سطح گلخانه‌های کرمانشاه ۹۰ درصد افزایش یافت

کرمانشاه- ایرنا- رییس سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه از افزایش ۹۰درصدی سطح گلخانه‌های فعال استان در دولت تدبیر و امید خبر داد و گفت: در هفت سال گذشته سطح گلخانه‌های فعال کرمانشاه از ۲۶ هکتار به ۴۲/۵ هکتار رسیده است.

«نوربخش حاتمی» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در هفت سال گذشته مجتمع‌های گلخانه‌ای استان کرمانشاه از یک مورد به ۱۸ مورد، تولید گل شاخه بریده از ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار شاخه به هفت میلیون شاخه و میزان تولید سبزی و صیفی از هزار و ۸۰۰ تن به چهار هزار و ۵۰۰ تن رسیده است.

او گفت: در بخش گیاهان دارویی نیز سطح زیرکشت زعفران از ۳۷ هکتار به ۳۰۳ هکتار، گل محمدی از ۱۴۵ هکتار به ۳۰۷ هکتار و سایر گیاهان دارویی نیز از ۶۲۵ هکتار به سه هزار و ۲۶۴ هکتار رسیده است.

وی اظهار داشت: تعداد نهالستان‌های استان نیز از هشت مورد به ۱۱ مورد و تعداد نهال‌های تولیدی نیز از ۵۰۰ هزار اصله به ۷۰۰ هزار اصله رسیده است.

حاتمی اضافه کرد: با تلاش‌های انجام شده سطح باغات پسته در استان کرمانشاه از ۱۲ هکتار به ۲۱۲ هکتار، سطح باغات مدرن از ۱۰ هکتار به ۶۰۰ هکتار و محصولات باغی نیز از ۳۵ هزار و ۷۰۰ هکتار به ۴۲ هزار و ۱۵۲ هکتار رسیده است.

افزایش ۱۰۰ درصدی مبارزه بیولوژیک با آفات

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در ادامه سخنانش به مبارزه با آفات در دولت تدبیر و امید نیز اشاره کرد و گفت: در هفت سال گذشته سطح مبارزه بیولوژیک با آفات با ۱۰۰ درصد افزایش از ۲۲ هزار و ۲۷۳ هکتار به ۴۴ هزار و ۱۲۰ هکتار رسیده است.

حاتمی افزود: در هفت سال گذشته، مدیریت آفات زراعی و باغی از ۱۶۷ هزار و ۸۴۳ هکتار به بیش از ۱۷۵ هزار هکتار، مدیریت بیماری‌های زراعی و باغی از ۳۹ هزار و ۶۲۶ هکتار به ۶۰ هزار و ۹۰۰ هکتار و سطح مبارزه با علف های هرز مزارع و باغات از ۳۴۶ هزار و ۲۶۴ هکتار به ۵۹۱ هزار و ۳۹۳ هکتار رسیده است.

به گفته او، سطح مبارزه با آفات همگانی (سن مضر غلات) از ۲۴۱ هزار و ۲۸۷ هکتار به ۱۸۲ هزار ۲۸۰ هکتار و سطح مبارزه با آفات عمومی (موش و ملخ) از ۲۶ هزار ۸۲۰ هکتار به ۷۱ هزار ۵۱۵ هکتار رسیده است.

وی اظهارداشت: میزان صادرات محصولات کشاورزی از مراکز قرنطینه استان کرمانشاه نیز در سال ۹۲ در حدود ۵۶۳ هزار تن بوده که این میزان در سال ۹۸ به بیش از یک میلیون و ۵۵۱ هزار تن رسیده است.

وی یادآوری کرد که سال ۹۸، تنها سالی به حساب می آید که گندم استان سن زده نبوده است.

تعداد کشاورزان نمونه کرمانشاه ۵۰۰ درصد افزایش یافت

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در بخش پایانی سخنانش یکی دیگر از اقدامات مثبت در بخش کشاورزی استان را افزایش ۵۰۰ درصدی تعداد کشاورزان نمونه ملی کرمانشاه در هفت سال گذشته نام برد و گفت: این تعداد از یک مورد در سال ۹۲ به ۶ نفر نمونه ملی و سه نفر رتبه دوم رسیده است.

حاتمی افزود: در همین مدت با تلاش مدیریت ترویج سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه، تعداد برگزاری روزهای مزرعه از هشت عنوان به ۴۴ عنوان، برگزاری دوره‌های آموزشی ترویجی از ۷۸ هزار و ۵۰۰ نفر روز به ۲۱۱ هزار و ۸۳ نفر روز، اجرای طرح های تحقیقی ترویجی از ۱۲ طرح به ۱۷ طرح، اجرای طرح بازدید محققان معین از صفر به ۱۱۰ مورد بازدید و تاسیس صندوق اعتبارات خُرد زنان روستایی از ۲ صندوق به ۴۷ صندوق رسیده است.

او معرفی و تایید محصولات گواهی شده از صفر به پنج محصول، کیل گیری از مزارع از ۴۸ مورد به ۱۱۰ مورد، چاپ و توزیع رسانه های ترویجی از ۴۵ هزار و ۱۵۵ مورد به ۱۸۹ هزار و ۵۶۶ مورد، برگزاری کارگاه آموزشی از ۱۴۳ کارگاه به ۲۷۸ کارگاه و برگزاری گردهمایی از ۹۸ مورد به ۲۱۱ مورد رسیده است.

به گزارش ایرنا، کرمانشاه استانی پهناور در غرب ایران با ۲۵ هزار کیلومتر مربع مساحت، یکی از استان‌های مهم از حیث کشاورزی و منابع طبیعی محسوب می‌شود به طوریکه ۷۰ درصد مساحت استان را عرصه‌های منابع طبیعی با بیش از ۵۲۷ هزار هکتار جنگل و یک میلیون و ۱۹۲ هزار هکتار مرتع تشکیل داده است.

این استان ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۱۴ شهرستان، ۳۱ بخش، ۳۲ شهر، ۸۶ دهستان و ۲ هزار و ۵۴۳ آبادی دارد و ۲.۴ درصد جمعیت کشور در این استان سکونت می کنند که از این تعداد ۷۵ درصد در نقاط شهری و ۲۵ درصد در نقاط روستایی زندگی می کنند.

همچنین بیش از ۹۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در استان کرمانشاه وجود دارد که سالانه چهار میلیون و ۵۷۵ هزار و ۸۱۴ تن انواع محصولات زراعی، باغی، دامی و شیلات و آبزیان در استان تولید می‌شود.

داشتن ۱۱ اقلیم آب و هوایی، بارش های ۲ برابری نسبت به میانگین کشوری، چهار فصل بودن و تولید بیش از ۹۸ درصد محصولات زراعی و باغی در استان از جمله ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بخش کشاورزی استان کرمانشاه است که از این ظرفیت برای رفع بیکاری و ایجاد اشتغال، افزایش درآمد کشاورزان و رونق اقتصادی استان استفاده کرد.

از مجموع جمعیت استان حدود ۱۲۵ هزار بهره‌بردار در بخش کشاورزی مشغول به فعالیت هستند.