مشارکت ۱۵۴ نفر از اهالی شرق گلستان در پویش نذر خون

گنبدکاووس - ایرنا - مدیر پایگاه انتقال خون گنبدکاووس گفت که ۱۵۴ نفر از عزاداران حسینی شرق گلستان در سه روز آخر دهه اول محرم به پویش "نذر خون و پلاسما از تاسوعا تا اربعین" پیوستند.

فاطمه محمدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: با توجه به شرایط کرونا و فعال نبودن تیم‌های سیار خون‌گیری در شهرهای شرق گلستان آمار اهدای خون در محرم امسال در مقایسه با سال‌ قبل حدود ۵۰ درصد کاهش داشت.

مدیر پایگاه انتقال خون گنبدکاووس با اشاره به رعایت تمام دستورالعمل‌های مقابله با کرونا در این پایگاه، ادامه داد: مراجعه کنندگان در بدو ورود غربالگری شده و در صورت نبود موارد خاص، برای انجام معاینات و مشاوره‌ها پذیرش می‌شوند.

محمدی از فراهم بودن امکان پلاسماگیری از بیماران بهبود یافته کرونا از ۲۷ مرداد در پایگاه انتقال خون گنبدکاووس خبر داد و گفت: این افراد ۲۸ روز پس از بهبودی با داشتن جواب آزمایش "آنتی‌بادی" کووید ۱۹ می‌توانند با مراجعه به این پایگاه نسبت به اهدای خون و پلاسمای خود اقدام کنند که تاکنون ۲۶ مورد اهدای پلاسما در این مرکز انجام شد.

وی افزود: از ابتدای امسال تاکنون از مجموع ۸ هزار و ۹۰۰ مراجعه‌کننده به پایگاه انتقال خون گنبدکاووس، ۶ هزار و ۹۵۷ واحد خونی دریافت شد که در مقایسه بامدت مشابه سال قبل یک درصد کاهش داشت.

محمدی از مردم خواست با توجه به روند روبه کاهش ذخیره‌های خونی پایگاه انتقال خون گنبدکاووس با اطمینان از رعایت تمام موارد بهداشتی برای اهدا بویژه در گروه‌های خونی A ، O و AB مثبت و O منفی به این مرکز مراجعه کنند.

وی گفت: خون‌های اهدایی مردم علاوه بر تامین نیاز خونی مراکز بیمارستانی منطقه، به مصرف حدود ۴۰۰ بیمار مبتلا به نارسایی کلیه (دیالیزی)، تالاسمی و هموفیلی و نیز بیماران سوانح رانندگی و جراحی‌های پزشکی می‌رسد.

نیمی از جمعیت یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفری گلستان در هفت شهرستان گنبدکاووس، آزادشهر، رامیان، مینودشت، گالیکش، کلاله و مراوه تپه واقع در شرق این استان سکونت دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =