عاشورای ۹۹ تجلی عقلانیت و ارادت به سالار شهیدان

مشهد- ایرنا- برگزاری مراسم روز عاشورای سال ۱۳۹۹ شمسی در مشهد بویژه در خیابانهای منتهی به حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) به خاطر رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی برای کاهش احتمال انتشار ویروس کرونا، منظم‌تر و متفاوت‌تر از سال‌های گذشته برگزار شد.

امسال حضور دسته‌های عزادار در مکان‌های مشخص و روباز در شهر مشهد برنامه ریزی شده بود و بیشتر هیاتهای عزاداری در این مکان‌ها مراسم روز عاشورا را برگزار کردند و نماز ظهر عاشورا نیز در این فضاها یا در خیابانهای اطراف مساجد اقامه شد.

در چهار محور ورودی به حرم مطهر رضوی و قبل از ورود به این مکان مقدس چهار گروه به اجرای مراسم سینه زنی و مداحی مشغول بودند و صدها نفر با دیدگانی خیره به بارگاه منور رضوی به انجام مناسک همه ساله در پشت درهای حرم نشستند، در این بین برخی خانواده‌ها پای پیاده در این مسیرها تردد داشتند.

ماسک وجه مشخصه دلدادگان حسینی

اگر دلداگی و عشق به سرور و سالار شهیدان را شاخصه اصلی عزاداران حسینی بدانیم باید پوشیدن لباس مشکی و ماسک بهداشتی را نیز به عنوان مشخصه ظاهری همه عزاداران در سال ۹۹ دانست، بر اساس مشاهدات میدان خبرنگار ایرنا اغلب افرادی که در خیابانهای منتهی به حرم مطهر رضوی قدم میگذاشتند ماسک زده بودند و می‌توان گفت ۹۵ درصد عزاداران ماسک بر صورت داشتند.

رعایت موارد بهداشتی از بلندگوی چهارگروه عزادار در چهار محور ورودی به حرم مطهر رضوی مدام به عزاداران یادآوری می‌شد و مجری برنامه نیز از مردم می‌خواست فاصله ۱.۵ متری را باید یکدیگر رعایت کنند.

حضور مسافران در مشهد

البته حضور مسافران از سایر شهرها در مراسم عاشورای امسال مشهد نیز مشهود بود، این افراد بیشتر به رسم هر ساله به زیارت بارگاه منور رضوی در ایام عزای حضرت امام حسین (ع) آمده بودند و در خیابانهای منتهی به حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) به تماشای دسته‌های عزادار که با تعداد کمتر نسبت به سالهای قبل در خیابانها حرکت داشتند نشسته بودند.

در این میان دو خانواده از تهران و گناباد که در میدان بیت المقدس با عزاداران در اطراف این میدان هم نوا شده بودند در گفت و گو با خبرنگار ایرنا هدف از سفر خود به مشهد را حضور در مراسم تاسوعا و عاشورای حسینی عنوان کردند.

عزادار دیگری در صحن جامع رضوی به خبرنگار ایرنا گفت: دیروز با خودرو شخصی از تهران به مشهد آمدم، سعی می‌کنم طبق رسم هرساله روزهای تاسوعا و عاشورا در مشهد باشم هرچند در دیگر ایام سال نیز به زیارت حضرت امام رضا (ع) می‌آیم. 

علی اصغر چگینی افزود: امسال با وجود محدودیتهای کرونایی باز هم جمعیت قابل توجهی به مشهد سفر کرده‌اند و فکر نمیکردم مشهد امسال اینقدر شلوغ شود.

وی اعمال محدودیتهای بهداشتی را  درست و بجا دانست و ادامه داد: به خاطر تعداد بسیار مسافر و جمعیت زائر از این بهتر نمی‌توان مسایل بهداشتی نظیر ماسک زدن را در مشهد رعایت نمود البته این مراقبتها در سایر شهرها کمتر رعایت می‌شود. 

دسته‌های عزادار که هر سال شور و حال خاصی در روزهای تاسوعا و عاشورا به صحن و سرای حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) می‌دادند امسال به تعداد محدود و بدون حمل پرچم وآلات عزاداری و در دسته‌های ۵۰ نفری برای عرض تسلیت وارد صحن‌های حرم می‌شدند.

تردد محدود هیات‌های مذهبی در حرم مطهر رضوی

یکی از متولیان هیات "جوانان علی اصغر (ع)" در حرم مطهر رضوی به خبرنگار ایرنا گفت: ۶۰ سال عمر دارم اما تابحال ندیده‌ام حرم حطهر حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) در روز عاشورا مانند امسال خلوت باشد، امیدوارم آقا خودشان نظر کنند و این ویروس ریشه کن شود تا دوباره همه عاشقان حضرت اباعبدالله (ع) با شکوه گذشته این مراسم را برگزار کنند.

قاسم فلاح سال تاسیس این هیات را ۱۳۳۷ عنوان کرد و افزود: به عنوان یک عزادار قدیمی عرض می‌کنم، همه ساله هیاتهای علم دار و سینه زن به دو دسته تقسیم می شدند و از دو مسیر وارد حرم شده و از دو معبر نیز خارج می‌شدند اما امسال به خاطر محدودیتهای اعمال شده روند حرکت هیاتها در حرم بسیار محدود شده است.

وی در حالی که دسته کوچک هیات را در حرم هدایت می‌کرد ادامه داد: رعایت دستورالعملهای بهداشتی به نفع خود مردم است و ما نیز در هیات مدام متذکر می شویم تا عزاداران با فاصله حرکت کنند و فضای کافی بین مردم فراهم شود البته مردم نیز مراعات می‌کنند و همه ماسک هم می‌زنند.

جوان ۱۷ ساله که در کنار ورودی باب الجواد نشسته بود و عزاداران را تماشا میکرد گفت: امسال فعالیت‌های عزاداری در مکان‌های باز رونق بسیار پیدا کرده است و من نیز به این مجالس می‌روم.

مرتضی سیرتی افزود: البته در برخی موارد توسط هیاتهای مذهبی این موارد رعایت نمی‌شود و به خاطر ازدحام جمعیت در حرم مطهر رضوی، گاهی سینه زنان در گوشه‌ای جمع می‌شوند و فاصله اجتماعی لازم را رعایت نمی‌کنند.

وی ادامه داد: رعایت پروتکلهای بهداشتی در قالب استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی منطقی و مورد تایید است، این موارد برای سلامتی خود مردم است و باید همه رعایت کنند.

رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی به تبعیت از رهبر معظم انقلاب

در ورودی خیابان شیرازی نیز یکی از روحانیون به خبرنگار ایرنا گفت: امسال هرچند برخی مسایل بهداشتی را با حضور در اماکن تجاری یا سفر به برخی شهرها رعایت نکردند اما اغلب مردم و هیاتهای مذهبی در عزای حضرت امام حسین (ع) موارد بهداشتی را رعایت کردند.

حجت الاسلام مجید غفوریان افزود: قرار است عزاداران در مسیر ولایت و حضرت امام حسین (ع) باشند، رهبر معظم انقلاب امسال بدون حضور مردم، مراسم عزای حضرت اباعبدالله (ع) را برگزار کردند ما نیز به تبعیت از فرزند امام حسین (ع) و به ندای رهبرمان لبیک گفتیم.

وی ادامه داد: رعایت دستورات بهداشتی همانگونه که رهبر معظم انقلاب عمل کردند به معنی تعطیلی مجلس عزای حضرت امام حسین (ع) نیست و امسال با وجود کاسته شدن از حجم عزاداری در روز تاسوعا و عاشورا در قالب هیاتهای مذهبی، مردم به صورت خودجوش اقدام به پیاده روی به حرم مطهر رضوی کردند.

این روحانی گفت: امسال عزاداران مطابق فرمایش رهبر معظم انقلاب و طبق نظر کارشناسان بهداشتی به شیوه نامه‌های بهداشتی در مراسم محرم عمل کردند که اقدام به جا و شایسته بود.

نظم مراسم تاسوعا و عاشورا با همکاری هیات‌های مذهبی 

معاون سیاسی، اجتماعی فرماندار مشهد نیز گفت: امسال حضور دسته‌های عزادار در خیابانها و ورود آنان به جز برخی موارد ممنوع بود که نیروی انتظامی در این ارتباط نظم مراسم را برعهده داشت.

احمد ریواده افزود: شهر مشهد به ۶۰ منطقه تقسیم شده و  هیاتهای مذهبی شاخص بر رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و نظم مراسم عزاداری نظارت دارند.

وی ادامه داد: دیروز برخی هیاتها طبق رسم هر ساله قصد ورود به بافت پیرامون حرم مطهر رضوی را داشتند که نیروی انتظامی با همراهی شورای هیاتهای مذهبی و سازمان تبلیغات اسلامی با گفت و گوی اقناعی و تذکر مراسم را مدیریت کردند.

معاون سیاسی، اجتماعی فرمادار مشهد گفت: به خاطر رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی ستاد ملی مقابله با کرونا هرگونه تجمع هیات‌های مذهبی به جز در مکان‌های خاص و با رعایت دستورالعمل ابلاغی به آنها ممنوع است لذا امسال مراسمی نظیر خیمه سوزان ظهر عاشورا در مشهد برگزار نشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =