۹ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۴۲
کد خبرنگار: 1416
کد خبر: 84020772
۰ نفر

برچسب‌ها

خلخال در عاشورا حسینی شد

اردبیل - ایرنا - همزمان با سالروز عاشورای حسینی و با برگزاری آیین‌های عزاداری و اقامه نماز ظهر عاشورا ، شور و شعور حسینی در خلخال به اوج رسید.

به گزارش ایرنا ، با وجود محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا در برگزاری آیین‌های عزاداری محرم امسال هزاران نفر از عزاداران سیاه‌پوش در خلخال از صبح امروز یکشنبه با تشکیل دسته‌های سینه‌زنی و زنجیرزنی در فضای باز و در مقابل مساجد ۲۵ گانه شهر و نیز مناطق مختلف تابعه این شهرستان با برپایی آیین‌های عزاداری مطابق با پروتکل‌های بهداشتی بر سر و سینه زده و اشک ماتم ریختند.

بر اساس یک سنت دیرینه دسته‌های محله‌های مختلف و مساجد خلخال قبل از ظهر عاشورا از محل خود حرکت کرده و پس از عزاداری در شهر قبل از اذان ظهر به مساجد برگشته و نماز ظهر عاشورا را به جماعت اقامه می‌کنند، که این سنت امسال به دلیل شیوع کرونا برگزار نشد و به جای آن عزاداران حسینی با برپایی مراسم عزاداری در مقابل مساجد و اقامه نماز ظهر عاشورا در همان محل عاشورای حسینی را به شکل شایسته‌ای گرامی داشتند.

همچنین نماز ظهر عاشورا امروز به یاد آخرین نماز امام حسین (ع) و یاران باوفای آن حضرت در مساجد ۲۵ گانه شهر برگزار شده و عزاداران سیاه‌پوش با شرکت در این نماز عشق و وفاداری به امام خود را به نمایش گذاشتند.

در این مراسم امامان جماعت مساجد هدف اصلی قیام امام حسین (ع) و نهضت عاشورا را زنده کردن شعار اسلامی از جمله احیای فریضه واجب دینی نماز ذکر کرده و اهمیت برگزاری نماز ظهر عاشورا را بالاتر از اهمیت آیین‌های مختلف عزاداری در این روز دانستند.

برخلاف سال‌های گذشته در عاشورای امسال مردم سیاه‌پوش و عزادار خلخال به اطاعت از خواسته مقام معظم رهبری در اجرای بند به بند پروتکل‌های بهداشتی مقابله با کرونا ضمن اجتناب از برگزاری آیین‌های عزاداری ممنوعه اعلام شده ، از پذیرایی سرد و گرم از عزداران نیز پرهیز کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =