نمایشگاه «عطر سیب» دهه دوم ماه محرم در تهران برپا می‌شود

تهران-ایرنا-معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران گفت: نمایشگاه فرهنگی و هنری «عطر سیب» دهه دوم ماه محرم با درنظرگرفتن شرایط شیوع ویروس کرونا و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در هشت نقطه از پایتخت برپا می‌شود.

به گزارش ایرنا از اعلام روز دوشنبه معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، «محمدرضا جوادی یگانه» اظهارداشت: وضعیت کرونایی امسال بر همه‌ اقدامات فرهنگی، هنری، مذهبی و... به ویژه در نحوه عزاداری، برگزاری هیات‌ها و برنامه‌های مذهبی در ماه محرم اثرگذاشت.

وی گفت: این شرایط، نمایشگاه فرهنگی هنری «عطر سیب» را که هر ساله به صورت متمرکز در آستانه ماه محرم برگزار می‌شد نیز تحت تاثیر خود قرار داد و در نهایت منجر به اعمال تغییراتی در نحوه برگزاری این نمایشگاه شد.

«جوادی یگانه»، هدف از برگزاری نمایشگاه «عطر سیب» را ارائه‌ فضاهای متنوع فرهنگی و هنری برای عرض ارادت به حضرت سیدالشهدا(ع) و شهدای کربلا در فرم‌ها و شکل‌های مختلف با رویکرد خانواده‌محوری عنوان کرد.

معاون شهردار تهران بیان کرد: با توجه به شرایط خاص امسال و وضعیت شیوع بیماری کرونا و لزوم رعایت موارد و دستورالعمل‌های بهداشتی، فضا و سازه‌ای طراحی شده که برگرفته از خیمه‌ها، تکایا و مواکبی است که برای اقامه‌ عزا در فرهنگ ما برپا می‌شود و به گونه‌ای‌ست که فضای بسته‌ای نداشته باشد و با طراحی و رویکرد جدید، خیمه‌هایی است که شمایل همیشگی خود را ندارد و لطمه دیده است.

وی افزود: در این خیمه‌ها، چندین دیوارنگاره طراحی شده است که پوسترهای عاشورایی با تصویرسازی مفاهیم عاشورایی از نسل‌های مختلف، کتاب‌هایی همراه با پادکست معرفی کتاب، تصاویر اشکال مختلف عزاداری در تهران همراه با نواها و نوحه‌های عاشورایی، اشعار عاشورایی از نسل‌های مختلف و آثار ماندگاری که توانسته برای مردم خاطره‌ساز باشد و دیوارنگاره زنان عاشورایی و بانوانی که در حادثه کربلا و جریان عاشورا نقش‌آفرین بودند و حضور داشتند، به نمایش گذاشته می‌شود.

«جوادی یگانه» اظهارداشت: دو آلبوم «عزیزم حسین» با نوای مداح اهل بیت «محمدحسین پویانفر» و «کوی طبیب» با صدای «حاج صادق آهنگران» که توسط اداره کل فرهنگی سفارش داده شده نیز در این نمایشگاه عرضه می‌شود.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران بیان کرد: نمایشگاه «عطر سیب» از ۱۱شهریور همزمان با ۱۲ محرم‌الحرام با همکاری مناطق منتخب شهرداری در هشت نقطه از پایتخت؛ مناطق ۲ در بازارچه سنتی ستارخان، سه روبه روی پارک ملت، ۶ در فضای شهری میدان هفت تیر، ۱۱ در چهارراه ولیعصر(عج)، هشت در میدان هفت حوض، ۲۲ در محوطه دریاچه چیتگر و ۱۸ در بوستان قائم و ۱۲ در بازار تهران برگزار می‌شود.

«جوادی یگانه» گفت: تمامی محتواهای تولید شده در دهه اول محرم در صفحه مجازی «عطر سیب» به نشانی  @atresib99 و تولیدات بصری با محوریت شعار «با یاد تو» و «یاد سیدالشهدا(ع)» و «ذکر اباعبدالله (ع)» که در بیلبوردهای شهری و فضای شهر نمایش داده شد، ارائه تعزیه‌خوانی و پرده‌خوانی و نقالی عاشورا، تولید منظم و مرتب خوشنویسی احادیث سیدالشهدا(ع) در قالب کتیبه، کلیپ‌ها و تیزر در این زمینه به صورت متمرکز تا اربعین حسینی ادامه خواهد داشت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =