری از رهایی آنان شدند. 

دولت افغانستان در واکنش به خواست این کشورها به‌ویژه فرانسه، گفت: ما تلاش می‌کنیم که تمام موانع پیشاروی مذاکرات صلح را برداریم و می‌خواهیم در مورد این درخواست کشورهای خارجی، با آنان نیز صحبت کنیم و رضایت آنان را نیز فراهم کنیم و بتوانیم که تمام موانع پیش روی صلح را از میان برداریم و مذاکرات را آغاز کنیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =