۹ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۲۲
کد خبرنگار: 1348
کد خبر: 84020817
۰ نفر

برچسب‌ها

شکل توزیع نذورات باید هدفمند شود

تهران- ایرنا- معاون ارتباطات بنیاد نیکوکاران شریف گفت: هدف از پخش نذورات باید باز کردن گره از مشکلات افراد آسیب دیده و کم برخوردار باشد. نیت مردم درست است اما شکل توزیع نذورات باید تغییر کند و هدفمند شود.

رضا منصورنیا روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا با اشاره به بحث نذورات در ایام محرم افزود: نیت های مردم برای نذری دادن درست است اما شکل توزیع نذورات می‌تواند تغییر کند. مردم می توانند با اعتماد به خیریه های مجاز و مطمئن نذورات را به دست نیازمندان واقعی برسانند.

معاون ارتباطات و امور بین الملل بنیاد نیکوکاران شریف ادامه داد: در حال حاضر شکل توزیع نذورات به این صورت است که به دست افرادی که نیاز مالی ندارند، می‌رسد اما مردم با اعتماد به خیریه ها و سازمان های مردم نهاد مطمئن می توانند از کانال آنها نذورات خود را به دست افراد کم برخوردار برسانند و به جای نیاز مقطعی، نیاز درازمدت آنها را رفع کنند.

وی تاکید کرد: سازمان های مردم نهاد، خیریه ها و بنیادهای نیکوکاری سال ها است که در حوزه آسیب فعالیت کرده و اقشار کم برخوردار را شناسایی کرده اند. به همین دلیل آنها با نیازسنجی این مناطق محروم اقدام به کمک رسانی می کنند.

منصورنیا ادامه داد: خیلی مهم است که نذورات ما به دست نیازمندان واقعی برسد. برای مثال ما خانواده هایی را می شناسیم که در مناطق محروم استان سیستان و بلوچستان زندگی می کنند و نیاز شدید به آرد و پخت نان دارند. در واقع قوت غالب شان نان است و تقاضای آرد دارند.

معاون ارتباطات و امور بین الملل بنیاد نیکوکاران شریف با بیان اینکه آنها در اقدامی هزار و ۱۱۲ کیسه ۴۵ کیلویی آرد را درمیان این خانواده ها توزیع کردند، خاطرنشان کرد: با اعتمادی که خیرین و نیکوکاران به بنیاد داشتند، ما باتوجه به نیاز ساکنین کم برخوردار منطقه، ۴۲ تن آرد را در میان آنها توزیع کردیم تا نه تنها برای یک شب بلکه برای چندماه نیازشان به آرد و نان تامین شده باشد.

وی اضافه کرد: در این پویش که نذر آرد بود، ما به واسطه مجوز فعالیت های خیرخواهانه توانستیم آرد را به نرخ مناسبت تری و با مقدار بیشتری تهیه کرده و در میان نیازمندان بیشتری توزیع کنیم. حال خیال‌مان آسوده است که در این فاصله کودکی دچار سوء تغذیه نمی شود و حداقل نان برای خوردن دارد.   

منصورنیا با بیان اینکه شیوع کرونا شکل نذورات و اهمیت آنها را نیز در کشور تغییر داده تصریح کرد: نذورات فقط غذا نیست. نذر دارو، نذر آب، نذر خون، نذر لوازم بهداشتی و ضدعفونی کننده مثل ماسک و... اشکال دیگری از نذورات هستند و به اندازه نذر خوراک و حتی ممکن است بیشتر از آن اهمیت داشته باشد.

این فعال اجتماعی افزود: باید نیازهای واقعی را شناسایی کرد. هدف از پخش نذورات باید باز کردن گره از مشکلات افراد آسیب دیده و کم برخوردار باشد. عده ای بی سرپناه هستند و نیاز به سقف دارند، عده ای نیاز به دارو و درمان دارند و... باز کردن این گره ها در گرو اعتماد مردم به خیریه ها و مشارکت انجمن و خیریه ها برای کمک به اقشار آسیب دیده جامعه، در کنار یکدیگر است.

منصورنیا تاکید کرد: باید شکل توزیع نذورات را عوض کنیم و به صورت هدفمند نذر خود را توزیع کنیم و آن را به دست نیازمندان واقعی برسانیم.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =