توافق امارات با اسراییل و هدف پنهان آمریکا برای قطع شریان اقتصاد چین

پکن- ایرنا- « تام حسین» تحلیلگر مسایل سیاسی منطقه شرق آسیا و خاورمیانه معتقد است که توافق امارات و رژیم صهیونیستی برای عادی سازی روابط در واقع بخشی از اهداف پنهان آمریکا برای بستن شریان حیات اقتصادی چین در خاورمیانه است.

به گزارش ایرنا،  تام حسین در گفت و گو با روزنامه ساوت چاینا مورنینگ پست که روز چهارشنبه منتشر شد، تصریح کرد که بخش اعظمی از انرژی مورد نیاز چین از خاورمیانه تامین می شود به همین دلیل آمریکا از هر نفوذ و اقدام مهار کننده ای که بتواند این مسیر «مرگ و زندگی» برای اقتصاد چین را مسدود و محدود کند، پشتیبانی می کند.

او گفت: بسیاری از کارشناسان این توافق را بخشی از برنامه های آمریکا و اسراییل برای مقابله با ایران و ترکیه می دانند و موضوع بستن شریان حیات اقتصادی چین را نادیده گرفته اند در صورتی که مهمترین هدف آمریکا از حصول این توافق محدود کردن چین است.

«تام حسین» افزود: یکی از کارهایی که دولت ترامپ رییس جمهوری آمریکا علیه پکن انجام داده این است که راه های توسعه اقتصادی چین را مسدود کند.

این تحلیلگر بر این باور است که آمریکا با ترغیب کشورهای دیگر خاورمیانه و آفریقا برای برقراری رابطه دیپلماتیک با اسراییل می خواهد منافع اقتصادی چین در حوزه راه ابریشم و شاخ آفریقا و مدیترانه شرقی را محدود کند.

او گفت: بسیاری از گذرگاه های آبی دنیا همچون تنگه باب المندب بین یمن و شاخ آفریقا و یا تنگه مالاکا در کنار آبراه های خاورمیانه برای اقتصاد چین حکم مرگ و زندگی دارد و آمریکا به دنبال ایجاد اتحاد با کشورهای مناطق مختلف و تشویق آنها به رابطه رسمی با اسراییل برای قطع کردن دست چین از این گذرگاه های دریایی است.

«سامویل رامانی» از دانشگاه آکسفورد هم در گفت و گو با ساوت چاینا گفت: نباید موضوع همکاری دریایی که بخشی از توافق اسراییل و امارات برای مقابله با تهدیدهای امنیتی نامیده شده است، را فراموش کرد. 

این نوع همکاری به گفته وی می تواند شامل موضوع پشتیبانی دریایی و رزمایش های دریایی باشد که برنامه های راهبردی در عرصه امنیت ملی است که آمریکا بر آن نظارت خواهد داشت این برای برنامه راه ابریشم چین هم مطلوب نیست و از هم اکنون پکن با نگرانی قضایا را دنبال می کند.

رامانی افزود: آمریکا بعد از این بیشتر به روابط چین و امارات توجه خواهد کرد و وزارت خارجه این کشور علنا از کشورهای حاشیه خلیج فارس خواسته است بین آمریکا و چین یکی را انتخاب کنند. 

ساوت چاینا در پایان آورده است: امارات و چین دو شریک بزرگ تجاری هستند و ۶۰ درصد از ترانزیت کالاهای چین در منطقه دریایی آسیای غربی از طریق امارات انجام می شود امارات نیز ۲۸ درصد از تجارت غیرنفتی خاورمیانه با چین را به خود اختصاص می دهد همچنین نزدیک به ۴ هزار شرکت چینی که با اعراب و آفریقا کار می کنند در این کشور مستقر هستند به همین دلایل امارات برای آمریکا هم مهم است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha