۱۴ تعاونی جدید در لرستان افتتاح می‌شود

خرم‌آباد - ایرنا - مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان گفت: ۱۴ تعاونی جدید با حجم سرمایه گذاری ۱۹ میلیارد و ۳۶۰ میلیون تومان در استان تشکیل شده که همزمان با هفته تعاون به صورت ویدئوکنفرانس با حضور رییس جمهوری افتتاح می شود.

علی آشتاب روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این تعداد تعاونی، ۱۳ شهریور جاری همزمان با نخستین روز از هفته تعاون در آیین بهره برداری از ۳۸۳ واحد تعاونی کشور به بهره برداری می رسند.

وی اظهار داشت: تعاونی های جدید لرستان در بخش خدمات، کشاورزی  و صنعت هستند که با ۱۰۳ عضو، زمینه ایجاد ۸۸ فرصت شغلی مستقیم را فراهم کرده اند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان اضافه کرد: هفته تعاون امسال جشنواره تجلیل از ۱۵ تعاونی برتر برگزار و بازدیدهای میدانی ویژه به منظور بررسی مشکل واحدهای استان در کنار جلسات طرح مسایل و دغدغه تعاونگران انجام می شود.

آشتاب گفت: تعاونی‌های لرستان سال گذشته بیش از ۴۶ میلیون دلار درحوزه خدمات، صنعت، معدن و کشاورزی  را به خارج از کشور صادر کرده‌اند که این امر از طریق گمرک‌های مختلف انجام شده است.

وی تصریح کرد: همچنین پارسال  ۱۱۲ طرح تعاونی در زمینه‌های مختلف با یک هزار و ۷۲۷ فرصت شغلی و یک هزار و ۵۴۳ نفر عضو در استان تشکیل و در این مدت ۷۵ هزار نفر ساعت دوره‌ آموزشی مهارتی تخصصی، مدیریتی و مجازی برای تعاونگران لرستانی برگزار شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان همچنین گفت: براساس تازه‌ترین آمار وزارتخانه، تعاونی‌های استان با جذب ۴۹۶ نفر فارغ التحصیل دانشگاهی بیشترین امتیاز را در کشور کسب کرده اند.

آشتاب افزود: سال گذشته  ۷۳۷ شرکت تعاونی متقاضی جذب کارورز بوده و تاکنون موفق به جذب ۲ هزار و ۲۲۸ نفر از فارغ التحصیلان دانشگاهی شده اند.

وی با بیان اینکه مهارت آموزی بستر تقویت اشتغال جوانان به ویژه فارغ التحصیلان دانشگاهی را فراهم می کند اظهار داشت: از ابتدای اجرای طرح کاروزی تاکنون ۷۱۳ واحد اقتصادی استان چهار هزار و ۲۴۹ نفر فارغ التحصیل دانشگاهی را بکارگیری کرده اند .

وی تصریح کرد: در تکمیل طرح کارورزی، مشوق‎هایی همچون معافیت‎های بیمه‎ای سهم کارفرما با صورت جذب کارورز و پرداخت یک سوم از حداقل دستمزد در قالب طرح یارانه دستمزد به مدت یک سال در نظر گرفته شده که باید با اطلاع رسانی دقیق، در بخش‎های مختلف صنعت، کشاورزی و به خصوص فنی و مهندسی و خدمات از آن بهره گرفت.

۲ هزار و ۸۳۶ تعاونی فعال با اشتغال ۲۸ هزار نفر در لرستان وجود دارد که از این تعداد ۴۷۸ تعاونی مربوط به بانوان  می باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =