۹ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۸:۲۵
کد خبرنگار: 1347
کد خبر: 84020705
۰ نفر

برچسب‌ها

هشت حلقه چاه غیرمجاز در مهاباد مسدود شد

مهاباد- ایرنا- مدیر امور آب مهاباد گفت: هشت چاه غیرمجاز آب‌های زیرزمینی واقع در بخش مرکزی این شهرستان با دستور مراجع قضایی مسدود شد.

رضا جهین روز یک‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: انسداد تکلیفی چاه‌های غیرمجاز این شهرستان امسال ۱۲۰ حلقه تعیین شده است که تا آخر سال با دستور مستقیم مراجع قضایی نسبت به انسداد آنها اقدام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته نیز ۲۶ حلقه چاه در ۲ بخش مرکزی و خلیفان مسدود شده بود، اضافه کرد: با شناسایی چاه‌های غیرمجاز و اخذ حکم قضایی، مسدود شدن آنها تا پایان شهریورماه نیز بیش از ۸۰ درصد سهمیه ابلاغی مسدود خواهد شد.

مدیر امور آب مهاباد اظهار داشت: تاکنون پنج هزار و ۳۶۴ حلقه چاه غیرمجاز در این شهرستان شناسایی شده که حجم تخلیه آنها بالغ بر ۷۰ میلیون مترمکعب است.

جهین اظهار داشت: برداشت غیرمجاز آب‌های زیرزمینی باعث کاهش این منابع و پایین رفتن سطح آب آنها شده که در بسیاری از مواقع موجب فرونشست اراضی نیز می‌شود.

وی تاکید کرد: حل کاهش سطح آب سفره‌های زیرزمینی در مهاباد نیازمند اجرای طرح تعادل بخشی با سیستم آبیاری نوین، نصب کنتور حجمی، مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز آب کشاورزی و تغییر الگوی کشت است.

جهینی بیان کرد: هم‌اکنون هزار و ۵۷۵ حلقه چاه دارای مجوز در مهاباد با حجم تخلیه بیش از ۵۲ میلیون متر مکعب وجود دارد که از این تعداد هزار و ۳۱۷ حلقه در بخش کشاورزی با حجم تخلیه ۴۴.۵ میلیون مترمکعب، ۱۹۷ حلقه با حجم تخلیه ۳.۵ میلیون متر مکعب مربوط به بخش صنعت و ۵۸ حلقه نیز با حجم تخلیه ۶ میلیون مترمکعب مربوط به آب شرب است.

مهاباد دارای بیش از ۸۰ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی است که از این میزان بیش از هفت هزار و ۵۰۰ هکتار با سامانه‌های نوین و مجهز آبیاری می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =