ساماندهی رودخانه‌های جاماش، جلابی و میناب هرمزگان آغازشد

بندرعباس- ایرنا- معاون طرح وتوسعه شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان گفت: عملیات ساماندهی رودخانه جاماش، جلابی و میناب در استان با اعتبار ۵۸۲ میلیارد ریال آغاز شد.

محمد رنجبر روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: ساماندهی رودخانه جاماش شامل احداث دایک خاکی با پوشش سنگی به طول بیش از ۱۱ کیلومتر در طرفین رودخانه با هزینه‌ای افزون بر ۳۰۰ میلیارد ریال از محل مشارکت بخش خصوصی آغاز شده است. 
وی بیان داشت: عملیات ساماندهی رودخانه جلابی نیز شامل احداث ۶ کیلومتر دایک حفاظتی با پوشش سنگی ‌بیولوژیک با هزینه‌ای افزون بر ۱۴۵ میلیارد ریال شروع شده است.
معاون طرح وتوسعه شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان اظهارداشت: همچنین مطالعه ساماندهی و ایمن‌سازی ۳۰ کیلومتر از رودخانه میناب با اعتباری بالغ بر ۳۷ میلیارد تومان در دستورکار قرار گرفته و در مرحله نخست، مطالعه ۱۴ کیلومتر از این رودخانه انجام می‌شود.
این مسوول اظهارداشت: از دیماه سال گذشته تاکنون نیز ساماندهی رودخانه‌های تلنگ میناب، رودخانه‌ مرادآباد و رودخانه پلنگان حاجی‌آباد، رودخانه‌ بوستانو پارسیان، رودخانه‌ سیدسلطان محمد رودان، رودخانه‌های هشتبندی میناب، رودخانه‌های ایسین، سرزه، شمیل، گهره فین و سهرابی بندرعباس آغاز شده است.
رنجبر با بیان اینکه در هفت ماه گذشته بیش از ۲۴ کیلومتر از رودخانه‌های هرمزگان لایروبی و ساماندهی شدند، گفت: در هنگام سیلاب با تلاش نیروهای منطقه‌ای هرمزگان چهار کیلومتر از رودخانه گابریک و یک کیلومتر از رودخانه تلنگ به صورت اضطراری و در شرایط بحران لایروبی شد.
وی بیان داشت: پس از بارندگی‌های سال‌های گذشته در  هرمزگان و بروز خسارت ناشی از وقوع سیلاب در برخی از مناطق هرمزگان؛ شرکت آب منطقه‌ای اقداماتی را برای جلوگیری از خسارت احتمالی در دستورکار خود قرار داد.
معاون طرح وتوسعه شرکت آب منطقه‌ای عنوان کرد: برای جلوگیری یا کاهش خسارت به مراکز جمعیتی و زمین‌های کشاورزی درپی وقوع سیلاب نیاز به اجرای طرح‌های ساماندهی رودخانه‌ها، ایجاد دایک حفاظتی و احداث سد برای مهار روان‌ آب‌ها وجود دارد.
۲۰ هزار کیلومتر رودخانه در هرمزگان وجود دارد که پنج هزار کیلومتر از این رودخانه‌ها نزدیک مراکز جمعیتی و مهم هستند.
مطالعه رودخانه‌های مهم و نزدیک مراکز جمعیتی هرمزگان از ۲ سال پیش آغاز شده وتاکنون مطالعه هزار و ۵۰۰ کیلومتر از این رودخانه‌ها به اتمام رسیده و تا پایان سال ۱۴۰۰ این طرح به پایان می‌رسد.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =