بهره‌مندی ۱۱ هزار خانوار خراسان جنوبی از افتتاح طرح‌های برق

بیرجند - ایرنا - مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی گفت: بیش از ۱۱ هزار خانوار شهری و روستایی این استان از افتتاح طرح‌های توزیع برق در هفته دولت امسال بهره‌مند شدند.

به گزارش روز دوشنبه شرکت توزیع نیروی برق استان خراسان جنوبی، مهدی دادگر افزود: هفته دولت امسال (دوم تا هشتم شهریور) ۱۴۱ پروژه با اعتباری بالغ بر ۳۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان در بخش شبکه‌های توزیع برق خراسان جنوبی به بهره‌برداری رسید.

وی با تشریح فعالیت‌ها و دستاوردهای صنعت برق استان گفت: این پروژه‌ها از محل منابع داخلی شرکت توانیر و منابع استانی تامین اعتبار شده و شامل اجرای ۵۲ کیلومتر شبکه‌های فشار متوسط، ۹۸ کیلومتر شبکه فشار ضعیف و نصب و تقویت ۹۲ دستگاه پست توزیع هوایی است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی تصریح کرد: این پروژه‌ها شامل ۲ پروژه در برق‌رسانی به روستاهای فاقد برق و ۷۸ پروژه مربوط به احداث شبکه‌ها در جهت تامین برق متقاضیان در شهرها و روستاها، ۴۷ پروژه مربوط به اصلاح و بهینه‌سازی شبکه‌های توزیع و ۱۴ پروژه در قالب پروژه‌های احداث شبکه‌های روشنایی معابر است.

وی افزود: در هفته دولت احداث شبکه‌های روشنایی معابر برای تفرجگاه بند دره بیرجند، برق‌رسانی به روستای علی‌آباد شهرستان سربیشه و برق‌رسانی به روستای گل نی در شهرستان درمیان انجام شد.

دادگر از احداث شبکه و خط انتقال برق از پست فوق توزیع درح به مرز ماهیرود به طول ۵۰ کیلومتر خبر داد و گفت: با افتتاح این خط، امکان تامین برق در نوار مرزی به خوبی فراهم می‌شود و امکان صادرات روی سطح ولتاژ فشار متوسط را برای استان خواهیم داشت که اگر متقاضی در مرز افغانستان وجود داشته باشد امکان صادرات وجود دارد.

وی اظهار داشت: در حال حاضر با افزایش این میزان شبکه، بیش از ۱۸ هزار و ۶۰۰ کیلومتر شبکه فشار متوسط و فشار ضعیف در استان خراسان جنوبی در حال بهره‌برداری است، همچنین حدود ۹ هزار و ۷۰۰ دستگاه پست توزیع هوایی در استان داریم که با این میزان تاسیسات، پاسخگوی ۳۸۰ هزار مشترک در استان هستیم. 

وی با اشاره به اینکه ۸۳ درصد از مشترکان شرکت برق در بخش خانگی هستند افزود: این مشترکان ۲۸ درصد از مصرف شرکت توزیع نیروی برق را به خود اختصاص می‌دهند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی با بیان اینکه چهار درصد مشترکان در بخش عمومی هستند که ۱۰ درصد از مصارف را به خود اختصاص می‌دهند گفت: بیش از یک درصد مشترکان در بخش‌های کشاورزی هستند که ۲۹ درصد مصارف را دارند و حدود یک درصد در بخش صنعتی هستند که ۲۰ درصد مصارف و ۱۰ درصد مشترکان در بخش تجاری که ۶ درصد از مصارف را دارند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر یک هزار و ۶۳۰ روستای برق‌دار معادل ۹۹.۹ درصد در استان وجود دارد بیان کرد: وضعیت برخورداری خراسان جنوبی از نعمت برق در حوزه شهری ۱۰۰ درصد و در روستاها ۹۹.۹ درصد است که از میانگین کشوری بالاتر بوده و وضعیت مطلوبی دارد.

دادگر گفت: در بحث شاخص‌های کیفی ارائه خدمات به مشترکان نرخ خاموشی‌هایی که به طور میانگین بر حسب دقیقه در سال به مشترکان اعمال می‌شود در سطح استان ۹۹ دقیقه در سال است که یک هفتم میانگین کشوری است.

وی یادآور شد: در تلفات انرژی که در سطح شبکه توزیع برق استان وجود دارد ۶.۹۶ درصد است که این میزان نیز سه درصد از میانگین کشوری جلوتر است.

دادگر با اشاره به اینکه یکی از شاخص‌های خوب استان، نیروگاه‌های خورشیدی است گفت: در خراسان جنوبی با قابلیت خوبی که در بخش انرژی خورشیدی وجود دارد در حال حاضر ۳۲۲ نیروگاه خورشیدی با ظرفیت ۲۱.۲ مگاوات به شبکه متصل و در حال تولید هستند.

وی خاطرنشان کرد: از این نیروگاه‌ها سه نیروگاه با ظرفیت ۱۸ مگاوات بزرگ مقیاس و ۳۱۹ نیروگاه با ۳.۲ مگاوات نیز مربوط به مشترکان است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی با بیان اینکه طرح احداث هفت هزار و ۵۰۰ نیروگاه خورشیدی خانگی با اولویت خانوارهای زیر پوشش نهادهای حمایتی در روستاها در دستور کار است گفت: اقدامات مطالعاتی و تامین منابع این طرح انجام شده و امید است به زودی عملیات اجرایی فاز نخست آن انجام شود.

وی بیان کرد: امسال با همراهی خوب مشترکان استان توانستیم تابستان را بدون اعمال خاموشی پشت سر بگذاریم و در تابستان یک هزار و ۲۰۵ تفاهم‌نامه با مشترکان امضا کردیم که حاضر به همکاری و کاهش مصرف برق شدند.

دادگر افزود: با اقدامات انجام شده پیک بار سال ۹۹ در روز با ۲۹۲ مگاوات و در شب با ۳۰۹ مگاوات ثبت شد و در بحث وصول مطالبات و پرداخت بهای برق مصرفی مشترکان حدود ۴۸ میلیارد تومان میزان بدهی مشترکان به شرکت توزیع است که در بخش‌های اداری حدود ۲.۵ میلیارد تومان، صنعت ۲.۵ میلیارد تومان، تجاری ۳.۵ میلیارد تومان، خانگی هفت میلیارد تومان، آب و آبفا ۲۶ میلیارد تومان، نیروهای نظامی و انتظامی ۳.۸ میلیارد تومان و شهرداری ۲.۷ میلیارد تومان است.

وی گفت: از مشترکان تقاضا می‌شود در این زمینه همکاری کنند تا با وصول به موقع بتوانیم سهم متناسب از منابع و بودجه‌های مرتبط را برای سرمایه‌گذاری در شهرستان‌های استان پیگیری کنیم.

۱۴۱ پروژه برق‌رسانی خراسان جنوبی در چهارمین روز هفته دولت با حضور استاندار خراسان جنوبی در مرز ماهیرود افتتاح شد و پروژه روشنایی نوار مرزی ماهیرود در شهرستان سربیشه به نمایندگی از ۱۴۱ پروژه برق استان به بهره‌برداری رسید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =