۶۷۰ کرمانشاهی در تاسوعا و عاشورا خون اهدا کردند

کرمانشاه- ایرنا- مدیرکل انتقال خون استان کرمانشاه، از مراجعه ۷۸۲ نفر به مرکز انتقال خون کرمانشاه در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی (ع) برای ادای نذر خون اشاره کرد و گفت: از این تعداد ۶۷۰ نفر خون خود را اهدا کردند.

«پژمان صالحی‌فر» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از این تعداد اهدا کننده ۸۹ درصد را آقایان و ۱۱ درصد را بانوان تشکیل دادند.

وی با بیان اینکه پویش نذر خون از اول ماه محرم در استان آغاز شده و تا اربعین حسینی (ع) ادامه خواهد داشت، گفت: این پویش بهانه‌ای است تا عاشقان مکتب امام حسین (ع) با اهدا خون خود نجات بخش جان بیماران نیازمند به فرآورده های خونی باشند.

وی اظهارداشت: باتوجه به نیاز مستمر مراکز درمانی به خون و فرآورده‌های خونی از هم استانی‌های واجد شرایط اهدای خون درخواست می‌شود تا در پویش نذر خون، مشارکت کنند.

مدیرکل انتقال خون کرمانشاه در ادامه گفت: مرکز انتقال خون شهر کرمانشاه هر روز از ساعت هشت صبح تا ۱۹ به صورت یکسره آماده خونگیری از اهداکنندگان است.

صالحی‌فر، با بیان اینکه در مرکز انتقال خون شهر کرمانشاه اکنون ۱۴ تخت خون‌گیری و پنج تخت پلاکت وجود دارد، افزود: در پنج ماه سپری شده از سال جاری حدود ۱۸ هزار نفر از مردم استان کرمانشاه خون اهدا کردند و همچنین ۲۴۰ نفر از بهبودیافتگان کرونا اقدام به اهدای پلاسمای خون کردند.

وی در مورد خونگیری در شهرستان های استان کرمانشاه نیز گفت: باتوجه به اینکه مرکز خونگیری ثابت در شهرستان های استان وجود ندارد از این رو در قالب تیم های سیار اقدام به خونگیری می‌کنیم.

او نیاز به خون را مستمر و همیشگی دانست و تصریح کرد: نیاز به خون تحت هیچ شرایطی کم نمی‌شود و در بحران‌ها بیشتر هم می‌شود و از این رو نمی‌توان اهدای خون را تعطیل کرد.

به گفته او، روند اهدای خون در مرکز انتقال خون کرمانشاه با رعایت تمام پروتکل های بهداشتی و بدون هیچ مشکلی انجام می‌شود و مردم با خیالت راحت می‌توانند با حضور در این مرکز اقدام به اهدای خون خود کنند.

استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۱۴ شهرستان، ۳۱ بخش، ۳۲ شهر، ۸۶ دهستان و ۲ هزار و ۵۴۳ آبادی دارد و ۲.۴ درصد جمعیت کشور در این استان سکونت می کنند که از این تعداد ۷۵ درصد در نقاط شهری و ۲۵ درصد در نقاط روستایی زندگی می کنند.

سرخط اخبار استان‌ها