بهره‌مندی دو سوم روستاهای خراسان شمالی از گاز در هفت سال گذشته

بجنورد- ایرنا- ۴۵۲ روستا از ۷۴۲ روستای گازدار خراسان شمالی از ابتدای دولت تدبیر و امید تاکنون گازدار شده‌اند، این در حالی است که در پایان سال ۹۱ این تعداد روستا ۲۹۰ روستا بود.

رییس شرکت گاز خراسان شمالی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از سال ۹۲ تا پایان سال ۹۸ تعداد روستاهای گازدار استان به ۷۳۹ روستا رسید که این تعداد روستا تا پایان امسال به ۷۴۲ روستا افزایش خواهد یافت.

حسن‌رضا میربلوکی همچنین افزود: در پایان سال ۹۱، تعداد شهرهای گاز دار استان ۱۶ مورد بود که در دولت یازدهم و دوازدهم تمامی شهرهای استان گازدار شدند و این میزان هم اکنون به ۲۴ شهر رسیده ا ست.

وی ضریب نفوذ گاز در روستاهای استان را در پایان سال ۹۱، ۴۹ درصد، پایان سال ۹۲، ۵۷ درصد و امسال را ۹۹.۱۵ درصد و ضریب نفوذ شهری را در پایان سال ۹۱، ۹۳.۸ درصد، پایان سال ۹۲، ۹۶ درصد و اکنون را ۱۰۰ درصد ذکر کرد.

رییس شرکت گاز خراسان شمالی اظهار داشت: در پایان سال ۹۱، طول شبکه های گاز استان سه هزار و ۶۱۵ کیلومتر بود که با توجه به پیش بیینی پایان امسال به هفت هزار و ۳۲۷ کیلومتر می رسد.

وی تعداد انشعاب گاز مشترکان را نیز در پایان سال ۹۱، ۱۱۵ هزار و ۷۲۹ مورد عنوان کرد و افزود: تا پایان سال جاری به ۱۷۸ هزار و ۷۷۹ مورد می رسد.

رییس شرکت گاز خراسان شمالی شمار روستاهای این استان را ۸۳۸ پارچه عنوان کرد و گفت: از این تعداد ۷۲۴ روستا بالای ۲۰ خانوار جمعیت دارند که حتی شماری از روستاهای با جمعیت زیر ۲۰ خانوار استان نیز از نعمت گاز برخوردار شده اند.

میربلوکی اظهار داشت: در پایان سال ۹۱، ۲۱۴ مصرف کننده عمده و صنعت از گاز برخوردار بودند که در پایان سال ۹۸ به ۳۳۴ مورد و با توجه به پیش بینی ها تا پایان سال جاری به ۳۳۶ مورد می رسد.

وی افزود: در نتیجه این کار علاوه بر صرفه جویی در سوخت و کاهش هزینه های خرید، حمل و نقل و نگهداری سوخت واحدهای صنعتی، کمک شایانی به حفظ محیط زیست شده است.

میربلوکی با بیان اینکه در سال گذشته ۶۵ درصد مصرف گاز استان به بخش صنعت تعلق گرفته بود، اظهار داشت: اشتغالزایی، بهبود چرخه تولید، گسترش صنایع، ایجاد ارزش افزوده و بهبود اقتصاد منطقه از جمله مزایای این امر است.

وی افزود: در حال حاضر ۳۳ جایگاه سی ان جی در استان فعال است این در حالی است که درپایان سال ۹۱، ۲۹ مورد بود.

خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد که ۴۴ درصد آنان در روستاها سکونت دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =