۱۰ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۴۰
کد خبرنگار: 2104
کد خبر: 84021822
۰ نفر

برچسب‌ها

۶۷۴ کردستانی در دهه اول محرم خون اهدا کردند

سنندج - ایرنا - مدیرکل انتقال خون کردستان گفت: ۷۷۱ نفر دردهه اول محرم برای اهدای خون به مراکز ثابت سنندج و سقز مراجعه و از این تعداد ۶۷۴ موفق به اهدای خون شدند.

محمدسعید کریمیان روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: همه ساله پایگاه‌های سیار خون در روزهای تاسوعا و عاشورا پذیرای اهدا کنندگان در قالب طرح نذر خون بود که این اقدام امسال فقط در ۲ مرکز ثابت سنندج و سقز انجام گرفت.

وی با بیان اینکه طرح نذر خون در محرم و صفر ششمین سالی است که اجرا می‌شود و هدف آن توزیع اهداکنندگان خون از آغاز محرم تا پایان صفر است، افزود: از مراجعین امسال ۵۸۲ نفر در سنندج و ۱۹۴ نفر در سقز به اهدا خون مبادرت کرده‌اند.

مدیرکل انتقال خون کردستان اضافه کرد: از این تعداد ۶۱۰ نفر مرد و ۴۴ نفر هم زن بوده‌اند و ۳۳۵ نفر از اهداکنندگان مستمر، ۱۸۸ نفر از اهداکنددگان باسابقه، ۱۱۲ نفر برای بار اول و ۳۹ نفر بار اول بعد از غربالگری بودند.

کریمیان یادآور شد: ۱۶۳ نفر از اهداکنندگان در روزهای تاسوعا و عاشورای امسال به مراکز انتقال خون مراجعه کردند و از این تعداد ۱۳۸ نفر موفق شدند خون خود را اهدا کنند که ۱۲۷ نفر مرد و ۱۱ نفر زن هستند.

وی گفت: پارسال یک هزار و ۵۷۰ نفر از آغاز ماه محرم تا پایان عاشورای حسینی به پایگاه‌های انتقال خون کردستان مراجعه و در مجموع یک هزار و ۱۵۴ واحد خون کامل اهدا کردند.

کریمیان افزود: امسال بخاطر شرایط خاص ناشی از شیوع ویروس کرونا پایگاه‌های سیار که در تاسوعا و عاشورای حسینی در شهرهای بیجار، قروه و سریش‌آباد دایر می‌شد، دایر نشد و برای همین با کاهش اهدا خون مواجه بودیم.

وی توزیع اهداکنندگان و حفظ ذخایر خون را دو دستاورد ارزشمند این طرح برشمرد و یادآور شد: نیاز بیماران به خون همیشگی است و پاسخگویی به این نیاز با استمرار مراجعه و مدیریت حضور اهداکنندگان امکان پذیر است.
کریمیان ادامه داد: انتقال خون کردستان در تلاش است تا آمار اهدای خون مستمر در استان را افزایش دهد.

مدیرکل انتقال خون کردستان از حضور همیشگی اهداکنندگان خون تقدیر کرد و گفت: ادای نذر خون در مناسبت خاص ماه محرم ارزشمند است اما کافی نبوده و ضروری است اهداکنندگان توجه ویژه به اهدای خون در تمام روزهای سال داشته باشند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =