تقویت ایمان و معرفت مشخصه سوگواری های عاشوراست

تبریز- ایرنا - نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز با تبیین ویژگی های مجالس عزاداری امام حسین (ع ) گفت: مجالس عزاداری حسینی نسبت به حادثه عاشورا باید دید روشن و واضحی به عزاداران ارائه دهد و نسبت به معارف دین معرفت و ایمان ایجاد کند.

حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمدعلی آل هاشم تاکید کرد: این سوگوری ها باید عاطفه مردم نسبت به سید الشهدا و خاندان پیامبر را افزایش دهد، علقه ها، رابطه ها و پیوند های عاطفی را  مستحکم تر کند.

وی خاطرنشان کرد: از همان روزی که موضوع ذکر مصیبت برای امام حسین (ع )مطرح شد چشمه جوشانی از فیض و معنویت در جامعه شیعه جاری شده است.

امام جمعه تبریز اضافه کرد: این چشمه جوشان از ظهر عاشورا شروع شد و از همان زمانی که حضرت زینب کبری (س) به بالای تل زینبه رفت و روضه امام حسین (ع )را شروع کرد و ماجرا را با صدای بلند گفت که تا به امروز ادامه داشته است و از این به بعد هم ادامه خواهد داشت.

وی با تاکید بر اهمیت حادثه عاشورا گفت: دشمن می خواست این حادثه مکتوم و مخفی باشد اما خواهر امام حسین (ع) در کربلا، کوفه، شام و مدینه با صدای بلند حادثه عاشورا را بیان کرد.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با بیان اینکه خاطره عاشورا و مجالس عزا و نعمت محرم برای جامعه شیعی ما بسیار حائز اهیمت است، گفت: یکی از بزرگترین نعمت هایی که ما  در اختیار داریم نعمت ذکر محرم و عاشورا و یاد و خاطره امام حسین (ع) است اما این ذکر و مجالس بزرگداشت باید از ویژگی هایی برخوردار باشد.

امام جمعه تبریز افزود : این نعمت عظیم، دل ها را به منبع جوشش ایمان اسلامی متصل می کند، کاری که در تاریخ انجام شده است و ستمگران حاکم نیز  از عاشورا و وجود قبر سید الشهدا ترس و واهمه داشتند، موضوعی که از زمان بنی امیه شروع شده است و تا کنون ادامه دارد.

حجت الاسلام و المسلیمن آل هاشم گفت: امام راحل (ره) ، آن مرد حکیم، تیزبین، دین شناس ، دنیا شناس و انسان شناس خوب می دانست از این حادثه برای پیش برد اهداف امام حسین (ع) به چه شکل باید مورد استفاده قرار گیرد از این رو محرم را به عنوان ماه پیروزی خون بر شمشیر مطرح کرد و به برکت محرم  و با همین تحلیل و منطق در جمهوری اسلامی نیز خون بر شمشیر پیروز شد.

امروز مردم عزادار در جای جای استان آذربایجان‌شرقی با رعایت فاصله اجتماعی و پروتکل های بهداشتی و در قالب دسته‌ها و هیات‌های عزادار پس از سوگواری با صدای اذان ظهر سجاده‌های عشق را گستراندند و در صفوفی متحد و یکپارچه به یاد آخرین نماز مولای‌شان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) نماز ظهر را باشکوه به جای آوردند تا بار دیگر تبعیت از مولا و مقتدای خویش را در معرض دید جهانیان قرار دهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =