۹ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۲۴
کد خبرنگار: 2059
کد خبر: 84020708
۱ نفر

برچسب‌ها

عاشورا در مشهدالرضا (ع) و آمیختن شور و شعور حسینی

مشهد- ایرنا- همگام با عاشورای حسینی عاشقان حضرت امام حسین (ع) متفاوت با هر زمان دیگر سوگواری سیدالشهدا (ع) را در مشهد، شهر شهادت رقم زده‌اند و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی شور و شعور حسینی را در عزاداریشان با هم آمیخته‌اند.

براساس مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا دسته‌های عزاداری به خاطر جلوگیری از شیوع این ویروس اجازه حرکت در خیابانها را ندارند لذا زائران و مجاوران عزادار حسینی به صورت محدود و با رعایت فاصله اجتماعی از صبح امروز برای عرض تسلیت به محضر حضرت ثامن الحجج (ع) به سوی حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) در حرکتند.
این در حالی است که سوگواری عاشورای حسینی در مشهد هر سال از شور و حال و هوای خاصی برخوردار بوده است به طوریکه دسته‌ها و هیات‌های عزاداری در این ایام  از مناطق مختلف کشور خود را به مشهد مقدس می‌رساندند و هر یک با مراسم خاص خود در جوار بارگاه منور رضوی عزاداری می‌کردند.
امسال گرچه از تجمع‌های انبوه سوگواران حسینی در قالب هیات‌ها و  دسته‌های عزاداری خبری نیست اما عاشقان سیدالشهدا (ع) به خاطر جلوگیری از مخاطرات ناشی از ویروس کرونا با رعایت پروتکل های بهداشتی در محل‌های تعیین شده حضور یافته و فریاد یا حسین (ع) سر داده‌اند.
در این میان پرچم‌های سبز، سرخ و سیاه در بین جمعیت عزادار برافراشته شده و یاد علمدار کربلا، به شکوه حرکت عزاداران افزوده است.
همچنین امسال از ایستگاه‌های صلواتی و توزیع چای و غذای نذری خبری نیست اما در طول مسیر خیمه هایی برای نمایش گوشه‌هایی از مظلومیت امام غریب و یارانش برپاست.
حضور عزاداران حسینی در داخل صحن‌های حرم مطهر امام هشتم (ع) نیز در روز عاشورا با نظم خاص برنامه‌ریزی شده است و عزاداران حسینی در مقابل پنجره فولاد با رعایت فاصله اجتماعی به زیارت مشغول هستند.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی در این مراسم گفت: بسیاری از مردم و کشورها به خاطر ترس از مرگ زیر سلطه ابرقدرتها قرار گرفتند و قدرت‌های استکباری به همین سبب بر بشریت مسلط شدند.
آیت‌الله سید احمد علم الهدی با تحلیل اجتماعی و سیاسی وقایع عاشورا افزود: حضرت امام حسین (ع) فرمودند این مرگ که همه از آن می‌ترسند پلی برای عبور از بیچارگی‌هاست و به تعبیری میان زندگی اصلی ما و زندگی حیوانی، پلی به نام مرگ وجود دارد و اگر نتوانیم از آن عبور کنیم در پریشانی و بیچارگی می‌مانیم.
وی ادامه داد: قیام سیدالشهدا (ع) متعلق به یک زمان نیست و همه زمان‌ها و مکان‌ها سرزمین کربلا و روز عاشوراست و امروز ما تنها در عزای سیدالشهدا (ع) بر سینه نمی‌زنیم بلکه بسیاری از کسانی که مسلمان نیستند نیز سوگواری کرده و بر سر و سینه می‌زنند.
امام جمعه مشهد در ظهر عاشورا و در ادامه سخنانش به مقتل‌خوانی حضرت سیدالشهدا (ع) پرداخت.

رییس شورای هیات‌های مذهبی خراسان رضوی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: عزاداری روزهای تاسوعا و عاشورای هیاتهای مذهبی در مشهد به صورت متمرکز و در سه محور در سه خیابان‌ شیرازی، امام رضا (ع) و طبرسی منتهی به حرم مطهر رضوی برنامه‌ریزی شده است.
سید محمد طباطبایی افزود: در عاشورای حسینی چند هیات‌ از قبل تعیین شده‌ با خودرو در خطوط بی.آر.تی منتهی به حرم مطهر رضوی مستقر شده و به عزادارای پرداخته‌اند. 
وی ادامه داد: پنج هزار و ۱۳۸ هیات مذهبی با نظارت شورای هیاتهای مذهبی خراسان رضوی در این استان فعالیت دارند که هزار و ۵۰۰ هیات از این تعداد ویژه بانوان هستند و ۲ هزار و ۵۳۴ هیات از این تعداد نیز در مشهد فعالیت دارند.

سلامت سوگواران حسینی در ایام محرم و صفر امسال نیز توسط بازرسان و کارشناسان بهداشتی در قالب ۱۲۰ تیم بهداشتی در مشهد مورد نظارت قرار دارد که بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی بین عزاداران حسینی تاکید می‌کنند.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =