ندای یا حسین مردم خوزستان در عاشورای حسینی

اهواز – ایرنا – عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت خوزستان در عاشورای حسینی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، عشق خود را به امام حسین (ع) نشان دادند.

به گزارش ایرنا مردم خوزستان نشان دادند که در سایه کرونا نیز می‌توانند با رعایت اصول و موازین، عزاداری امام شیعیان را به جا آورده و شور و شعور حسینی را جلوه دهند.

مردم خوزستان تا پاسی از شب با حضور در مساجد و حسینیه ها در فضای باز و با رعایت موازین بهداشتی از جمله رعایت فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و ازدحام نکردن، عزاداری کردند.

در این مکان های مذهبی آیین های نوحه خوانی و سینه زنی با حفظ اصول بهداشتی برگزار شد و مردم فهیم خوزستان در چهارچوب این پروتکل ها، برای حفظ سلامتی خود و اطرافیان شور حسینی را دوچندان کردند.

در برخی محله های خوزستان نیز دسته های عزاداری به صورت ثابت در محله خود عزاداری کردند و استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی را سرلوحه کار داشتند.

عده ای از مردم نیز در خانه های خود درعزای این امام بزرگوار اشک ریختند و دین خود را ادا کردند.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز پیش از این اعلام کرده بود اگر محرم امسال هر خانه یک حسینیه  باشد می‌توان ضمن عزاداری از خطر انتشار کرونا جلوگیری کرد.

وی افزود: ظرفیت ۲۵ درصدی مساجد تنها برای اقامه نماز اعلام شده و برای حضورهیات یا حتی سینه زنی نیست و اجرای چنین برنامه‌هایی به ویژه در فضای بسته پروتکل‌ها را زیر سوال می‌برد.

بر اساس دستورالعمل و ضوابط برگزاری آیین های محرم و صفر دبیرخانه کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا، آیین عزاداری ماه محرم صرفا در اماکن و فضاهای باز با رعایت فاصله حداقل ۲ متر از هر طرف و تجمعات حداقلی برگزار می‌شود، زمان برگزاری نیز حداکثر باید ۲ ساعت باشد.

 جابه جایی هیات ها، دسته روی و نیز استفاده از طبل، سنج و وسایل مشابه ممنوع است اما برگزاری آیین سینه زنی و زنجیرزنی (با زنجیرشخصی) در محل ثابت و بدون جا به جایی مجاز است.

 همچنین بر اساس اعلام پلیس راهنمایی و رانندگی اهواز با توجه به مصوبات شورای تأمین و ستاد مقابله با بیماری کرونا در استان، به‌منظور حفظ سلامتی شهروندان و جلوگیری از شیوع این بیماری، تردد وسایل نقلیه و هیات‌های عزاداری در روزهای تاسوعا و عاشورای با محدودیت‌هایی همراه است.

این محدودیت ها از سمت تقاطع زند به سمت تقاطع سلمان، از سه‌راهی آزادگان به سمت تقاطع سلمان،  از خیابان ادهم به سمت تقاطع سلمان، خیابان‌های ضلع شمالی، جنوبی، شرقی و غربی اطراف حرم مطهر علی ابن مهزیار اهوازی، تقاطع اردیبهشت به سمت پل هفتم، ساحلی شرقی به سمت خیابان رضوی، تمام خیابان‌ها و کوچه‌های منتهی به خیابان شریعتی، خیابان طالقانی میدان شهدا و خیابان ۲۴ متری تا پل سیاه است.

اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات خوزستان به ۱۷۸ هیات عزاداری تایید شده از سوی سازمان تبلیغات مودم رایگان تحویل داده است تا مراسم عزاداری حسینی را در فضای مجازی انجام دهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =