۱۰ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۰:۵۰
کد خبرنگار: 2485
کد خبر: 84021453
۰ نفر

برچسب‌ها

جهانگیری روز ملی قرقیزستان را تبریک گفت

تهران- ایرنا- معاون اول رییس جمهوری در پیامی به «کوباتبک بورونوف» نخست وزیر جمهوری قرقیزستان فرا رسیدن روز ملی این کشور را تبریک گفت.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رییس جمهور، اسحاق جهانگیری روز دوشنبه در پیامی خطاب به  «کوباتبک بورونوف» نخست وزیر جمهوری قرقیزستان فرا رسیدن روز ملی این کشور را تبریک گفت.

معاون اول رییس جمهوری اظهار امیدواری کرد که با استفاده از ظرفیت‌های موجود، شاهد برداشتن گام‌های مثبت بیشتری در توسعه و تحکیم روابط فیمابین به ویژه در حوزه اقتصادی و در راستای کاهش تاثیرات بحران جهانی ویروس کرونا بر روابط دو کشور دوست و برادر باشیم.

به گزارش ایرنا، قرقیزستان با نام رسمی جمهوری قِرقیزستان کشوری محصور در خشکی در آسیای مرکزی است.  این کشور از شمال با قزاقستان از شرق با چین، از جنوب با تاجیکستان و از غرب با ازبکستان همسایه است. پایتخت و بزرگ‌ترین شهر آن بیشکک است.

جمعیت این کشور در سرشماری سال ۲۰۰۹ میلادی ۵٬۳۶۲٬۸۰۰ نفر بود و جمعیت آن برای سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۵، ۹۵۷، ۰۰۰ نفر برآورد شده است. جمعیت پایتخت قرقیزستان نیز ۸۷۰ هزار نفر است.  زبان رسمی این قرقیزی و روسی است.

در سال ۱۹۷۶ جنبشی در قرقیزستان به رهبری استیون ایمانوافسکی صورت گرفت که به جنبش ایمانوافسکی معروف شد. این جنبش برای باز پس‌گیری حقوق شهروندی قرقیزها بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =