پس از فوت کودکان مبتلا به سرطان، خانواده‌ها را رها نمی‌کنیم

تهران - ایرنا - سرپرست واحد روانشناسی موسسه محک افزود: کلینیک سوگ محک فرصتی است تا خانواده‌ای که فرزند خود را در اثر ابتلا به سرطان از دست داده، رها نشود و تا برگشتن به شرایط عادی زندگی از حمایت های روانشناسی و مددکاری محک بهره‌مند شود.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، مریم محمدعلی درخصوص ضرورت راه‌اندازی کلینیک سوگ و گسترش خدمات حمایتی محک گفت: فوت کودک مبتلا به سرطان یکی از واقعیت‌هایی است که متأسفانه گاهی در مسیر درمان کودکان مبتلا به سرطان با آن روبرو می‌شویم و پس از این فقدان برخی خانواده‌ها با توجه به تحمل شرایط سخت پیش آمده دچار مسائل روانی ناشی از گذراندن مراحل سوگ می‌شوند و نیازمند خدمات روان‌شناختی هستند.
وی درباره نحوه مداخله تخصصی مؤسسه محک و ارائه خدمات حمایتی در کلینیک سوگ تصریح کرد: براساس یافته‌های علم روان‌شناسی مراحل سوگ طی ۴ تا ۶ ماه طی می شود و به طور طبیعی پس از این زمان انتظار می‌رود افراد به مرحله باور و پذیرش برسند که نشانه آن عادی شدن روال زندگی است.
سرپرست واحد روانشناسی موسسه محک ادامه داد: مددکاران اجتماعی محک پس از گذشت پنج ماه از فوت کودک با خانواده وی تماس گرفته و ارزیابی انجام می‌دهند. در صورت دریافت نشانه‌هایی از اختلال سوگ در شرایط زندگی اعضای خانواده به خصوص مراقب اصلی کودک فوت شده یا خواهر و برادر وی به روان‌شناس جهت مداخله در درمان ارجاع می‌دهند و سپس به تشریح خدمات کلینیک سوگ می‌پردازند.

محمدعلی خاطرنشان کرد: خانواده در صورت تمایل به دریافت رایگان خدمات روان‌شناسی و مددکاری اجتماعی می‌توانند به این مرکز مراجعه کنند.
 وی با اشاره به برخی دلایل اختلال سوگ تاکید کرد: براساس تجربیات کلینیک سوگ محک و فرهنگ‌های متفاوت سوگواری در ایران، باید بگوییم که کهن الگوهای اجتماعی و ترس از قضاوت نشدن توسط دیگران همواره یکی از مهم‌ترین علت‌هایی است که طی شدن مراحل سوگ را به تأخیر می‌اندازد. به طور مثال پس از برگزاری جلسات روان درمانی در حیطه سوگ تجربه کردیم که مادر خانواده به دلیل ترس از اینکه دیگران که فکر کنند او به زندگی عادی برگشته و به از دست دادن فرزند خود بی‌اعتناست، سعی می‌کند در سوگ باقی بماند. 
محمدعلی گفت: برای رویارویی با این موضوع مهارت خودشناسی و تطبیق رفتار با احساس و فکر به خانواده‌ها آموزش داده می‌شود.
وی در بخش دیگر صحبت خود از پیگیری مقدمات ارائه خدمات کلینیک سوگ محک در استان‌های دیگر خبر داد و افزود: با توجه به لزوم حضور خانواده در جلسات مشاوره، دستورالعمل ارائه خدمات این کلینیک برای خانواده‌های ساکن در تهران پیش‌بینی شده بود اما با شیوع ویروس کرونا، بر حسب شرایط و دریافت تجربیات در زمینه مشاوره تلفنی در زمان دورکاری این خدمات به صورت غیرحضوری نیز ارائه می‌شوند. گسترش خدمات کلینیک سوگ محک به استان‌های دیگر را کانون توجه قرار داده و تاکنون هم پیشرفت خوبی داشته و امیدواریم در آینده نزدیک عملیاتی شود.
محمدعلی خاطرنشان کرد: مؤسسه خیریه محک طی ۳۰ سال گذشته تلاش کرده تا اجازه ندهد بحران‌های اقتصادی، اجتماعی و روانی ناشی از ابتلا کودک خانواده به سرطان، کارکرد اصلی خانواده را از بین ببرد. از این رو پس از فوت کودک مبتلا به سرطان نیز، بر تداوم حمایت‌های روان‌شناسی و مددکاری اجتماعی از خانواده وی تأکید دارد. بر اساس این تجربه، محک با راه‌اندازی «پیام همدلی» به عنوان روش جدید کمک به کودکان مبتلا به سرطان از راه دور، تلاش کرده، روشی دیجیتال برای همدلی با دوستان و آشنایان فراهم کند تا در این روزها هیچ‌کس در غم تنها نماند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =