۹ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۳۱
کد خبرنگار: 1827
کد خبر: 84020709
۰ نفر

برچسب‌ها

۳۰۰  هیات‌ مذهبی رفسنجان در سامانه بیرق ثبت‌ نام‌ کردند

کرمان‌ - ایرنا - رئیس‌ اداره تبلیغات اسلامی شهرستان رفسنجان گفت: امسال برای پیشگیری از شیوع بیماری ۳۰۰‌ هیات مذهبی این شهرستان در سامانه‌ بیرق‌ ثبت‌ نام‌ کردند.

حجت‌ الاسلام مهدی حسنی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار  ایرنا با اشاره به اینکه برای برگزاری‌ آئین‌ های عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) ویژه تاسوعا و عاشورا هیات‌ ها موظف‌ هستند پروتکل‌ های بهداشتی را رعایت کنند بیان کرد: تکلیف این‌ است با رعایت پروتکل های بهداشتی مانع‌ از شیوع ویروس مزاحم کرونا شویم.

وی تصریح کرد: امسال دسته روی‌ هیات‌ های مذهبی در روزهای تاسوعا و عاشورا در رفسنجان را ممنوع اعلام کردیم و در این ۲ روز مردم باید در محل استقرار هیات و در فضای باز با رعایت نکات بهداشتی، زدن ماسک و فاصله گذاری اجتماعی به سینه زنی و زنجیرزنی بپردازند و عزای‌ سیدالشهدا (ع) را اقامه کنند.

حجت‌ الاسلام حسنی با بیان اینکه سال‌ های گذشته بالای ۹۰‌ درصد هیات‌ های مذهبی در روزهای تاسوعا و عاشورا دسته روی داشتند و به مکان‌ های زیارتی و بقاع متبرکه اطراف شهر حرکت می کرده و با عزاداری ارادت‌ خود را به ساحت مقدس اهل بیت‌(ع ) نشان می دادند ادامه داد:  امّا امسال با وجود بحران کرونا این مکان‌ ها به نیروی‌ انتظامی معرفی شده تا توسط این نهاد بسته شوند و از طرف اداره ‌ تبلیغات‌ اسلامی هم‌ به هیات‌ های مذهبی اطلاع رسانی های لازم صورت گرفته است.

حجت‌ الاسلام حسنی گفت:  از ابتدای شروع‌ ماه محرم‌ سامانه بیرق را فعال‌ کردیم‌ تا افرادی که بخواهند آئین‌ های عزاداری شهادت امام‌ حسین (ع) را  در هیات‌ های مذهبی، مسجدی و خانگی برگزار کنند باید در این سامانه ثبت‌ نام کنند و با ارائه تعهدی نسبت‌ به رعایت‌ پروتکل‌ های بهداشتی، می توانند مجوز برگزاری مراسم‌ را دریافت کنند؛ ۳۰۰ هیات‌ مذهبی در رفسنجان در این‌ سامانه ثبت نام کردند که در سطح استان، رتبه دوم ثبت در سامانه بیرق پس از کرمان را داریم.

وی افزود: سامانه بیرق از سوی تشکل‌ های مذهبی سازمان‌ تبیلغات اسلامی طراحی و راه‌ اندازی شده تا بحث عزاداری‌ های ماه محرم و صفر در شرایط کرونا به خوبی و به دور از انتشار ویروس کرونا انجام شود؛ هیات های مذهبی که مجوز برگزاری آئین‌ را از این‌ سامانه دریافت کنند توسط کارشناسان  معاونت‌ بهداشتی، تبلیعات‌ اسلامی و نیروی‌ انتطامی از نظر رعایت پروتکل‌ های بهداشتی رصد می شوند و مورد بازرسی‌ قرار می گیرند.


رییس تبلیغات اسلامی شهرستان رفسنجان ادامه داد: در حال حاضر وضعیت عزاداری هیات‌ های مذهبی در رفسنجان مطلوب‌ است و با سرکشی هایی که انجام دادیم بیش از ۸۰‌ درصد از آئین‌ های مذهبی با رعایت پروتکل‌ های بهداشتی برگزار می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =