بازگشایی مدارس استان به معنای حضور فیزیکی دانش آموزان نیست

یزد _ایرنا_ مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد در خصوص بازگشایی مدارس استان همزمان با سراسر کشور از ۱۵ شهریور ماه گفت: بازگشایی مدارس به معنای حضور فیزیکی دانش آموزان در مدرسه نیست بلکه فرایند تحصیل باشیوه‌های مختلف کلید می‌خورد.

عباسعلی دانافر روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: فرایند یاددهی و یادگیری دانش آموزان با شیوه های مختلف حضوری، غیرحضوری، شبکه آموزش، استفاده از پیام رسانه های مختلف، بسته های آموزشی ، شبکه شاد و غیره آغاز می‌شود که البته این روش‌های با توجه به شرایط بیماری کرونا در مناطق اجرا می‌شود. 

وی  با بیان اینکه شیوه نامه بازگشایی مدارس از وزارتخانه به استان‌ها ابلاغ شده ، تصریح کرد: بازگشایی مدارس با توجه به وضعیت هر منطقه قرمز ، زرد و سفید تصمیم گیری شده و با توجه با اقتضائات هر منطقه خدمات آموزشی ارائه می شود، آنچه مهم است سال تحصیلی در تاریخ تعیین شده آغاز می شود زیرا ویروس کرونا یک پدیده جهانی است که همه کشورها را درگیر کرده، بنابراین نمی توان آموزش را تعطیل کرد بلکه طبق برنامه ریزی به شیوه‌های  مختلف اجرا می‌شود.

دانافر خاطر نشان کرد: اگر وضعیت قرمز باشد و شرایط برای حضور دانش آموزان مهیا نباشد، آموزش ها به صورت غیرحضوری برگزار می شود و  اصلا حضور فیزیکی دانش آموزان در مدرسه و سر کلاس درس ضرورتی ندارد. 

 وی گفت: اگر شرایط در برخی مناطق زرد باشد با توجه به تمهیدات وزارتخانه و استان، کلاس ها به صورت زوج و فرد یا به صورت شیفتی با حضور حداقلی دانش آموزان و رعایت پروتکل های بهداشتی ، فاصله اجتماعی  و ضدعفونی مدارس به صورت حضوری برگزار می شود که در این شرایط هم اولویت سلامت و امنیت روانی دانش اموزان است و در این شرایط قرار نیست بخاطر حضور و غایب سلامت دانش آموزان  به خطر بیفتد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد اضافه کرد:  اگر وضعیت سفید باشد بازهم فرایند آموزش مانند مهرماه سال‌های گذشته انجام نمی شود زیرا مبنا آموزش مجازی است که در سند تحول بنیادین نیز بر توسعه این آموزش ها تاکید شده است.

 وی یکی از راهبردهای سند تحول بنیادین را استفاده از فناوری‌های نوین دانست و افزود: در این زمینه تا قبل از شیوع کرونا اقدام خاصی اجرا نشده بود که با شیوع ویروس ، بسترسازی این مهم به سرعت انجام شد و از این پس در شرایط عادی هم بخشی از فرایند یاددهی و یادگیری در بستر فضای مجازی برگزار می شود.

دانافر با بیان اینکه زیرساخت‌های فناوری و ارتباطات در استان برای آموزش فضای مجازی آماده است ، گفت: به همت اداره کل ارتباطات و فناوری استان  صد درصد مدارس استان به شبکه ملی متصل هستند.

وی اضافه کرد: همچنین تمامی معلمان استان به شبکه شاد پیوستند و ۲۵۰ هزار دانش آموزان نیز از امکانات اینترنتی بهره مند هستند و تنها هشت هزار نفر  از جمعیت دانش آموزی استان  از این امکانات بهره مند نیستند که برای این تعداد راهکارهای مختلف در نظر گرفته شده است.

دانافر گفت: در زمینه آموزش و فرایند یاددهی و یادگیری دانش آموزان نگرانی وجود ندارد و بسته‌های آموزشی تهیه شده ، به شکل‌های  مختلف و متناسب با نیازهای دانش آموزان و اقتضائات هر منطقه و مدرسه ارائه می شود. 

مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد خاطرنشان کرد: تلاش وزارت آموزش و پرورش و ادارات تابعه این است  که در این شرایط آموزش در مدارس  به بهترین نحو رقم بخورد.

دانافر خاطر اضافه کرد: آمادگی و انعطاف پذیری لازم در آموزش و پرورش استان برای تغییر خدمات از یک وضعیت به وضعیت دیگر وجود دارد  و در هر سه وضعیت قرمز، زرد و سفید تمام برنامه‌ریزی ها در طول سال فراهم شده است.

در سال تحصیلی ۹۹- ۹۸ ، ۲۶۸ هزار و ۸۵۱ دانش آموز در مراکز آموزشی استان یزد به تحصیل مشغول بودند که این تعداد نسبت به سال تحصیلی قبل از آن ۶.۵ درصد افزایش داشت، ۲۰ درصد مشمولان تحصل در پایه اول ابتدایی در استان یزد هنوز برای ثبت نام اقدام نکرده اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =