رییس انتقال خون جهرم: مردم برای اهدای خون مشارکت بیشتری داشته باشند

شیراز-ایرنا-رییس مرکز انتقال خون شهرستان جهرم گفت: با توجه به اینکه نیاز به خون در این شهرستان بسیار زیاد است، از این رو انتظار داریم مردم این منطقه برای اهدای خون مشارکت بیشتری داشته باشند.

یعقوب رضاییان، دوشنبه در نشست خبری افزود: در حال حاضر ذخیره خونی مرکز انتقال خون شهرستان جهرم برای چهار روز است در حالی که این ذخیره باید برای هفت روز باشد.

وی، به برخی از دلایل بالا بودن نیاز به خون در شهرستان جهرم اشاره و بیان کرد: جهرم به عنوان قطب پزشکی جنوب استان فارس مطرح است و هم اینک ۱۸۰ بیمار مبتلا به تالاسمی در این شهرستان وجود دارد که ماهانه و یا گاهی هر ۲ هفته یک بار نیاز به تزریق خون دارند.

او گفت: افزون بر این، مرکز انتقال خون این شهرستان، علاوه بر شهر جهرم و خاوران از توابع این شهرستان، چهارشهر، قیر، خفر، شهرپیر و شهر دبیران از توابع شهرستان زرین دشت و چهار بیمارستان شهرستان خفر و جهرم را پوشش می‌دهد.

رییس مرکز انتقال خون شهرستان جهرم، با بیان اینکه از بانوان جهرمی نیز درخواست می‌کنیم که در امر اهدای خون، همکاری و مساعدت بیشتری داشته باشند، اظهار داشت: در سال‌های گذشته، ماهانه بین یک هزار تا یک هزار و ۱۰۰ نفر و سالانه بین ۱۳ تا ۱۴ هزار نفر برای اهدای خون به این مرکز مراجعه می‌کردند که از این تعداد ۱۷۰ نفر آنها از بانوان بودند.

رضاییان اضافه کرد: با استناد به این آمار، اهدای خون از سوی بانوان جهرم در حدود ۶ درصد است و یکی از اهداف ما این است که میزان اهدای خون در بانوان افزایش یابد.

وی ادامه داد: آمار اهدای خون ایران از میانگین جهانی پایین‌تر است و آمار اهدای خون بانوان جهرم از آمار کشوری و حتی از شهرهای همجوار یعنی داراب و لار هم پایین‌تر است.

او بیان کرد: از ابتدای سال ۹۹ تا کنون (دهم شهریور) به دلیل شیوع بیماری کرونا، تنها چهار هزار نفر برای اهدای خون به این مرکز مراجعه‌ کرده‌اند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۸ حاکی از ۳۰ درصد کاهش است.

رییس مرکز انتقال خون شهرستان جهرم افزود: هر کیسه خون، حدود ۱۰ تا ۱۵ میلیون ریال هزینه دارد اما انتقال خون، آن را به صورت رایگان در اختیار بیمارستان‌ها قرار می‌دهد.

رضاییان گفت: خون را تا ۳۵روز می‌توان نگه داشت لیکن این خون با خونی که هفت روز از اهدای آن سپری شده و تازه است بسیار متفاوت است.

او اظهار داشت: علت اینکه مردم باید اهدای خون داشته باشند این است که خون تازه، کارایی بیشتری برای بیمار دارد و سرعت بهبودی بیمار را افزایش می‌دهد. 

وی ادامه داد: همچنین از افرادی که نتیجه آزمایش کرونای آنها مثبت بوده و هم اکنون بهبود یافته‌اند نیز درخواست می‌کنیم برای اهدای پلاسمای خون خود به مراکز انتقال خون مراجعه کنند، زیرا آنتی بادی موجود در خون این افراد در بهبود سایر بیماران کرونایی موثر است. 

وی افزود: از ابتدای سال ۹۹ تا به حال، پویش‌هایی نظیر اهدای خون مادرانه و نذر خون داشته‌ایم و تا روزهای اول این پویش، اهدای خون خوب است، اما بعد رها می‌شود.

رییس مرکز انتقال خون شهرستان جهرم، از رسانه‌ها و مطبوعات به عنوان بازوهای انتقال خون یاد کرد و بیان داشت: اگر اطلاع رسانی در مورد مزایای اهدای خون زیاد باشد، مردم در این زمینه احساس مسوولیت کرده و برای انجام این عمل خیرخواهانه به مراکز انتقال خون مراجعه می‌کنند.
به گفته وی، تمام خدمات انتقال خون رایگان است و همچنین خون مورد نیاز بیمارستان‌ها به صورت رایگان در اختیار آنها قرار می‌گیرد.

رضاییان بیان کرد: بیمارستان‌ها تنها مجاز به دریافت هزینه تزریق خون به بیمار هستند و هزینه‌ای با عنوان "هزینه خون" غیرمجاز است و اگر بیمارستان از بیماری هزینه‌ای با این عنوان دریافت کرد بیمار می‌تواند صورتحساب بیمارستان را به مرکز انتقال خون جهرم ارائه دهد تا مراحل قانونی برای عودت پول پیگیری شود.

وی، همچنین گفت: به دلیل مشکلات مالی موجود، مرکز انتقال خون شهرستان جهرم به همیاری و مشارکت خیران نیازمند است تا بتوانیم برخی از نیازهای این مرکز را تامین کنیم و آن را توسعه دهیم.

رضاییان افزود: دستگاه پلاسمافرز یکی از نیازهای این مرکز است که در حال حاضر برای انجام آن بیماران باید به مرکز استان مراجعه کنند. 

وی، از اتوبوس سیار خونگیری به عنوان یکی دیگر از نیازهای ضروری مرکز انتقال خون شهرستان جهرم نام برد و اظهار داشت: با توجه به اینکه دست‌اندرکاران این مرکز برای تامین خون مورد نیاز باید ماهانه به شهرهای اطراف مراجعه کند و وسایلی همچون چون تخت و... را حمل کنیم همین امر موجب مستهلک شدن وسایل می‌شود اما در صورت وجود اتوبوس سیار، استهلاک وسایل به صفر می‌رسد.

رضاییان اضافه کرد: از مسوولان و خیران تقاضا می‌کنیم برای تحقق این امر که برای جهرم بسیار لازم است به این مرکز کمک کنند تا بتوانیم با تامین یک دستگاه اتوبوس سیار خونگیری هم موجب تسریع در تامین خون شویم و هم مشکل کمبود خون را رفع کنیم.

وی ادامه داد: خیران جهرمی در حوزه‌های بهداشت، درمان و آموزش و پرورش همواره عملکرد موفقی داشته‌اند از این رو از آنان درخواست می‌کنیم برای نجات جان همنوعان خود که به خون نیاز دارند، بشتابند تا بتوانیم بسیاری از کمبودها و نیازهای انتقال خون این شهرستان را برطرف کنیم.

شهرستان جهرم در فاصله ۱۹۳ کیلومتری جنوب شرقی شیراز قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha