اصفهان در روز عاشورای حسینی، غرقِ ماتم و عزاست

اصفهان- ایرنا- شهرها و روستاهای استان اصفهان در روز عاشورای حسینی، یکپارچه غرقِ عزا و ماتم بود و مراسم سوگواری سرور و سالار شهیدان امام حسین(ع) و یاران با وفایش با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در سراسر این خطه برگزار شد.

به گزارش ایرنا، مردم استان اصفهان امسال در روز یکشنبه برابر با دهم محرم مُصادف با عاشورای حسینی با توجه به شرایط ناشی از شیوع بیماری کرونا کوشیدند تا با رعایت توصیه‌ها و دستورهای بهداشتی در خانه‌ها و فضاهای باز در سوگ امام حسین(ع) عزاداری کنند.

ظهر عاشورای حسینی، خیابان‌ها و معابر شهرها و روستاهای اصفهان حال و هوای خاصی داشت و از هر کوی و برزن این دیار صدای عزاداری و مدیحه‌سرایی هیات‌های مذهبی به گوش می‌رسید.

بسیاری از مردم لباس سیاه بر تن دارند و بر سردر خانه‌ها و اماکن، پرچم و علم‌های سیاه و لبیک یا حسین(ع) برپاست که گویای ارادت و عشق خالصانه مردم این استان به امام سوم شیعیان و رهبر آزادیخواهان جهان است.

تعدادی از عزاداران و هیات‌های مذهبی نیز اقدام به توزیع نذرهای خود با رعایت همه دستورهای بهداشتی کردند از جمله اینکه برخی از آنها مواد غذایی را بصورت خشک و در قالب بسته‌بندی بهداشتی در اختیار مردم بویژه نیازمندان قرار دادند.

به گفته مسوولان استان اصفهان، ۳۵۰ گروه ویژه پیشگیری از شیوع ویروس کرونا با هدف رصد و بازرسی هیات‌های مذهبی در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی در این خطه تشکیل شده است.

این گروه‌ها در شهرستان‌های استان با حضور در مراسم سوگواری، پروتکل‌های بهداشتی و موازین پیشگیرانه از همه گیری بیماری کووید-۱۹ را بررسی و نکات و تذکرات لازم را به مسوولان هیات‌های عزاداری اعلام خواهند کرد.

با توجه به اینکه استان اصفهان در وضعیت قرمز قرار دارد مسوولان تاکید کردند که لازم است مراسم عزاداری حسینی با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک برگزار شود.

نماز ظهر عاشورا نیز امروز با حضور اقشار مختلف مردم و هیات‌های مذهبی در شهرهای مختلف استان از جمله اصفهان برگزار شد.

نماز ظهر روز عاشورا در کلانشهر اصفهان به امامت آیت‌الله سیدابوالحسن مهدوی عضو مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه موقت اصفهان و با حضور عاشقان و دلدادگان اباعبدالله الحسین(ع) در گذر فرهنگی چهارباغ اصفهان برگزار شد.

ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه امروز نیز تعدادی از هیات‌ها و جوانان عاشورایی در محل گذر فرهنگی چهارباغ اصفهان اقدام به برگزاری مراسم عزاداری و سینه‌زنی با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی می‌کنند.

امسال بدلیل شرایط ناشی از شیوع بیماری کرونا، حرکت و تجمع دسته‌های عزاداری در میدان امام اصفهان در روز عاشورا انجام نشد و هر یک از هیات‌ها با توجه به شیوه‌نامه‌های بهداشتی اقدام به برپایی مراسم کردند.

حدود پنج هزار هیات مذهبی و عزاداری در استان فعالیت می‌کنند و برای ایام محرم مجوزهای لازم را دریافت کرده‌اند.

در زمان حاضر ۱۱ شهرستان در استان اصفهان در وضعیت قرمز، ۱۱ شهرستان در وضعیت نارنجی و ۲ شهرستان در وضعیت زرد هستند.

به گفته مسوولان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، افزایش شهرستان‌های قرمز و نارنجی گویای رشد شتابگونه شیوع بیماری کروناست.

در کشور نیز تاکنون بیش از ۳۷۳ هزار نفر به بیماری کرونا مبتلا شده و از بین آنها ۲۱ هزار نفر جان باخته‌اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =