آتش‌سوزی در مراتع تکاب در آذربایجان غربی مهار شد

مهاباد- ایرنا- دبیر ستاد مدیریت بحران تکاب در جنوب آذربایجان غربی گفت: آتش‌سوزی گسترده در ۲۱ هکتار از مراتع و اراضی ملی مناطق حفاظت شده روستاهای اطراف این شهرستان پس از ۱۲ ساعت مهار شد.

حبیب‌الله شیوخی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مراتع و اراضی ملی واقع در روستاهای "ساریقورخان" و "تندرلو" در ۳۶ کیلومتری تکاب، بامداد امروز بر اثر بی‌احتیاطی و به دلایل نامعلوم توسط افراد ناشناس دچار حریق شد و بیش از ۲۱ هکتار از مراتع مرغوب این شهرستان درآتش سوخت.

وی افزود: بلافاصله پس از وقوع آتش سوزی در این منطقه، سه اکیپ یگان حفاظت از منابع طبیعی و گروه اطفای حریق شرکت خدمات کشاورزی قره‌پولاد تکاب به محل حادثه اعزام شدند و پس از ۱۲ ساعت تلاش بی‌وقفه و مداوم در سه مرحله عملیات میدانی، ظهر امروز موفق به مهار آتش شدند.

دبیر ستاد مدیریت بحران تکاب با بیان اینکه وزش باد شدید موجب تداوم و گسترش آتش‌سوزی در این مراتع  شد، اظهار داشت: حضور به موقع و سرعت عمل نیروهای امدادی و خدماتی شرکت قره‌پولاد و اداره منابع طبیعی به همراه دهیاری و جمعی از اهالی، مانع از سرایت زبانه‌های آتش به مراتع روستاهای "مایین‌بلاغ" و "بلوز" شد.

شیوخی ادامه داد: عملیات اطفای حریق در مراتع روستاهای ساریقورخان و تندرلو در ارتفاعات سخت‌گذر و مناطق مرتفع با وجود وزش باد با موفقیت انجام ‌شد اما با توجه به اینکه این مراتع در منطقه حفاظت شده واقع شده است، موجب تخریب زیست‌گاه حیوانات وحشی و سوختن برخی از حیوانات از جمله مارها شده است.

وی اضافه کرد همچنین در سه روز گذشته ۳.۵ هکتار از مراتع و باغ‌های روستای "اغولبیک"، "آقدره علیا" و "مایین بلاغ" شهرستان تکاب نیز بر اثر بی‌احتیاطی و سهل‌انگاری کشاورزان و دامداران منطقه دچار حریق شد که بلافاصله مهار شد.

تکاب از شهرهای جنوبی آذربایجان‌غربی است که با ۲۲۰ هزار هکتار مساحت در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده و ۱۶۰ هزار هکتار از مساحت این شهرستان را اراضی ملی و منابع طبیعی تشکیل می‌دهد؛ امسال تاکنون بیش از ۶۰ هکتار مراتع و باغ‌های  این شهرستان طعمه حریق شده‌است.

مراتع این شهرستان جزو مرغوب‌ترین و باکیفیت ترین مراتع و منابع طبیعی کشور به‌شمار می‌رود که پوشش گیاهی خاص و منحصربه‌فردی دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =