شیوه فعالیت و ارائه خدمات حضوری کتابخانه‌های عمومی فارس

شیراز- ایرنا- مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان فارس اعلام کرد: شیوه‌نامه ارائه خدمات حضوری به اعضا در کتابخانه‌ها تعیین شد و این خدمات‌دهی از هفته دوم شهریورماه با توجه به وضعیت مناطق مختلف استان از نظر شیوع کرونا به صورت مشخص ابلاغ شده است.

روح‌الله منوچهری دوشنبه با اشاره به اینکه شیوه‌نامه بازگشایی و ارائه خدمات به اعضا در کتابخانه‌های عمومی براساس اقدامات کنترلی بیماری کرونا در وضعیت‌های مختلف سنجیده و ابلاغ شده است، اظهار کرد: از ابتدای هفته جاری فعالیت و خدمات‌دهی کتابخانه های عمومی منوط به وضعیت شهرستان‌ها براساس میزان همه‌گیری بیماری است.

وی افزود: براین اساس در شهرستان هایی با وضعیت قرمز و نارنجی کتابخانه‌ها فعال هستند؛ اما خدمات آن‌ها به صورت غیرحضوری است. در مناطق سفید، سبز و زرد استان نیز کتابخانه ها میزبان اعضا و کاربران هستند و خدمات با رعایت موازین بهداشتی به اعضا ارائه خواهد شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس در همین زمینه ادامه داد: در صورت تغییر وضعیت شهرستان‌ها در هر هفته که براساس اعلام ستاد مبارزه با کرونا در استان صورت می‌گیرد، فعالیت کتابخانه‌ها نیز تغییر خواهد کرد.

منوچهری با اشاره به اینکه در هفته جاری ۱۷ شهرستان فارس در وضعیت قرمز و نارنجی قرار دارند، گفت: براین اساس در ۱۹ شهرستان ارسنجان، استهبان، بختگان، خرم‌بید، داراب، رستم، زرین دشت، سروستان، فراشبند، فسا، فیروزآباد، کازرون، کوار، کوهچنار، گراش، مرودشت، ممسنی، مهر و نی ریز که وضعیت آنها از نظر بیماری بهبود یافته و در مرحله زرد یا سفید قرار دارند، کتابخانه‌ها میزبان اعضا و کاربران هستند.

وی ادامه داد: در شیراز و ۱۶ شهرستان دیگر که همچنان در وضعیت قرمز و نارنجی هستند، فعالیت کتابخانه ها همچون قبل و بدون حضور اعضا خواهد بود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس اظهار داشت: براساس شیوه‌نامه‌های اعلامی استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی ابلاغی از سوی ستاد ملی کرونا، اعمال می‌شود؛ افزون بر این بخش مخزن کتابخانه به صورت بسته اداره خواهد شد و سالن‌های مطالعه در کتابخانه‌های عمومی با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و تغییر در چیدمان میز و صندلی‌های مطالعه فعال خواهند بود، همچنین استفاده اعضا از سالن های مطالعه با رعایت نوبت امکان پذیر است و اجرای برنامه‌های فرهنگی در فضای مجازی انجام می شود.

منوچهری بیان کرد: حضور اعضای کودک در این مرحله ممکن نیست، ولی والدین می توانند کتاب های مورد نیاز فرزندان خود را امانت بگیرند و بخش نابینایان و ناشنوایان نیز کماکان تعطیل خواهد بود.

به گزارش ایرنا در حال حاضر ۲۳۹ کتابخانه عمومی در استان فارس فعال است که از این تعداد ۱۹۴  کتابخانه نهادی و ۴۵  کتابخانه مشارکتی است.

کتابخانه ها به صورت سراسری  از ابتدای شروع بیماری کرونا تعطیل شدند و بازگشایی آن‌ها از نیمه اردیبهشت ماه طی سه مرحله صورت‌ پذیرفت؛ به‌گونه‌ای که از ابتدای تیرماه کتابخانه‌ها با رعایت موازین بهداشتی به خدمات‌رسانی پرداختند؛ اما از اواخر تیرماه و با اوج‌گیری مجدد بیماری در فارس کتابخانه های استان براساس نظر ستاد مقابله با کرونا دوباره به‌صورت غیرحضوری فعالیت کردند و شیوه‌نامه جدید نیز متاثر از وضعیت متغیر شهرستان‌ها تدوین شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =