مبارزه با سفیدک انگور در پنج هزار و ۵۰۰ هکتار  از تاکستان‌های شیروان

بجنورد- ایرنا- مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: امسال در سطح پنج هزار و ۵۰۰ هکتار از باغ‌های انگور شهرستان شیروان با بیماری سفیدک داخلی مبارزه شد.

محمد رضایی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مبارزه با این بیماری از ابتدای اردیبهشت ماه تا پایان مردادماه در سه مرحله انجام شد که با اقدام خوب و به موقع کشاورزان خسارتی متوجه باغ ها نشده است.

وی گفت: این درحالی است که در این بازه زمانی شرایط دمایی و رطوبتی برای طغیان بیماری خطرناک سفیدک داخلی انگور مهیا بود.

رضایی افزود: باتوجه به احتمال طغیان بیماری خطرناک سفیدک داخلی انگور این اداره کل با مشاهده بیماری و پیش از شیوع آن به تاکداران شهرستان نسبت به سمپاشی در تاکستان‌ها هشدار و آموزش های لازم داده شد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: با توجه به مشاهده علائم این بیماری در اردیبهشت ماه امسال در برخی از باغ‌های انگور، مبارزه شیمیایی با بیماری سفیدک داخلی انگور آغاز شد که برای مبارزه شیمیایی با این بیماری قبل از شروع گل دهی سم در اختیار کشاورزان قرار گرفت.

 رضایی افزود: این بیماری تحت کنترل بود اما در برخی موارد شرایط آب و هوایی باعث طغیان آن شد.

وی افزود: این بیماری تحت تأثیر اقلیم است و در صورت بارانی شدن هوا شیوع پیدا می‌کند که در این صورت به تاکستان‌ها خسارت وارد می‌شود.

مجموع تاکستان های بارور شهرستان شیروان حدود سه هزار هکتار است که پارسال ۳۵ هزار تن محصول از این سطح برداشت شد و امسال هم  پیش بینی می شود حدود ۴۵ هزار تن انگور برداشت شود.
شیروان ۱۰۵ هزار هکتار عرصه کشاورزی و باغی و ۱۲ هزار بهره بردار کشاورزی دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =