۱۰ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۹:۵۲
کد خبرنگار: 907
کد خبر: 84021299
۰ نفر

برچسب‌ها

۱۳۴ عزادار حسینی در خراسان شمالی خون اهدا کردند

بجنورد- ایرنا- مدیرکل انتقال خون خراسان شمالی گفت: ۱۶۶ تن از عزاداران حسینی در ایام تاسوعا و عاشورا به مراکز ثابت خونگیری استان مراجعه کردند که ۱۳۴ نفر از آنان موفق به اهدای خون شدند.

دکتر حسین زارع روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به شرایط کرونا در تعداد مراجعه کننده ها نسبت به مدت مدت مشابه پارسال ۵۹.۹ درصد و در اهدا ۴۵.۴۶ درصد کاهش داشته ایم.

وی افزود: پارسال در این مدت ۳۷۷ نفر برای اهدای خون مراجعه کرده بودند که ۲۷۸ نفر نیز موفق به اهدا شده بودند.

وی اظهار داشت: در سال جاری به علت شرایط کرونا و نبود تجمع  و نبود دسته جات عزاداری تعداد مراجعه کننده ها برای اهدای خون کاهش یافته است.

مدیرکل انتقال خون خراسان شمالی در خصوص نذر خون نیز گفت: امسال ۴۵ نفر نیز در پویش نذر خون مشارکت کردند.

زارع افزود: تمامی دستورالعمل های بهداشتی برای پیشگیری از انتقال ویروس کرونا در مراکز انتقال خون با حساسیت زیاد انجام می شود و مردم اگر برای کارهای ضروری از خانه خارج می شوند، اهدای خون را جزو کارهای ضروری خود قرار دهند.

وی گفت: شهروندان باید در تمام ایام به یاد بیماران نیازمند خون باشند و از هم استانی ها درخواست داریم که در این روزهای کرونایی نیز همچون گذشته یاری رسان بیماران باشند.

مدیرکل انتقال خون استان همچنین از بهبودیافتگان کرونا در استان که یک ماه از بهبودی کامل آنها گذشته است، خواست تا برای اهدای پلاسمای هایپر ایمیون با در دست داشتن جواب تست کرونای مثبت با شرکت در طرح «شکرانه سلامت» به مراکز اهدای خون استان در بجنورد و شیروان مراجعه کنند.

زارع افزود: ۱۶ شهروند بهبود یافته از بیماری کووید ۱۹ نیز با مراجعه به واحد پلاسما آفریزیس این مرکز، که بیش از ۲ هفته از راه اندازی آن گذشته است، پلاسمای خون خود را برای نجات جان بیماران اهدا کردند.

وی اظهار داشت: علاوه بر اینکه پلاسمای خون در واحد پلاسما آفریزیس از بیماران گرفته می شود بر اساس نیاز بیمارستان ها این مرکز حتی از بیماران بهبود یافته از کرونا، خون کامل می گیرد و بعد پلاسما را از آن جدا می کند.

زارع افزود: در پنج ماه امسال ۹ هزار و ۷۳۳ داوطلب اهدای خون به مراکز ثابت و سیار خونگیری خراسان شمالی مراجعه کرده و هفت هزار و ۹۹۰ نفر آنان موفق به اهدای خون شده اند که ۶۰۰ نفر آنان بانوان بوده اند.

مدیرکل انتقال خون خراسان شمالی، شاخص اهدای خون استان در سال جاری را ۸۲ درصد عنوان کرد و افزود: این شاخص در مدت مشابه پارسال ۷۰ درصد بوده است، ضمن اینکه شاخص اهدای مستمر خون استان امسال ۵۸ درصد و پارسال ۶۲ درصد بوده است.

خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha