آتش‌سوزی مراتع چناردره مانه‌وسملقان مهار شد

بجنورد- ایرنا- رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مانه و سملقان گفت: آتش‌سوزی مراتع و عرصه‌های طبیعی منطقه «چناردره» از توابع این شهرستان مهار شد.

مهرداد فلاح روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این آتش سوزی بعد از ظهر دیروز و از حدود ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه منطقه را فراگرفته بود که پس از حدود ۲ ساعت در ساعت ۱۶ با تلاش سه گروه از ماموران اعزامی این اداره و با همکاری گروه های مردمی از روستاهای چخماقلو، درکش و هاور مهار و خاموش شد.

وی علت بروز این آتش سوزی را بی دقتی چوپانان عنوان کرد و افزود: گستره منطقه آسیب دیده از آتش در دست بررسی است.

وی اضافه کرد: چوپانانی که دام های خود را برای چرا به دامن طبیعت می برند برای گرم کردن خود اقدام به افروختن آتش می کنند اما بی احتیاطی و یا غفلت آنان از خاموش کردن آتش، موجب وقوع حادثه و گسترش دامنه آتش می شود.

فلاح تاکید کرد: روستاییان و دامداران محلی که دام خود را برای چرا به صحرا می برند در صورت روشن کردن آتش، باید قبل از ترک منطقه حتما از خاموش شدن آن اطمینان حاصل کنند.

شهرستان مانه وسملقان وابع در ۴۵ کیلومتری غرب بجنورد با گستره ۶ هزار کیلومتر مربع،  پهناورترین شهرستان خراسان شمالی است که به علت قرار گرفتن در مجاورت پارک ملی گلستان و اقلیم خزری، غنی ترین مناطق جنگلی و عرصه های طبیعی خراسان شمالی را در خود دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =