۲۸هزار هکتار از اراضی لرستان به سیستم‌های نوین آبیاری تجهیز شد

خرم آباد - ایرنا - مدیر آب و خاک سازمان جهادکشاورزی لرستان گفت: ۵۶ هزار و ۶۰۰ هکتار از اراضی استان به سیستم‌های نوین مجهز شده که حدود نیمی از این رقم معادل ۲۸ هزار هکتار از سال ۹۲ تاکنون اجرا شده است.

بهمن فریدونی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا سطح زمین های آبی لرستان را ۱۸۰ هزار هکتار برشمرد و افزود: میانگین زمین های تحت پوشش سیستم های آبیاری نوین در کشور ۲۶ درصد و در استان ۳۰ درصد می باشد.

وی ادامه داد: با وجودی که میزان زمین های آبی لرستان معادل نصف متوسط کشوری است اما اجرای طرح های نوین آبیاری در این استان موفق بوده است.

مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی لرستان اظهار داشت: بر اساس شیوه نامه اجرای سیستم های نوین آبیاری در سال گذشته به ازای هر هکتار سیستم بارانی ۱۰۴ میلیون ریال و هر هکتار سیستم قطره ای و موضعی ۱۷۰ میلیون ریال به عنوان کمک بلاعوض دولت برای کشاورزان هزینه شد.

فریدونی تصریح کرد: سال گذشته چهار هزار و ۴۷ هکتار از اراضی آبی استان به سیستم های نوین تجهیز شد که این اقدام در سال های ۹۶ و ۹۷ به ترتیب پنج هزار و ۲۵۰ و سه هزار و ۲۰۰ هکتار بوده است.

وی افزود: در حال حاضر نیز طرح اجرای سیستم های نوین در سطح ۶ هزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی آبی استان در دست اقدام می باشد.

 ۱۳۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی لرستان هستند و ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار نفر از این بخش ارتزاق  می کنند و ارزش افزوده سه میلیون تن محصول استان به بیش از هفت هزار میلیارد تومان می رسد که چنانچه مشکل تامین و تخصیص آب برای این حوزه برطرف شود علاوه بر اشتغالزایی، درآمداقتصادی کشاورزان نیز چندین برابر افزایش خواهد یافت.

از مجموع ۸۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی لرستان ۲۳ درصد آبی و مابقی دیم می باشد در حالیکه این رقم در کشور به ۴۶ درصد رسیده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha