مراسم عاشورای حسینی در افغانستان تحت تدابیر امنیتی برگزار شد

کابل - ایرنا - آئین عزاداری عاشورای حسینی با وجود تهدیدهای امنیتی و کرونایی با حضور گسترده مردم مسلمان و عزادار در سراسر افغانستان از جمله کابل پایتخت در مساجد و حسینیه‌ها با حضور مقامات بلندپایه دولتی اعم از شیعه و سنی، برگزار شد.

به گزارش ایرنا، مردم افغانستان بویژه کابل نشینان با وجود تهدیدهای امنیتی و هشدارهای بهداشتی مراسم عاشورای حسینی و روز شهادت حضرت امام حسین (ع) و یاران با وفایش را در مساجد، تکایا و حسینیه‌های شهر کابل با سخنرانی مقامات بلندپایه دولتی، احزاب، علمای دینی و خواندن سرود و نوحه‌خوانی و زنجیرزنی برگزار کردند.

محمداشرف غنی رییس جمهوری افغانستان با معاونان ریاست جمهوری در مسجد حضرت «بقیه الله» در دشت برجی در غرب کابل حضور یافت و در مراسم عزاداری عاشورا در کنار مردم شرکت کرد.

رئیس جمهور اشرف غنی در مراسم آئین عاشورا و گرامی داشت شهادت حضرت امام حسین (ع) و یاران با وفایش گفت که امروز همه ما در اینجا برای مراسم تجلیل از عاشورای حسینی گردهم آمده ایم.

وی تأکید کرد که دشمنان مردم افغانستان هرقدر تلاش کنند، نمی‌ توانند همبستگی ملت افغانستان را از بین ببرند و ما در کنارهم هستیم و این کشور را الگوی وحدت شیعه و سنی در جهان اسلام نامید.

«امرالله صالح» معاون اول ریاست جمهوری افغانستان نیز در مراسم گرامی داشت روز عاشورای حسینی در غرب کابل سخنرانی و اعلام کرد که با تمام تلاش‌های دشمنان، هیچ‌کس نتوانست در افغانستان بین شیعه و سنی فاصله بیاندازد.

محمد محقق و محمدکریم خلیلی از رهبران احزاب شیعی نیز ضمن حضور در مراسم عاشورا به یاد شهدای کربلا روضه خوانی کرده و در باره ابعاد قیام امام حسین (ع) سخنرانی کردند.

«محمد کریم خلیلی» نیز امروز در مسجد نبی اکرم (ص) شهر و محله دارالامان کابل در جمع سوگواران حاضر شد و در این اجتماع ضمن سخنرانی در باره عاشورا و قیام امام حسین (ع)، بر تأمین صلح در این کشور تأکید کرد.

خلیلی گفت که دولت افغانستان زمانی که ریاست شورای عالی صلح را بر عهده داشت، رهبران گروه طالبان قانع به گفت‌وگوی صلح بین افغانی بودند و دولت افغانستان باید فرصت جدید را که بوجود آمده از دست ندهد و نگذارد بهانه‌های مختلف این فرصت تاریخی را از مردم افغانستان بگیرد.

خلیلی از گروه طالبان خواست که از این فرصت استفاده کنند و بگذارند کشور افغانستان از جنگ و بدبختی رهایی یابد و همه باهم با امضای سند صلح برد برد برای این کشور احساس سربلندی کنند.

رییس سابق شورای عالی صلح گفت که افغانستان هرگز به گذشته بر نمی گردد و گذشته‌ها جایی در آینده این کشور ندارد.

تهدیدهای امنیتی و ویروس کرونا دو تهدید جدی در مراسم عزاداری عاشورا در افغانستان تصور می شد که هیچ کدام نتوانست مانع حضور عاشقان امام حسین در عزاداری و تجمع مردم در مساجد و حسینه ها شوند.

با وجود آنکه دولت افغانستان از بازداشت ۱۴ تروریستی خبر داد که قصد حمله به مراسم محرم و عاشورای حسینی را داشتند، اما مردم و نیروهای امنیتی با تأمین امنیت توانستند مراسم را به بهترین وجه و در امنیت کامل برگزار کنند.

براساس گزارش وزارت کشور افغانستان، امسال چهار هزار نیروی امنیتی و داوطلب مردمی در تأمین امنیت مراسم محرم و روز عاشورا شرکت کرده بودند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =