نمایش کرونا از قاب هنر «موتسارت»

تهران- ایرنا- «اپرای ملی فنلاند» با اقتباس از یکی از اپراهای معروف «موتسارت»، اجرای جدیدی با موضوع تجربه این کشور از شیوع کرونا را روی صحنه می‌برد.  

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، اپرای ملی فنلاند که با شیوع کرونا به ناچار تمام اجراهای فصل بهار خود را لغو کرد، پاییز امسال با اجرای اقتباسی طنزآمیز از یکی از اپراهای معروف ولفگانگ آمادئوس موتسارت نابغه موسیقی کلاسیک جهان، فعالیت خود را از سر می‌گیرد.

هنرمندان فنلاندی در این نمایش، اپرای «Cosi fan tutte» موتسارت را دستمایه‌ نمایش تجربیات کشور خود از شیوع بیماری کووید-۱۹ قرار می‌دهند. این اپرای ۱۰۰ دقیقه‌ای که «Covid fan tutte» نام دارد و جمعه این هفته برای اولین بار اجرا می‌شود، تصاویری را از روزهای شیوع کرونا در فنلاند ارائه داده و پیامدهایی چون انزوای اجتماعی، از بین رفتن مشاغل، محدودیت‌های مسافرتی و موضوعاتی از این دست را به تصویر می‌کشد.

این اپرا تحت مقررات سختگیرانه فاصله‌گذاری اجتماعی در بین بازیگران و مخاطبان، اجرا خواهد شد. نمایش روی سن اصلی خانه اپرای هلسینکی اجرا شده و تنها به ۶۵۰ نفر یعنی جمعیتی به اندازه نصف ظرفیت سالن، اجازه ورود داده می‌شود. زدن ماسک‌ اجباری نیست اما استفاده از آن برای حاضران در سالن اکیدا توصیه می‌شود. همچنین، از وجود گروه کُر (هم‌سرایان) روی استیج خبری نیست و اجرای از پیش ضبط شده آنها در طول نمایش پخش خواهد شد.

اپرای ایتالیایی «Cosi fan tutte» که اولین بار در سال ۱۷۹۰ میلادی اجرا شد، یک اپرا بوفای دو پرده‌ای از برداشت موتسارت از چرخ و فلک روابط انسانی بود. اپرای «Covid fan tutte» نیز داستان زندگی شهروندان عادی و کنفرانس‌های مطبوعاتی دولت و ویروس‌شناسان فنلاندی را با کمی چاشنی طنز دنبال می‌کند. این اپرا تا ۲۳ اکتبر (۲ آبان) و در ۱۲ اجرا روی صحنه می‌رود.

​​ویروس کرونا موسوم به کووید-۱۹ اواسط ماه دسامبر (۲۴ آذر) در شهر ووهان واقع در استان هوبی چین گزارش شد. ابتدا از این بیماری به عنوان ذات‌الریه نام برده می‌شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

این بیماری که به تدریج به کشورهای مختلف سرایت و سازمان جهانی بهداشت از آن با واژه همه‌گیری یادکرد، تا لحظه تنظیم خبر بیش از ۲۵ میلیون نفر را مبتلا کرده است که از این میان ۸۴۴ هزار نفر جان باخته اند.

کشور فنلاند با ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر جمعیت، تاکنون در مجموع ۳۳۵ مورد مرگ‌ومیر ناشی از کرونا را گزارش کرده است.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha