نهم شهریور ماه و مهمترین اخبار کرونا در استان ها

استان ها- ایرنا- نهمین روز شهریور ماه در حالی سپری شد که بیماری کووید- ۱۹ سیزده استان را در شرایط قرمز قرار داد و گزارش شد که در ۲۴ ساعت گذشته این بیماری جان ۱۰۳ هموطنان دیگر را نیز گرفته است .

به گزارش ایرنا، رعایت مسائل بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی، شستشوی مداوم دست‌ها و استفاده از ماسک، مباحث مورد تاکید متخصصان وزارت بهداشت برای مصون ماندن هموطنان از این بیماری ویروسی است.

با این توصیه بهداشتی که از اهم واجبات و مورد تاکید رهبر معظم انقلاب و دیگر مراجع عظام تقلید می باشد مسئولان هیات ها و سوگواران حسینی نیز ضمن به نمایش گذاردن ارادت خالصانه خود به ساحت اهل بیت (ع) و برگزاری عزاداری پرشور، تلاش کردند امروز در عاشورای حسینی با رعایت پروتکل های بهداشتی از شیوع این ویروس جلوگیری و برای قطع زنجیره انتقال و کنترل آن تلاش کنند.

بر اساس آخرین اطلاعات کرونا در کشور، استان‌های تهران، مازندران، گیلان، قم، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، یزد، زنجان و قزوین در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین استان‌های آذربایجان غربی، البرز، فارس، لرستان، هرمزگان، اردبیل، بوشهر، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، مرکزی، ایلام، چهارمحال و بختیاری، گلستان و خوزستان در وضعیت هشدار قرار دارند.

تاکنون ۳۷۳ هزار و ۵۷۰ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۰۳ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۲۱ هزار و ۴۶۲ نفر رسیده است.

از دیروز تا امروز ۹ شهریور ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، یک هزار و ۷۵۴ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شد که ۷۱۸ نفر از آنها بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید-۱۹ در کشور به ۳۷۳ هزار و ۵۷۰ نفر رسیده است.

خبرنگاران مراکز استانی ایرنا، تلاش دارند با اطلاع رسانی برخی اخبار با موضوع کرونا، هموطنان را برای قطع زنجیره انتقال و کنترل این بیماری همراه و همگام سازند.

افزایش آمار قربانیان کرونا در قم

درحالی که آمار قربانیان کرونا د ر قم طی روزهای اخیر میان سه تا پنج نفر بود، رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم امروز اعلام کرد که طی ۲۴ ساعت گذشته هفت تَن که نتیجه آزمایش کرونای آنها مثبت بود بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را در قم از دست دادند.

به گزارش عصر یکشنبه روابط عمومی علوم پزشکی قم محمد رضا قدیر در تبیین آخرین وضعیت کرونا در این استان اظهار داشت: در ۲۴ ساعت گذشته و منتهی به نهم شهریور ماه ۷۶ تَن با تشخیص احتمالی و مشکوک به کرونا در اورژانس مراکز مختلف درمانی قم پذیرش شدند.

قدیر ۵۳ مورد بستری جدید در بخش ها و تحت نظر اورژانس بیمارستان را نیز مورد توجه قرار داد و گفت: ۳۸ تَن از کل بیمارانی که طی روزهای گذشته بستری بودند، ترخیص شدند.

 وی یادآور شد: در حال حاضر ۳۶۱ تَن مشکوک به کرونا در بیمارستان های قم بستری می باشند که حال ۶۹ تَن آنها وخیم است.

بیماران کرونایی بستری در اردبیل افزایش نسبی یافت

 تعداد بیماران کرونایی بستری شده در بیمارستان‌های استان اردبیل با افزایشی نسبی در ۲۴ ساعت گذشته به ۳۹ نفر رسید.

 دکتر شهرام حبیب‌زاده سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اردبیل روز یکشنبه بیان کرد: در این مدت یک نفر از بیماران مبتلا به کرونا جان باخته و ۲۵ بیمار نفر با بهبودی نسبی از بیمارستان مرخص شدند.

وی اضافه کرد: هم‌اکنون ۲۰۲ بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان بستری هستند که از این تعداد ۵۴ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان قرار دارند.

۱۲ هزار پرونده تسهیلات کرونا به بانک های ایلام معرفی شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام گفت: حدود ۱۲ هزار پرونده برای متقاضیان آسیب دیده از کرونا در استان با اعتبار یک هزار میلیارد و ۱۶۰ میلیون ریال در سیستم بانکی جهت پرداخت تسهیلات معرفی شده است.

شکراله شیرخانی  اظهار داشت: استان ایلام تاکنون رتبه اول را در پرداخت تسهیلات کرونا در کشور کسب کرده و در مجموع ۲ هزار میلیارد و ۱۶۰ میلیون ریال تسهیلات کرونا اختصاص یافته است.

وی با بیان اینکه در تلاشیم برای جذب اعتبار باقی مانده هرچه سریعتر با کمک دستگاه های تخصصی اقدام کنیم، افزود: ۶ هزار و ۶۲ طرح با اعتبار ۴۹۰ میلیارد ریال تسهیلات حمایت از واحدهای آسیب دیده از کرونا در استان پرداخت شده است.

برخورد با ناقضان پروتکل‌های بهداشتی در جزیره کیش

رئیس مرکز توسعه سلامت کیش از برخورد با ناقضان پروتکل‌های بهداشتی در این جزیره خبر داد.

 محمدرضا رضانیا با اعلام این خبر افزود: کلیه اصناف ،وسائل حمل و نقل عمومی ، اداره‌های دولتی ، سازمان‌ها، موسسات مالی اعتباری ، بانک‌ها ،شرکت‌ها و سازمان‌ها ملزم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی هستند و در صورت عدم رعایت، با متخلفان برخورد می‌شود .

۵۲۰ گروه جهادی در استان مرکزی برای مقابله با کرونا ساماندهی شدند

 مسئول سازمان بسیج سازندگی استان مرکزی گفت: ۵۲۰ گروه جهادی برای مقابله گسترش ویروس کرونا در این استان سازماندهی شدند.

«امید محترمی»  افزود: بیش از ۱۵ هزار جهادگر از اقشار مختلف بسیج برای خدمت‌رسانی به مردم اعلام آمادگی کردند که به تناسب گرایش و تخصص در گروه‌های جهادی سازماندهی شدند. 

وی بیان کرد: کارگاه‌های تولید ماسک گروه‌های جهادی فعال شدند و اکنون حدود ۷۰ کارگاه در استان فعالیت می‌کنند که مجموع تولید ماسک در این کارگاه‌ها به روزی ۵۰ هزار عدد می‌رسد.

مسئول سازمان بسیج سازندگی استان مرکزی اضافه کرد: شمار قابل توجهی از جهادگران بسیجی این استان نیز برای حضور در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی اعلام آمادگی کردند که در صورت نیاز به این مراکز اعزام و به صورت شبانه‌روزی خدمات‌رسانی می‌کنند.  

محترمی اظهار داشت: بیش از ۶۰۰ طلبه بسیجی نیز از حوزه‌های علمیه استان مرکزی در حوزه‌های مختلف تولید ماسک، دستکش، مواد ضدعفونی کننده، گندزدایی و ضدعفونی کردن مکان‌های مختلف و غسل جان‌باختگان در استان فعالیت می‌کنند.

۹۵ درصد واحدهای اقامتی کردستان بخاطر کرونا آسیب دیدند

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کردستان گفت: ۹۵ درصد واحدهای اقامتی بخش گردشگری استان در بازه زمانی فروردین تا تیر امسال بدلیل شیوع کرونا، آسیب دیده و متضرر شدند.

حمید اسکندری اظهار داشت: این واحدها در ۱۵ تا ۲۰ روز اخیر که فعالیت‌های گردشگری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و ضوابط مشخص آغاز شده شرایط بهتری نسبت به چند ماه اخیر پیدا کرده‌اند.

وی در رابطه با وضعیت اقامتگاه‌های بومگردی یادآور شد: ضرردهی اقامتگاه‌های بومگردی قابل بررسی نیست چون بیشتر این آنها به تازگی ایجاد شده‌ و نمی‌توان درآمدشان را با سال‌های گذشته مقایسه کرد.

اسکندری با اشاره به اینکه تعطیلی موقت در اقامتگاه‌های دیگر استان داشته‌ایم اما تعطیلی دایم و ورشکسته شدن در این واحدها گزارش نشده است، افزود: چهار دفتر خدمات مسافرتی در استان درخواست دادند برای چهار ماه تعطیل شوند و در صورت بهبود شرایط فعالیت‌شان را از سر گیرند.

تخت های جایگزین برای بیماران کرونای ایلام در نظر گرفته شد

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: تخت های بیمارستانی شهید مصطفی خمینی(ره) کماکان به بیماران کرونا اختصاص دارد و در صورت کمبود تخت بخشی از بیمارستان های دیگر بصورت جایگزین برای این گروه در نظر گرفته شده است.

دکتر محمد کریمیان اظهار داشت: در مقطعی بصورت همزمان ۱۷۵ بیمار کرونا در استان بستری بود که در آن زمانی هم نیز با کمبود تخت بیمارستانی مواجه نشدیم.

وی افزود: برای افرادی که به کرونا مبتلا شده و دارای مکانی برای قرنطینه شدن نیستند، طی هماهنگی با سپاه و بسیج استان مقرر شد در آینده نزدیک برای این افراد مکان مناسب فراهم شود.

دکتر کریمیان با بیان اینکه مدت زمان تداوم بیماری کرونا منوط به رعایت پروتکل ها و دستورالعمل های بهداشتی از سوی مردم است، گفت: در برخی از کشورهایی که تا حدودی بیماری کرونا کنترل شده قرنطینه خانگی و پروتکل های بهداشتی کاملا بصورت دقیق رعایت شده است.

ورود به موج سوم کرونا در صورت رعایت نکردن فاصله‌گذاری‌ محتمل است

رئیس مرکز بهداشت شهرستان کاشان گفت: مهم‌ترین مشکل و زنگ خطری که در زمان حاضر با آن روبه‌رو هستیم، رعایت نکردن فاصله‌گذاری اجتماعی است که احتمال ورود به موج سوم شیوع کرونا را افزایش می‌دهد.

مسعود دهقانی  بیان کرد: کاشان در زمان حاضر درگیر موج دوم شیوع بیماری کووید- ۱۹ است و اگر روند بهبودی ادامه یابد، این موج تمام خواهد شد اما در صورت بی‌توجهی به دستورالعمل‌ها، احتمال دارد که آغاز موج سوم را شاهد باشیم.

وی افزود: ورود به موج سوم در گروی اتفاق خاصی نیست و هر کجا تجمع تعداد زیادی در زیر یک سقف بدون رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی را داشته باشیم، امکان افزایش شمار مبتلایان وجود خواهد داشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =